“Zirve, yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çekecek”
Reklam

“Zirve, yabancı yatırımcıyı Türkiye'ye çekecek”

10 ülkeden yatırımcıların ve 500’den fazla yerli ve yabancı iş insanının katılması beklenen 3. İstanbul Ekonomi Zirvesi öncesinde, İstanbul Çırağan Sarayı’nda basın toplantısı düzenlendi.

20 Eylül 2019 - 17:11
Reklam

3. İstanbul Ekonomi Zirvesi, 5 Aralık’ta Çırağan Sarayı’nda Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk Girişimci ve İş Adamları Konfederasyonu (TÜRKONFED), Kalyon Grup başta olmak üzere birçok STK’nın iş birliği ile düzenlenecek. Zirveye dünyanın birçok ülkesinden önemli yatırımcı ve konuşmacıların katılması bekleniyor. TÜRSAB, ülke tanıtımına katkı sağlamak amacıyla zirvenin ana sponsorları arasında yer aldı.

Bağlıkaya: Turizm sektörü 2018'de dış ticaret açığının yüzde 45'ini tek başına kapattı

1 milyar dolarlık ekonomik hacim oluşturması beklenen 3. İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin basın toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya; turizm sektörünün geçen yıl ülke ekonomisine yaptığı katkıyı vurgulayarak, Türkiye'nin hizmet ticareti alanında lokomotif konumda olduğunu vurguladı. Bağlıkaya şöyle konuştu: “TÜRSAB olarak İstanbul Ekonomi Zirvesi’ne katkı sağlamaktan memnuniyet duyduğumuzu ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum. Henüz üçüncü yılında olmasına rağmen yakaladığı başarı ile adından söz ettiren ve Türkiye’yi uluslararası kamuoyunun gündemine taşıyacak bu önemli etkinlik yabancı yatırımcının ülkemize ilgisini güçlendirecek, Türkiye’nin bir çekim merkezi olmasına katkı sağlayacaktır. Bildiğiniz gibi artık yepyeni bir dünya düzeni var. Dünya ticaretinde duvarlar ve sınırlar hızla yükseliyor. Bu yeni düzende hizmet ticareti giderek daha da önem kazanıyor. Ülkemizin hizmet ticareti alanındaki lokomotif sektörünü ise turizm oluşturuyor. Turizm sektörü geçen yıl ülkemize 25 milyar dolar net döviz girdisi sağladı. 2018 yılında ülkemizin dış ticaret açığının yüzde 45’ini tek başına kapatan turizm sektörü; 2019 yılının ilk yarısında da elde ettiği 12,6 milyar dolar turizm geliriyle dış ticaret açığının yüzde 70’ten fazlasını kapattı.

İklim değişikliği ve yeni turizm destinasyonları konuşulacak

Turizm, bu başarısıyla ülkemiz için stratejik sektör olma misyonunu daha da güçlendiriyor. Turizmdeki bu büyümeyi sağlayan aktörlerin başında ise seyahat acentaları ve tur operatörleri geliyor. TÜRSAB olarak biz de 12 bine yakın üyemizle turizmdeki büyümeyi kalıcı ve istikrarlı kılabilmek için çalışmaya devam ediyoruz. Bunu yaparken de dünyada yaşanan değişimleri yakından takip ediyoruz. Bu yaklaşımdan hareketle 3. İstanbul Ekonomi Zirvesi’nde “iklim değişikliği ile birlikte yeni turizm destinasyonları” başlıklı paneli gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz temmuz ayında birleşmiş milletler kalkınma örgütü ile imzaladığımız iş birliği anlaşması da kurum olarak sürdürülebilirliğe verdiğimiz önemin göstergesi oldu. Üyelerimizin değişen turizm trendlerine uyum sağlayarak, rekabet güçlerini arttırabilmelerini, sürdürülebilir bir turizm yaklaşımını benimsemelerini sağlayacak çalışmalara bundan sonra da devam edeceğiz. 3. İstanbul Ekonomi Zirvesi sonrasında düzenlenecek olan İstanbul Altın Değerler Ödül Töreni’nde, yenilikçi 20 kişi ve kuruma ödül verilecek.

THE CRUISE LIFE


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turizm rekora doğru ilerliyor
Turizm rekora doğru ilerliyor