Yolcu başına 30 dolar teşvik verilecek
Reklam

Yolcu başına 30 dolar teşvik verilecek

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, kruvaziyerlerle turist getiren işletmelere yolcu başına 30 dolar teşvik verileceğini açıkladı.

09 Temmuz 2018 - 11:10 - Güncelleme: 09 Temmuz 2018 - 11:16
Reklam

Son yıllarda önemi giderek artan kruvaziyer turistleri için teşvik geliyor. ‘Turizm Sektörü Buluşması'nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Kruvaziyerlerle turist getiren işletmelere yolcu başına 30 dolar teşvik vermek üzere, bakanlar kurulu kararımızı hazırladık” dedi.

Turizm çeşitlendi

Dünyada 1.2 milyar insanın turizme yöneldiğine dikkati çeken Avcı, herkesin deniz, kum ve güneş meraklısı olmadığına, Japonların arkeolojik turizme, Çinlilerin kültür turizmine meraklı ğuna dikkati çekti. Marmaris'te Hindistan'dan gelen düğün sektörü temsilcileriyle de görüştüklerini anlatan Avcı, “Yeni bir turizm türü ortaya çıktı. Düğün turizmi. Hindistan'daki üst gelir grupları arasında Türkiye'de düğün yapmak, balayı geçirmek bir prestij meselesi. Antalya, Alanya bu konuda iyi bir durumda. Muğla da bu pastadan payını alacak” dedi.

6 bin dolar yakıt desteği

Charter uçaklara verdikleri 6 bin dolarlık yakıt desteğinin sektörde ciddi bir rahatlamaya ğuna dikkati çeken Avcı, “Geçen yıl sadece charter uçuşlarına ve belirli sayıdaki havaalanlarına verilen yakıt desteğini bu yıl bütün bir yıla yaydık. Yıl boyunca uçaklara yakıt desteği vereceğiz. Sadece charter uçuşlarına değil, tarifeli uçuşlara da veriyoruz. Dört yeni havalimanı daha ilave ettik. İnşallah kruvaziyer turizmine de bu desteği vermek için bakanlar kurulu kararını hazırladık. Kruvaziyer turisti getiren işletmelere de yolcu başına 30 dolar teşvik vermek üzere, bakanlar kurulu kararımızı hazırladık” dedi.

Turizmcilere kamu taşınmazı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Toplam 1 milyon 125 bin 272 metrekare yüz ölçümündeki kamu taşınmazlarını turizm yatırımcılarına tahsis ediyor. 49 yıllık tahsislerle, toplamda 5 bin 220 yataklı otel veya tatil köyleri yapılacak. Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Tahsis Şartnamesinde, girişimcilerin, 17 Mayıs'a kadar bilgi ve belgeleri iletmesi istendi. Tahsise çıkılacak alanlar; Afyonkarahisar Ömer-Gecek Termal, Belek Turizm, Aydın Kuşadası Çamlimanı, Eskişehir Kızılinler Termal, İzmir Selçuk Pamucak Turizm, Erciyes Kültür ve Turizm Bölgesi ve Marmaris ve Çevresi Turizm Alanı olarak belirtildi.

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Som Dona Hotel yalnızca kadınlara hizmet ediyor
Som Dona Hotel yalnızca kadınlara hizmet ediyor
Haluk Dursun, son yolculuğuna uğurlandı
Haluk Dursun, son yolculuğuna uğurlandı