Balkanlar'ın en şirin ülkesi: Karadağ
Reklam
Benian Çulhaoğlu

Benian Çulhaoğlu

Balkanlar'ın en şirin ülkesi: Karadağ

26 Mayıs 2017 - 16:42

Bu ayki rotamız Balkanlar’ın en şirin ülkesi Montenegro, diğer adı ile Karadağ. Yaklaşık on dört bin kilometre karelik yüz ölçümü ve altı yüz doksan bin nüfusu ile oldukça küçük bir ülke. Adriyatik kıyıları boyunca uzanan şehirleri, zengin bitki örtüsü ile tarihi, denizi ve doğa yürüyüşlerini sevenleri kucaklıyor. Resmi dil Karadağca ancak Sırpça, Arnavutça, Boşnakça ve Hırvatça da kullanılıyor. Bir zamanlar yeryüzünün belki de en güzel ülkesiymiş Yugoslavya, yok olup gitmiş. Karadağ o zamanlar eski Yugoslavya’yı oluşturan altı cumhuriyetten biriymiş. 2006 yılında bağımsızlığını ilan ederek en genç ülke olmuş. Karadağ’da eski halkın Arnavutlar’dan ve Sırplar’dan oluştuğu görülüyor.

Ülkemize bir buçuk saatlik mesafede olan bu şirin ülkeye uçmak üzere Atatürk Hava Limanı’ndan kalkan uçağım, bir saat on beş dakika sonra başkent Podgorica’ya iniyor.

Hiç vakit kaybetmeden tura çıkıyorum. Podgorica’da görebileceğiniz pek bir şey yok. Sade ve gösterişsiz bir şehir. Ancak merkezi konumu itibari ile cezp edici. Başkentten diğer şehirler oldukça yakın ve ulaşım rahat. Podgorica’ya uçup, orada konaklayarak günü birlik tren ya da otobüsle pek çok şehri görme şansına sahipsiniz. Güzel olan bir şey de otogar ve tren istasyonunun yan yana olması. Araç kiralayarak da bütün ülkeyi gezmeniz mümkün.

Podgorica’da savaş zamanı tahrip olan ve sonradan tadilat gören yapılar az da olsa mevcut. Şehir merkezi diyebileceğimiz tek katlı dükkânların, kafelerin, restoranların bulunduğu trafiğe kapalı Hercegovacka bölgesi gençlerin uğrak yeri haline gelmiş. Neredeyse orta yaşlı insana rastlamıyorsunuz.

Eşsiz güzellikleri ile genç bir ülke Karadağ

Kotor, Budva başta olmak üzere Bar ve eski başkent Cetinje gezginlerin görmesi gereken diğer şehirler. Kotor ve Budva, deniz, doğa ve tarihi güzellikleri barındırdığından son yıllarda turizm açısından önemli hale gelmiş. Tur firmaları mutlaka bu iki şehri programlarına dâhil ediyor. Ülkemiz başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden gelen turistlerin sayısı her geçen yıl artıyor.

Hırvatistan’da olduğu gibi Kotor ve Budva şehirlerinde de turistik bölge ‘Eski Kent’ denilen kısımda yer alıyor. Burası tipik Ortaçağ şehri. Daracık sokakların açıldığı küçük meydanlar, sıra sıra dükkânlar,  katedral ve malikâneler şehrin dokusunu oluşturmuş. Günümüz dünyasına ait sadece satılan hediyelikler ve yiyecekler görebiliyorsunuz.

Kotor , Unicef tarafından koruma altına alınmış, önümüzdeki yıllarda en Popüler turistik şehir olmaya aday diyebilirim. Kotor evlerinin  önünde uzanan sahilin her yerinden denize girmeniz mümkün. Karadağ’ın Bodrum’u Budva’ya giderseniz yaklaşık beş kilometre mesafedeki Sweti Stefan köyünü görmelisiniz. Köye yürüme yolu ile bağlanmış aynı isimli ada maalesef ziyaretçilere kapalı. Köy, altmışlı-seksenli yıllar arasında dünyanın gözde turistik yerlerinden biriymiş. Sofia Loren, Marilyn Monroe, Liz Taylor gibi dünyaca ünlü isimlerin tatil mekânıymış.

Benim favorim ise Karadağ Krallığı zamanındaki başkent Cetinje. Zengin bir tarihi mirasa sahip şehirde birçok müze ve kilise bulunuyor. Birkaçı aynı kompleksin içinde yer aldığından tek biletle gezebiliyorsunuz.  Cetinje Manastırı, Vlaska Kilisesi, Etnografya Müzesi ve Milli Müze tarih tutkunlarınca kaçırılmaması gereken yerlerden. Skadar Gölü’nü görmeden gelmeyin “Cennet” diyebileceğimiz, bir kısmı Bar şehrinde bir kısmı da Podgorica’da bulunan Skadar Gölü’nü görmeden Karadağ’ı görmüş sayılmazsınız. Balkanlar’ın en büyük gölünde doğa yürüyüşü yapabilir, bisiklet turlarına katılabilir, botla gölde gezebilirsiniz. Milli Park ve çevresi eşsiz güzelliklere sahip. Bir kaç gün kalmak isterseniz konaklayabileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Küçük hatıralıklar alabilirsiniz Karadağ’da alabileceğiniz ülkeye özgü ilginç bir şey yok. Ama illaki bir şey almam lazım derseniz, lavanta torbaları, magnetler, biblolar, deniz kabuğundan süsler, eski paralar, madalyonlar revaçta olan hediyelikler. Yeni lezzetler keşfedin Hemen her restoranda bol kremalı krepleri, makarna ve pizzaları görmeniz mümkün. Balkanların meşhur köftesi, bizdeki İnegöl köftesinin benzeri “Cevapcici” çoğunlukla tercih edilenlerden. Farklı bir lezzet arayanlara “Pljeskavica”yı denemesini tavsiye ederim. Kızarmış kalamar, “Terbiyeli Brodet” denilen Dalmaçya balık güveci ise benim favorilerim. Türkiye ile Karadağ arasında vize muafiyeti anlaşması olduğundan Türk vatandaşlarına vize uygulanmıyor, uçak biletinizi almanız yeterli. Hırvatistan’dan Bosna-Hersek’e, Anavutluk’tan Kosava’ya uzanan bu şirin ülkeyi görmediyseniz daha fazla beklemeyin.

Benian Çulhaoğlu  benianculhaoglu@hotmail.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar