Cruise seyehatinde bizi neler bekliyor?
Ahsen Darbaş

Ahsen Darbaş

Cruise Seyahat Yazarı

Cruise seyehatinde bizi neler bekliyor?

06 Haziran 2018 - 14:51 - Güncelleme: 07 Ocak 2019 - 13:40

 Merhaba sevgili cruise dostları,

13 Mart 2017‘de dr.cruise_adviser adıyla açtığım instagram hesabımın üzerinden neredeyse 1 yıl geçti. Bu süre zarfında sizlere birçok gemi şirketini tanıtma, en çok tercih edilen rotlar ve promosyonlu fiyatlar hakkında bilgiler verme fırsatım oldu. Şimdi ise ne zamandır istediğim ama hazırlamaya ancak fırsat bulabildiğim blogumun yanı sıra artık The Cruise Life'ta yer alacak olan yazılarım ile sizleri daha fazla cruise turları hakkında bilgilendirme çabasındayım.

Böyle bir blog sayfası hazırlamamdaki amaç, cruise seyahati yapacak gezginlere bir fikir vermek, umduklarıyla, göreceklerini önceden değerlendirip, hayal kırıklığı yaşamamaları adına tavsiyelerde bulunmak. En trend rotalar, en çarpıcı gemiler ve en uygun fiyatlı turlardan sizleri haberdar edeceğim. Kişisel isteklerinizi göz önünde bulundurarak özel cruise tasarımı yapmanız için de fikir verebilirim.

Rekabetin artmasıyla hedef kitle değişiyor

Cruise gemilerinin tarihine bakacak olursak 19. yüzyılda ulaşım aracı olarak kullanıyor, daha sonrasında turistik amaçla da kullanılmaya başlanıyor. Gemi sayılarının ve yolcu kapasitelerinin artmasıyla öncelerde yüksek gelir grubuna hitap eden cruise gemileri, rekabetin artmasıyla birlikte orta gelir seviyesindeki insanlar için de ulaşılabilir oluyor. Ülkemizde de son 10 yılda cruise gemilerine olan ilgi ve her yıl bu turlara katılan Türk yolcu sayısı arttı. Bavul toplama derdi olmadan, otel değiştirmeden her gün ayrı bir limanda uyanma ve bir haftalık süre içerisinde birçok yeri görme fikri birçok kişiye bir hafta tatil köyünde kalmaktan daha cazip gelmeye başladı. Gezginler artık yeni yerler keşfetmek, farklı kültürleri tanımak, farklı ülke mutfaklarını deneyimlemek istiyorlar. Eğlence derseniz gemide her gece birbirinden farklı şovlar, konserler, sirk ve tiyatro gösterileri sahneleniyor. Daha sonrasında canlı müzik yapan barlarda eğlencenize devam edebilirsiniz. En önemlisi de saat kaç olursa olsun güvendesiniz. Karnınız mı açıktı dert etmeyin günün her saati açık büfe restoranda yiyecek bulabilirsiniz.


Sabah uyandınız, erkenden kahvaltınız hazır. Gemi belki siz uyanmadan limana yanaştı. Eğer bir kara turu da satın aldıysanız  saat 8:00-9:00 arası turlar limandan ayrılıp geziye başlar. Bunun için erken kalkmanızı ve daha önceden bir hazırlığınız yoksa ve ineceğiniz liman bilmediğiniz bir yer ise kara turlarını satın almanızı tavsiye ederim. Çünkü turlar kısıtlı süre içinde zamanı en ekonomik kullanarak rehber eşliğinde indiğiniz limanı keşfetmenize olanak sağlıyor. Akşam da dört civarı turlar biter ve siz gemiye yani evinize dönmüş olursunuz. Geceyi odanızda geçirip geminin tüm aktivitelerinden yararlanabilirsiniz.

Yüzen otelde konsept geceler

Akşam yemeğinde sizin için ayrılan restoranda dünya mutfaklarını deneyimleyebilme şansı buluyorsunuz. Geniş menülerinde özellikle deniz ürünlerinin çeşitliliği iştah kabartıyor. Gemilerde genelde iki ayrı akşam yemeği oturumu var; saat 19:00 veya 21:00 gibi… 19:00 olan bize daha uygun sanırım. Fransız veya İtalyan yemeklerinin olduğu konsept geceler düzenleniyor. Bir gece de kaptanın veda gecesi düzenleniyor ve müzik eşliğinde garsonlar burada hünerlerini gösterip dans ederek servis yapabiliyorlar.

Alışveriş kolaylığı

Şansına güvenen veya denemek isteyenler için geminin limanda yanaşık olmadığı saatlerde casino açılıyor. Belki de büyük ikramiyeyi siz kazanırsınız, belli mi olur? Alışveriş yapmak isterseniz yine gemi limandan ayrıldıktan sonra gümrüksüz olarak geminin içindeki mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. Çok güzel hediyelik eşya, giyim eşyası, mücevherler, çantalar, parfümler satın alabilirsiniz. Bu alışverişlerde nakit ve kredi kartı geçmez. Gemiye girişinizde size verilen kimlik kartınızla tüm ödemeleri yapabilirsiniz. Gemiden ayrılacağınız son gün tüm harcamalarınız odanızın hesabına fatura ediliyor. Bu kart şahsi kredi kartınızla önceden eşleştiriliyor. Faturanızı kontrol edip herhangi bir yanlışlık yoksa, sistem kredi kartınızdan otomatik ödemeyi gerçekleştiriyor. Sizin ekstra yapmanız gereken bir şey olmuyor.


Sizlere genel olarak gemi seyahati hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştım. Bundan sonraki yazılarımda bölge bölge en popüler destinasyonları, en çok tercih edilen gemileri ve  rotalarını tanıtmaya çalışacağım. Unutmadan böyle bir tatil fikri kafanıza yattı ise 1 yıl önceden plan yapıp en geç 6 ay önceden de rezervasyonunuzu tamamlamanızı öneririm. Yoksa istediğiniz kabini bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Hem de önceden satın almanın fiyat avantajı da var. Aynı uçaklarda olduğu gibi kabinler doldukça fiyatın artış gösterdiği bir sistem uygulanıyor.

Bir sonraki yazım Baltık cruise seyahatine yönelik olacaktır.

 İyi tatiller…

 

Ahsen Darbaş

 @dr.cruise_adviser

THE CRUISE LIFE

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Nalan Akçöltekin
  1 yıl önce
  Merhabalar, biz de ilk kez Kasım ayında deneyimleyeceğiz. Royal Carabbean ile Karayip gezimiz olacak. Firmanın sayfasından bilgi edindim ancak sizin paylaştığınız bilgiler de çok faydalı olacak. Benim sormak istediğim bir konu var. Akşam yemeklerinde ortam nasıldır, şık kıyafetler alınmalı mı ?
 • Orhan GÖKTAŞ
  2 yıl önce
  Ahsen bey merhaba, Bilgiler çok işimize yarayacak teşekkür ederiz. Devamını en kısa zamanda bekliyoruz.

Son Yazılar