Yat Turları Belçika ve Rus Turistler ile Başladı
Reklam

Yat Turları Belçika ve Rus Turistler ile Başladı

Mersin'in Silifke ilçesinde Belçika, Rus ve yerli turistlerin katılımıyla yat turuyla mavi yolculuk keyfi başladı. Tur kapsamında dünyanın en güzel 13. koyu Aphrodisias ilk misafirlerini ağırladı.

12 Haziran 2017 - 12:20 - Güncelleme: 12 Haziran 2017 - 15:33
Reklam


Yat Turları Belçika ve Rus Turistler ile Başladı paylaşan: haberler

Taşucu'nda turizm işletmelerinde düzenlenen turlarla, farklıkoylarda denizin tadını çıkaran yerli ve yabancı turistler, Holmi Harabeleri,Barbaros koyu, Tisan, Liman Kalesi, Dana Adası gibi tarihi yerleri görme imkanıbuluyor. Turistler ayrıca yat turlarında Akdeniz'in mavi sularında serinlemeninyanında köpük şov ve çeşitli animasyon gösterileriyle de doyasıya eğleniyor.

Silifke Turizmi Geliştirme, Tanıtım ve Yardımlaşma DerneğiBaşkanı ve Göktuğ Yatçılık sahibi Ali Küçük, gazetecilere yaptığı açıklamada,tatilcilerin yat turlarına gösterdiği ilginin her yıl arttığını söyledi.

Turların tatilcilere farklı bir seçenek sunduğunu belirtenKüçük, "Turlara katılanlar, bölgenin bakir güzelliklerine, mavi sularıneşsizliğine ve tarihin büyüsüne tanıklık ederek huzurlu bir gün geçirip, stresatıyorlar. Yerli ve yabancı turistler yat turlarına büyük ilgi gösteriyor.Düzenlediğimiz turlarla katılımcılara tarihi ve doğa güzelliklerini göstermefırsatı tanımanın yanında köpük partisiyle doyasıya eğlenmelerinisağlıyoruz" dedi.

Tekneleriyle Liman Kalesi önünden geçerek, Barbaros koyu,ardından Dana Adası güzergahından Tisan ve Boğsak koyunda demir attıklarını,yörenin yapılaşma yaşanmamış bölgelerinde vakit geçirilmesi olanağıyarattıklarını belirten Küçük, "Turlara katılan tatilciler, tertemiz mavisularda yüzme imkanı buluyor, ayrıca su kayağı ve sörf gibi su sporlarıyapabiliyorlar. Çeşitli aktivitelere katılan misafirler, 8 saatlik süredeunutulmaz bir gün geçiriyorlar. Turlara çevre il ve ilçelerden çok sayıda kişikatılıyor. Yeni başlayan yat turlarına Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarındailgi artırıyor" diye konuştu.

Mersin ve Silifke turizmine katkı sağlamak, Akdeniz'in gizlikalmış koylarını Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak amacıyla bu işe başladıklarınıve bu yolda emin adımlarla ilerlediklerini vurgulayan Küçük, bölge turizminintanıtımına ekonomik yat turlarıyla katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarınısöyledi.

"Tisen yani Aphrodisias dünyanın en güzel 13.koyu"

Ali Küçük, ilçeye bağlı Yeşilovacık Mahallesi'ne 17kilometre ilçe merkezine 30 kilometre mesafede bulunan ve Kıbrıs Barış Harekatısırasında helikopterle bölgeden geçen bir albay tarafından keşfedilen Tisan'ınsaklı cennet ğunu belirterek, "Tisan yani Aphrodisias dünyanın engüzel 13. koyudur. Tisan eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Yunankolonisinden gelme, Helen dilinde Afrodit'e adanmış bir antik uygarlığın izleribulunmaktadır. Şuanda ayakta kalan hamamlar ve mozaikler bulunur. Mozaiklerdede karabatak, keklik, ördek gibi yöre kuşlarıyla işlenmiştir. Tisan,Taşucu'ndan kalkan yatların son noktasıdır" dedi.

Dana adası hakkında bilgi veren Küçük, "Milattan önceortaçağ yıllarında Fransız tüccarlar zamanında antik şehirleri, Akdenizin enönemli liman kentleri ve deniz şartlarında sığınılan en iyi yerlerden biridir.3 bin 200 yıllık tarihi geçmişe kadar izlen bulunmaktadır. Eski, Ortaçağ ve ilkdönemlere ait 274 tane eski çekek yeri belirlenmiş olup şuanda da biliminsanları bunun üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Önümüzdeki yıllarda bununlailgili kazı çalışmaları da devam edecek. Dana adası Doğu Akdenizin en büyük veen güzel adasıdır. Kıyıdan 2 kilometre açıkta olup bölgenin en güzel en temizdenizini barındırır. Ada bünyesinde 3-4 tane koy bulunmaktadır. Adanın kuzeyi,anakaranın güneyi olan yer daha çok yatların yüzme molası verdiği bir yer.Gözle görülür bir şekilde kral mezarları, lahitler, eski yapılar ve eskitersane izleri de görülebilir. Şuanda adaya çıkış yok ama adaya yakın biryerlerde demirleyerek bunlar görülebiliyor. Dana adası bölgedeki en büyük adağu için eski dönemlerde sığına, korunak ve doğal liman olarakkullanılmıştır. Taşucu'ndan çıkan yatların ikinci durak yeridir. Sizleri de doğuAkdenizin en büyük adasını görmeye davet ediyorum" dedi.

Türkiye'nin saklı kalmış cennet köşesi Silifke

Yatların uğrak yerlerinden biri olan Barbaros koyu hakkındada bilgi veren Küçük, "Barbaros Hayrettin PaşaKıbrıs'ı fethederkenkadırgalarını bu koya barındırmış. Çünkü o zamanlarda limanlar olmadığı için,bu doğal limana sığınmış. Koyun karşısında da güvercin adası var. Nedengüvercin adası, o dönemde haberleşme güvercinlerle yapılıyordu. Haberleşmekamacıyla da güvercinleri o adada yetiştirip, eğiterek iletişimi sağlıyordu.Artık bu koy ve ada günümüzde turizme hizmet ediyor. Türkiye'nin saklı kalmışcennet köşesi bence Silifke" diye konuştu.

Yat turuna katılan yerli ve yabancı turistler ise düzenlenenyat turu ile eğlenmenin yanında tarihi yerler hakkında bilgi edindikleri içinmutlu klarını belirttiler.


THE CRUISELIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye pazarına 160 milyon sterlin yatırım yapıyoruz
Türkiye pazarına 160 milyon sterlin yatırım yapıyoruz
Sevdiklerinizle doya doya gezin diye…
Sevdiklerinizle doya doya gezin diye…