Yabancı turistte İtalya ve İspanya’yı geride bıraktık

Yabancı turistte İtalya ve İspanya’yı geride bıraktık

Dünyada turizm sektörü son 2 yıldır pandeminin etkilerini yaşıyor. Ancak toparlanma süreci de başlamış durumda. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Turizm sektöründe dünyada yüzde 80’ler civarında olan gerileme bizim ülkemizde yüzde 65’ler düzeyinde yaşandı. 2021’in ilk dokuz ayında ilk kez İspanya ve İtalya’dan daha fazla yabancı ağırladık” diye konuştu.

18 Kasım 2021 - 10:46
Reklam

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, turizmin pandemi bilançosunu Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın 2020 yılı Sayıştay raporunun Meclis Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’ndaki görüşmelerinde açıkladı.

Dünya yüzde 85 küçülürken Türkiye’de bu oranın yüzde 65 olduğunu belirten Alpaslan, “Son iki yılda Akdeniz çanağındaki ülkelerden daha hızlı büyüdük. Bu yıl İspanya ve İtalya’dan daha fazla yabancı ağırladık. Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın esnek yapısı, hızlı karar alabilme ve hızla bunu uygulayabilme gibi bir imkânı sayesinde çok önemli çalışmalara imza attık. Dünyadaki kapanma sonrasında açılmayla beraber dünyaya güvenli bir mesaj verecek ve gelen insanların özellikle Covid-19 açısından sağlıklı bir tatil yapabilmelerini sağlayacak, dünyaya da entegre Güvenli Turizm Sertifika Programını başlattık. Örnek ve öncü olarak diğer ülkelerde de uygulanmaya başlandı. Bu program ve Tanıtım Ajansımızın yaptığı bu çalışmalar sayesinde dünyada yüzde 80’ler civarında olan gerileme bizim ülkemizde yüzde 65’ler düzeyinde yaşandı, biz dünyadan daha az küçülmüş olduk” diye konuştu.

2019 yılında Türkiye’nin turizmde çok parlak bir yıl geçirdiğine dikkat çeken Alpaslan, “Turizm gelirlerimiz ve ülkemizi ziyaret eden yabancılar konusunda en iyi rakamları yakaladık. Dünyada turizmde en iddialı ülkelerden biri olmak gibi bir atmosfer yakalamıştık Türkiye olarak, bu bizim için çok büyük bir avantajdı. 2020’de çok büyük beklentilerimiz vardı ama maalesef ki Çin’de çıkan Covid-19 virüsünün tüm dünyayı sarsmasının ve Martta da ülkemize gelmesinin ve tüm dünyanın kapanmasının tüm sektörlere öyle ya da böyle etkisi oldu ama turizm sektöründe çok olumsuz etkileri oldu” dedi.

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pandeminin küresel çapta turizme maliyeti 2 trilyon dolar
Pandeminin küresel çapta turizme maliyeti 2 trilyon dolar