Venedik’e giriş artık ücretli
Reklam

Venedik'e giriş artık ücretli

Dünyanın en büyük turizm merkezlerinden biri olan Venedik şehir yönetiminin, turistlerin yol açtığı kirlilik nedeniyle ziyaretçilerden şehre giriş ücreti alacakları belirtildi.

02 Mayıs 2019 - 11:56 - Güncelleme: 07 Mayıs 2019 - 16:54
Reklam

Dünyanın en büyük turizm merkezlerinden biri olan Venedik şehir yönetiminin, turistlerin yol açtığı kirlilik iyle ziyaretçilerden şehre giriş ücreti alacakları belirtildi.

Dünya Turizm Örgütüne göre, Avrupa 2018 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 8’lik artışla 713 milyon uluslararası turist ağırlandı.

Bu artışla birlikte turist yoğunluğu şehirlerin geleceğini de tehdit eder hale geldi. Turizm, önemli bir ekonomik kalem olarak düşünülse de bölgedeki aşırı tüketim, çevre kirliliği, yerel düzenin bozulması gibi problemler soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Venedik her yıl 25 milyon turist ağırlıyor

Venedik, her yıl ortalama 25 milyon turist ağırlıyor. Bu rakamın 2025 yılında 38 milyona çıkması bekleniyor. Şehir sakinleri, her dönem gelen kalabalık turist kitlelerinin bölgenin doğasını tehdit ettiği görüşünde. Özellikle turistlerin beraberlerinde plastik atıklar şehir doğasını olumsuz etkiliyor. 

Turistler için giriş ücreti

Venedik’e gelen 25 milyon turistin 14 milyonu yalnızca bir gün için bu şehirde bulunuyor. Ağırlıklı olarak kruvaziyer gemilerle bölgeye gelen yabancı turistlerin şehre kayda değer bir getirisi bulunmuyor. Öyle ki, oluşturdukları kirlilik sebebiyle kimi turist gruplarının şehre yarardan çok zararı dokunuyor. Bu durumu düzeltmek isteyen Venedik şehir yönetiminin Mayıs ayından itibariyle turistlerden şehre giriş ücreti tahsil edeceği açıklandı.  

200 Euro'ya kadar ceza kesilebiliyor

Şehir düzeninin sağlanması için yönetim tarafından belirli kurallar konulmuş. Bu kurallara uymamanın sonucu ise para cezaları. Venedik'e "saygı göstermeyen" turistlere kesilebilen para cezaları şöyle:

-Kanallarda ya da diğer su yollarında yüzmek ve suya dalmak: 450 Euro

-Sokakta mayo giymek ve üstsüz dolaşmak: 200 Euro

-Kuşlara yem vermek, yiyecek çöplerini yere atmak: 50-200 Euro

-Bisiklet sürmek: 100 Euro

 THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sıcak havada plaja akın ettiler
Sıcak havada plaja akın ettiler
Rusya'dan Antalya'ya uçuşlar başladı
Rusya'dan Antalya'ya uçuşlar başladı