Ulusoy’dan Kamuoyuna Koronavirüs açıklaması
Reklam

Ulusoy’dan Kamuoyuna Koronavirüs açıklaması

Çeşme’de bir gümrük personelinde Koronavirüs tespit edilmesi üzerine gündeme gelen Ulusoy şirketi yazılı bir kamuoyu açıklaması yaptı.

26 Mart 2020 - 16:57
Reklam

Çeşme Limanı işleticisi konumundaki Ulusoy Şirketler Grubu, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

 “Kamuoyuna ve Çeşme Halkına Açıklama,

07 Ocak 2020 tarihinde Çin otoriteleri Koronavirüs ailesinden yeni bir virüsün tespit edildiğini teyit etmişlerdir. Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve hızla yayılarak birçok Asya ülkesi, Amerika ve başta İtalya olmak üzere Avrupa’ya yayılan ve etki alanını giderek artırmakta olan ‘Koronavirüs’ salgını karşısında Dünya Sağlık Örgütü 30 Ocak 2020 tarihinde ‘Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durum’ ilan etmiştir. Dünya Denizcilik Örgütü 31 Ocak 2020 tarihinde  Coronavirüse karşı alınacak ön tedbirler konusunda bilgi ve rehberlik sağlamak üzere bir sirküler yayınlamıştır. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü 25.02.2020 tarihinde kendi web sitesinde yeni Coronavirüs (Covid-19) ile ilgili korunma, tedavi ve yapılması gereken hususları açıklamıştır. Ülkemizde resmi olarak ilk Koronavirüs vakası 10 Mart 2020 tarihinde görülmüştür. Firmamız bu gelişmeler ve devlet otoritelerinin uygulamaları doğrultusunda  bir dizi tedbirleri hayata geçirmiş,  tüm gelişmeler yakından takip edilmiş ve gerekli yeni tedbirler derhal uygulanmış ve uygulanmaktadır.

Halen devam ettirdiğimiz şirketimiz genelinde uygulanmaya başlanan önleyici tedbirleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İş güvenliği ve sağlığı ile ilgili tüm hususlar işyeri hekiminin denetiminde yapılmaktadır.

Kişisel koruyucu tedbirler kapsamında  sabun, sıvı sabun, antiseptik, 70 derece üstü kolonya, dezenfektasyon ürünleri, eldiven maske, tek kullanımlık tulum, koruyucu gözlük ve lazer ateş ölçer alımı yapılmış, personele dağıtılmış, ve bu koruyucu tedbirleri almayanların liman sahasına girişleri yasaklanmıştır.

Dezenfektasyon işlemi için Sağlık Bakanlığından yetkili bir firma ile sözleşme yapılmış olup Çeşme Sahil Sağlık Denetleme Tabipliğinin kontrolünde ve uygun gördüğü ilaçlar ile hergün hizmet binalarının ve varış ve kalkışlarında gemilerin dezenfektasyon işlemi yapılmakta ve her işlemden sonra sertifika yayınlanmaktadır.

Hizmet binası ve ortak kullanım alanlarının dezenfektasyonu kapsamında gerekli temizlikler periyodik olarak yapılmaktadır.

Hizmet binalarımızdaki havalandırma filtrelerinin kontrolü ve havalandırma kalitesinin artırılması için gerekli kontroller periyodik olarak yapılmaktadır.

Liman kapı girişlerinde tedbirler artırılmış olup limana giriş yapmak isteyen şoförler ve üçüncü şahısların 14 gün içinde yurt dışından Türkiye’ye giriş yapıp yapmadıkları Emniyet Genel Müdürlüğü veri tabanından sorgulandıktan sonra uygun olanların girişine müsaade edilmektedir.

Gemi zabitan ve mürettebatının gerek Trieste ’de gerek Çeşme limanında dışarı çıkışları yasaklanmıştır. Gemilerin ve araçların dezenfektasyon işlemi için Çeşme Sahil Sağlık Denetleme Tabipliğinin kontrolünde ve uygun gördüğü ilaçlar ile  Sağlık Bakanlığından yetkili bir firma tarafından yapılmakta ve her işlemden sonra sertifika yayınlanmaktadır.

Gemilerimizde şoför ve yolcu taşınması yasaklanmış ve  28.02 2020 tarihinden sonra gemiler ile Çeşme’ye hiçbir şoför ve/veya yolcu gelmemiştir.

Çeşme-Sakız hattı kapanmıştır 

Limanda Tahmil/ Tahliyeyi yapan  Mafi adı verilen özel çekiciler dezenfekte işlemi yapıldıktan sonra hizmete başlamaktadır.

Gemi yanaştıktan hemen sonra, ilk olarak gemi rampasının dezenfektasyon işlemi yapılmaktadır.

Gemiden tahliye edilen araçların tamamı tek tek dezenfekte edilerek gemiden çıkarılmaktadır. Geminin tahliyesi tamamlandıktan sonra gemi garajlarının ve yaşam mahallinin dezenfektasyonu yapılmaktadır.          

Gemiyi yüklemeye başlamadan önce, yüklemeyi yapacak özel çekicilerin dezenfektasyonu yapılmakta  ilk olarak  gemi rampası dezenfekte edildikten sonra yükleme başlamakta ve gemi rampasında her araç dezenfekte edildikten sonra gemiye alınmaktadır.

Limanda tüm çalışanlarımız ile gümrük ve emniyet mensuplarının her gün ve liman giriş yapan şoförler ve diğer hizmet sağlayıcıları ateşi ölçülmekte ve yüksek ateşte derhal Çeşme Sahil Sağlık Denetleme Tabipliği’ne bildirimde bulunulmaktadır.

Gemilerde ve Limanlarda sağlık işlemlerinin nasıl yapılacağı konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının talimatlarına harfiyen uyulmakta gemi personelinin her gün ateşi ölçülmekte ve kayıt edilmekte limana varmadan 48 saat önce  başlamak üzere hergün Çeşme Sahil Sağlık Tabipliği’ne bildirilmekte ve her aşamada Çeşme Sahil Sağlık Tabipliğinin talimatlarına göre hareket edilmektedir. Çeşme sahil Sağlık Tabipliği’nin kontrolü ve onayı olmadan gemilerde hizmet başlamamaktadır.

Yoğunluğu azaltarak asgari insan temasını sağlamak maksadı ile şirket faaliyetlerinin devamını sağlayacak şekilde gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede gerekli azaltılmış kadro ile personelin dönüşümlü olarak çalıştırılması planlanmıştır.

Koronavirüs salgınından korunmak ve yaygınlaşmasını önlemek adına Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün kendi web sitesinde yayınladığı korunma, tedavi ve yapılması gereken hususları içeren bilgiler rehberi ve ‘’Yeni Koronavirüs  (Covid-19) broşürü’’ ve ‘’Sağlık Elimizde Broşürü’’ konusunda çalışanlarımıza duyuru yapılmış ve bilgilendirilmişlerdir.

Ayrıca çalışanlarımıza aşağıdaki hususlara harfiyen riayet edilmesi talimatı verilmiştir.

 Hijyene özellikle dikkat edilmesi ve her gün aynı saatte vücut ısısının ölçülerek kaydedilmesi.

  Yurtdışına yapılacak iş ve özel seyahatlerin iptal edilmesi

Çalışanlarımızın, aynı evde ikamet ettiği bireylerin salgından etkilenen ülkelerden birinden seyahatten dönmesi durumunda da, konuya ilişkin olarak personel müdürlüğünü bilgilendirmeleri ve aile hekimliklerine başvurarak Sağlık Bakanlığı süreçlerine uymaları gerekmektedir.

Uluslararası tedarikçi ve iş ortaklarımızla toplantıların elektronik ortamda yapılması ve uluslararası firma çalışanlarının şirketimize girişlerinin sınırlandırılması.

Uluslararası firmaların düzenlediği veya katılımcı olduğu toplantı ve seminerlere uzaktan erişim ile katılım sağlanması.

Şirket genelinde, yüksek katılımlı ve seyahatli toplantı/etkinliklerin ertelenmesi.

Eğitim, seminer ve konferanslara katılım sağlanmaması gerekmektedir.

 Son 14 günü yurtdışında geçirmiş çalışanlarımızın, durumu ve pasaportlarını da ekleyerek hangi tarihte hangi ülkeden dönüş yaptığını bildirmesi gerekmektedir. Bu çalışanlarımız dönüş tarihi dikkate alınarak 14 günlük karantina süresini evde tamamlanmak üzere idari izinli sayılacaklardır. 

Önceliğimiz; halkımızın ve her türlü özveri ile görev yapan gümrük, emniyet, sağlık kurumu ve tüm idari kurum personeli ile denizcilerimiz, liman çalışanlarımız, şoförlerimiz ve tüm personelimizin sağlığıdır.

Bu konuda Sağlık bilim kurulunun eş güdümünde başta Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olmak üzere tüm bakanlıklarımızın, Uluslararası Denizcilik Örgütünün ve Dünya Sağlık Örgütünün tüm talimatları ve talepleri eksiksiz karşılanmaktadır ve karşılanmaya devam edecektir.

Birlik ve beraberlik içinde olmamız ve buna en çok ihtiyaç duyduğumuz, örneği görülmemiş bir dönemden geçiyoruz. Bu duygu ve düşünceler ile hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyor, bu küresel krizden ulusal bir başarı ile en kısa zamanda çıkabilmeyi temenni ediyoruz.

Kamuoyunun  ve Çeşme halkının dikkatine  saygıyla sunulur”

 Ulusoy Çeşme Liman İşletmesi                      

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İtalya’dan 13 ülkeye seyahat yasağı
İtalya’dan 13 ülkeye seyahat yasağı
Turizminde yüzde 64 ila 79 arasında düşüş öngörülüyor
Turizminde yüzde 64 ila 79 arasında düşüş öngörülüyor