TÜRSAB ile ATAA turizm işbirliği protokolü imzaladı

TÜRSAB ile ATAA turizm işbirliği protokolü imzaladı

TÜRSAB ile ATAA, iki ülke arasındaki turizm hacminin artırılmasına ilişkin iş birliği protokolü imzaladı.

06 Nisan 2021 - 11:55 - Güncelleme: 06 Nisan 2021 - 12:13
Reklam

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile Azerbaycan Seyahat Acentaları Birliği (ATAA), iki ülke arasındaki turizm hacminin artırılmasına ilişkin iş birliği protokolü imzaladı.

TÜRSAB ve ATAA imzaladıkları iş birliği protokolü ile Türkiye ile Azerbaycan arasındaki turizim hacmini artırmayı planlıyor. İmza töreninde yaptığı konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye ile Azerbaycan'ın, köklü bağları bulunan iki ülke olduğuna işaret etti.

İki ülke arasındaki birlikteliği daha da geliştirecek en önemli alanın turizm sektörü olacağını belirten Bağlıkaya, "Bu bakımdan Türkiye ile Azerbaycan arasında 1 Nisan'da başlamış olan kimlikle seyahat imkanı iki ülke arasındaki turizm açısından olumlu netice verecek, sayıları ciddi oranda artıracak. Azerbaycan, ülkemiz açısından çok büyük önem arz eden turizm pazarları arasında bulunuyor. Salgın öncesi dönemde 1 milyona yakın Azeri dostumuzu ülkemizde misafir ederken, bu sayı pandemi dolayısıyla ciddi miktarda azaldı. Salgın dönemini kapsayan 2020 yılında 236 bin seviyesinde gerçekleşti. Salgın sonlandığında bu rakamın tekrar 1 milyonun üzerine çıkacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Azerbaycan'ın kültür, gastronomi, inanç ve sağlık turizmi alanında çok büyük bir potansiyeli bulunduğuna dikkat çeken Bağlıkaya, "Bugün burada gerçekleştirilen bu toplantının karşılıklı ilişkileri geliştirmesini temenni ediyor, bu iş birliğini yazılı bir protokolle taçlandıracak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu protokolün önemli konularından biri sağlık turizmi alanında karşılıklı olarak gerçekleştireceğimiz iş birliği olacak" ifadelerini kullandı.

'İki ülke arasındaki turizm hacmi daha da artacak'

ATAA Başkanı Rufat Hacıyev de imzalanan protokolle iki ülkenin turizm potansiyelinin daha artacağını da artacağını belirterek, şunları kaydetti: "Azerbaycan'ın önemli turizm potansiyeli var. Bunu Türk kardeşlerimizle paylaşmak istiyoruz. Bu kapsamda TÜRSAB ile protokol imzaladık. Türkiye'den beklediğimiz büyük turizm patlamasını görmedik. Amacımız, ülkemizi daha fazla tanıtarak bunu gerçekleştirmek. Türkiye ile Azerbaycan arasında başlayan kimlikle seyahat imkanı, hem Türk hem de Azerbaycan vatandaşlarına önemli bir imkan sağladı. Bu, iki ülke arasındaki ziyaret sayılarını ciddi oranda artıracak. Salgının etkisi azaldıktan sonra Türkiye'den büyük turizm akımı bekliyoruz ve bununla ilgili şimdiden hazırlıklarımızı yapıyoruz. Sağlık turizmine büyük önem veriyoruz. Azerbaycan özellikle Naftalan kaplıcaları büyük potansiyel taşıyor. Bundan Türk vatandaşların yararlanmasını da çok istiyoruz. "

THE CRUISE LIFE 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’in su altı kültür mirası turizme kazandırılacak
İzmir’in su altı kültür mirası turizme kazandırılacak
Türkiye'nin pist lideri Erciyes'te kayak keyfi sürüyor
Türkiye'nin pist lideri Erciyes'te kayak keyfi sürüyor