Reklam
  • Reklam
Türkiye’ye 3 yılda 33 milyar dolar

Türkiye'ye 3 yılda 33 milyar dolar

Türkiye, Kovid-19 salgını nedeniyle daralan turizmi yeniden canlandırmak için yol haritasını belirlerken, bu alanda sağlanacak çeşitlilikle seyahat gelirlerinin 3 yılda 33 milyar dolar seviyesine yükseltilmesi hedefleniyor.

08 Eylül 2021 - 09:52
Reklam

Türkiye, Kovid-19 salgını nedeniyle daralan turizmi yeniden canlandırmak için yol haritasını belirlerken, bu alanda sağlanacak çeşitlilikle seyahat gelirlerinin 3 yılda 33 milyar dolar seviyesine yükseltilmesi hedefleniyor. 2022-2024 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’a (OVP) göre, gelecek 3 yılda turizmi 12 aya yaymaya yönelik çeşitli stratejiler uygulanacak.

Kovid-19 salgınıyla dünya genelinde devreye konulan kısıtlayıcı önlemler uluslararası turizmi olumsuz etkiledi. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de seyahat gelirlerinde ciddi kayba yol açtı.

Böylece, 2020 yılında seyahat gelirleri, bir önceki yıla kıyasla yüzde 65.7 azalarak 10.2 milyar dolara geriledi. Bu yıl salgının uluslararası turizm üzerindeki etkisinin azalması sonucu Türkiye’de seyahat gelirlerinin toparlanarak 17 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Söz konusu seyahat gelirlerinin, 2022 yılında 25 milyar dolara, 2023 yılında 30 milyar dolara ve 2024 yılında 33 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

ALTERNATİFLER ARTACAK

Programda belirlenen hedefler doğrultusunda, hedef pazar ülkelerin seçilmiş şehirlerinden konaklama kapasitesinin yüksek olduğu turistik bölgelere doğrudan tarifeli uçuş seferlerinin artırılması ve sürdürülmesine yönelik uluslararası hava yolu şirketleri ve tur operatörleri ile birlikte tanıtım ve pazarlama faaliyetinde bulunulacak.

Turizmin 12 aya ve tüm ülkeye yaygınlaştırılması amacıyla farklı turizm ürünlerini aynı anda sunan ve bütüncül olarak planlanmış turizm alanları oluşturularak nitelikli yatak kapasitesi artırılacak.

Değişen tüketici eğilimleriyle teknolojik gelişmeler doğrultusunda turizmin çeşitlendirilmesi amacıyla sağlık, gastronomi, festival, kültür, eko-turizm, inanç, eğitim, spor ve bisiklet gibi alternatif turizm ürünleri belirlenecek, talebin yüksek olduğu pazar ülkeler tespit edilerek tanıtım faaliyetleri yürütülecek.

KEKOVA, RUS TURİSTLERLE CIVIL CIVIL

Öte yandan Antalya Demre'ye gelen Rus turistler, önce kendileri için kutsal olan Aziz Nikolaos Anıt Müzesi ve Myra Antik Kenti'ni geziyor. Ardından Demre'nin Çayağzı Limanı ve Üçağız Mahallesi'nden yatlarla Kekova turuna çıkan turistler, zaman zaman caretta carettalarla da karşılaşıyor.

Yatların arasında dolanan caretta carettarı gören turistler, cep telefonlarıyla bu anı ölümsüzleştiriyor. Ardından yatlara binerek Kekova turuna çıkılıyor.

 THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Blue Sapphire, iki yıl sonra Bodrum'a ilk gelen gemi oldu
Blue Sapphire, iki yıl sonra Bodrum'a ilk gelen gemi oldu
Uzay turizminde 3 günlük ilk 'dünya turu' başladı
Uzay turizminde 3 günlük ilk 'dünya turu' başladı