Türkiye turizme pedal çevirecek
Reklam

Türkiye turizme pedal çevirecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’na (YEP) göre, bisiklet turizmine yönelik çalışmalar hız kazanacak.

14 Ekim 2019 - 09:49 - Güncelleme: 17 Ekim 2019 - 14:32
Reklam

Başta sportif faaliyetler yoluyla olmak üzere ülkelerin tanıtımına önemli katkı sağlayan bisiklet turizminin Türkiye'de yaygınlaştırılması için çaba gösterilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı'nda (2020- 2022) turizm ile ilgili seçenekleri artırmak adına bisiklete de yer verildi. Programa göre, 2020'nin nisan ayına kadar Kültür ve Turizm Bakanlığının sorumluluğundagastronomi, sağlık, festival, kültür, ekoturizm, inanç, eğitim, sporun yanı sıra bisiklet turizmine ilişkin çalışmalar da yürütülecek.

HEDEF SPOR TURİZMİNİ YAYMAK

Başta Fransa olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde önemli bisiklet yarışları düzenlenirken, tüm dünyaya canlı yayınlarla aktarılan yarışlar ilgili ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtımına katkı sağlıyor. Ayrıca Almanya'da gerçekleştirilen ve dünyanın kendi alanındaki en büyük fuarı olarak kabul edilen "Eurobike Bisiklet Fuarı" gibi etkinlikler de ev sahibi ülkelerin ekonomisini canlandırıyor. YEP kapsamındaki hedefler çerçevesinde, Türkiye'de de bisiklet turizminin yaygınlaştırılarak örnek ülkelerde olduğu gibi turist sayısının ve turizm gelirinin artırılması amaçlanıyor. Bisiklet Endüstrisi Derneği (BİSED) Başkanı Esat Emanet, YEP'te bisiklet turizmine yer verilmesinin önemli olduğunu söyledi.

ÜRETiM KAPASiTESi ARTACAK

Emanet, "Bunun ülke turizmi ve ekonomisine büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz" dedi. Avrupa'da bisiklet turizminden 44 milyar Euro'luk gelir elde edildiğini dile getiren Emanet, "Bisiklet turizminin yayılması sektörde üretim kapasitesinin artmasına imkan sağlayacaktır. Ayrıca bisiklet sezonunun uzamasına, sektörün servis ve hizmet kısmının büyümesine yardımcı olacaktır" diye konuştu. Emanet, bisiklet turizminin geliştirilmesi için bisiklet konseptli oteller oluşturulması ve bisiklet alımlarında bu otellere teşvik sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Azap Gölü’nde ekoturizm faaliyetleri yaygınlaşacak
Azap Gölü’nde ekoturizm faaliyetleri yaygınlaşacak
Danimarkalı turist Alanya'da tatilin tadını çıkarıyor
Danimarkalı turist Alanya'da tatilin tadını çıkarıyor