Türkiye turist artışında ilk sırada
Reklam

Türkiye turist artışında ilk sırada

ETC, ülkelerin turizm verilerini analiz ederek hazırladığı 2018 yılı turizm raporunu yayınladı. Rapora göre Türkiye, yıllara göre turist sayısı artışında 33 Avrupa ülkesini geride bırakarak ilk sıraya yerleşti.

18 Şubat 2019 - 14:33 - Güncelleme: 18 Şubat 2019 - 16:13
Reklam

Avrupa Seyahat Komisyonu'nun geçtiğimiz yıl yayınladığı raporda turist sayısında en hızlı ve yüksek artış gösteren ülke olan Türkiye, bu yıl da ilk sıradaki yerini aldı. 33 ülkenin turizm verilerini inceleyen ETC’nin raporuna göre Türkiye’ye gelen turist sayısı, 2017'ye kıyasla %22 artış göstererek 47 milyona ulaştı.
 

Türkiye’yi tercih eden turistler arasında en yüksek artış Ruslarda yaşandı. Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısı 4,7 milyon iken bu yıl bu rakam yaklaşık %35'lik artışla 6,4 milyonu aştı.Raporda turistlerin Türkiye’yi tercih etme leri biri olarak turistler için ucuz bir tatil mekanı olması gösterildi.


İkinci sırada Sırbistan var


Rapora göre Türkiye’nin ardından en yüksek artış gösteren ikinci ülke Sırbistan . 2017 verilerine göre 2. olan İzlanda ise bu yıl 14. sırada yer aldı. Türkiye ve Sırbistan'dan sonra listede sırasıyla Malta, Karadağ ve Letonya yer aldı.

 

En büyük düşüş İngiltere’de

 

2018 turizm raporunda düşüş gösteren ülkeler de dikkat çekti. Estonya ve Monako'da turist sayısında %0.5'e yakın azalma gözlemlenirken en büyük düşüş İngiltere'de yaşandı. Turist sayısında geçtiğimiz yıla göre %5 düşüş yaşayan İngiltere'deki bu düşüşün i olarak Brexit gösterildi.

 

THE CRUISE LIFE


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sıcak havada plaja akın ettiler
Sıcak havada plaja akın ettiler
Rusya'dan Antalya'ya uçuşlar başladı
Rusya'dan Antalya'ya uçuşlar başladı