Türkiye’nin kruvaziyer turizmde yükselişi devam ediyor

Türkiye'nin kruvaziyer turizmde yükselişi devam ediyor

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Danışmanı Hüsnü Çöllü, "Türkiye’ye bu sene için 350 gemi ile 350 bin yolcu geleceği memnuniyetle öğrenilmiştir. Hele İstanbul’daki Salıpazarı Kruvaziyer Limanının tamamlanması ile birlikte 2020 ve 2021 yılı gerçekten Kruvaziyer’de Türkiye’nin iyi bir noktaya geleceğini inancını taşıyoruz" dedi.

21 Mayıs 2019 - 11:51 - Güncelleme: 30 Mayıs 2019 - 18:38
Reklam

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Danışmanı Hüsnü Çöllü 2019 yılı denizcilik faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2019 yılının turizm açısından iyi bir yıl olacağını birçok turizm otoritesinin dile getirdiğini ve buna katıldığını ifade eden Çöllü, "Turizmi destekleyen denizcilik faaliyetleri dediğimizde Antalya’da ilk akla gelen turizm amaçlı yolcu taşımacılığı geliyor. Malumunuz bizim Alanya, Manavgat, Kemer, Demre, Kekova, Kaş ve Kalkan Bölgesinde günübirlik turistlerimizi cazibe merkezlerine götüren tekne faaliyetleri var. Onların şu andan itibaren çalışmalara başladığını görmek bizleri mutlu ediyor. Turizm taşımacılığının yanı sıra dalış turizmi Antalya’da son yıllarda sıkıntı yaşamış olsa da özellikle Kaş ve Kemer bölgesinde umut veren rezervasyonların ğunu duyuyoruz. Yine sektörün en önemli dinamiklerinden su sporları faaliyetleri de turizme paralel olarak, özellikle otellerin kça üst oranda rezervasyon doluluğunu da göz önüne alırsak iyi bir sezon geçireceğimizi görüyoruz. Bu heyecanla da su sporları işletmecileri de yatırımlarını olabildiğince en iyi oranda yapmaktadırlar. Dileğimiz ekonomik ve siyasi anlamda ğu kadar her anlamda istikrarlı bir süreç geçirmek ve bunun da bu yıl meyvelerini toplamak” ifadelerinde bulundu.


'Türkiye’nin kurvaziyer turizminde yükselişi devam ediyor'

Kurvaziyer Limanlarının turizme paralel olarak önem arz eden bir argüman ğunu dile getiren Çöllü, "Maalesef 2016 yılında turizmde yaşanan sıkıntılar ile birlikte birçok Kruvaziyer gemi şirketi Türkiye ile ilgili programlarını güvenli bölge görmedikleri için iptal etmişti. Ama sevindirici bir olay, İstanbul İMEAK Deniz Ticaret Odamızın ve Turizm Bakanlığının müştereken katıldığı Miami Cruise Fuarında umut veren gelişmeler yaşanmıştır. Fuarda alınan bilgiler doğrultusunda Türkiye’ye bu sene için 350 gemi ile 350 bin yolcu geleceği memnuniyetle öğrenilmiştir. Hele İstanbul’daki Salıpazarı Kruvaziyer Limanının tamamlanması ile birlikte 2020 ve 2021 yılı gerçekten Kruvaziyer’de Türkiye’nin iyi bir noktaya geleceğini inancını taşıyoruz. Antalya’da da Deniz Ticaret Odamızın öncülüğünde güzel bir çalışma sergilemesi ve kaybettiği gemileri tekrar Limanımıza çekmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, Demre marinası içerisinde planlanan Yolcu gemisi rıhtımının ve Antalya Merkezde yeni bir Yolcu gemisi limanının yapılması ve mevcut Alanya ile Antalya Yolcu gemisi rıhtımlarımızın da tüm turizm aktörlerimizce pazarlanması büyük önem arz etmektedir” dedi.


'Antalya bölgesine yeni marinalar gerekli'

Antalya’da alt yapısı ile kaydeder derecede marinaları ve yat bağlama kapasitesi ğuna da dikkat çeken Çöllü, bölgenin yeni marinalara da ihtiyacının ğunu söyledi. Çöllü, "Özellikle daha önceden projelendirilen Manavgat Irmak Ağzı’ndaki marinasının, Aksu Çayı ağzındaki marinanın ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı diğer marinanın hayata geçirilmesinde büyük fayda görüyorum. Bu bölgeler yat bağlama açısından uygun değil gibi değerlendirmeler yapmayıp, hemşeri marinası altında özellikle o bölgede yaşayan deniz severlerin tekne sahibi olmasına katkı sağlayacaktır ve teknelerini güvenle bağlayacakları bir yer olması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu projelerin bir an önce hayata geçmesinde fayda var. Yine turizmdeki düşüşe paralel olarak dış ülkelere kaçan yabancı teknelerin, tekrar bu şekilde boşalan marinalarımızı geri dönecek olmasının sinyallerinin de gelmesi bizleri mutlu etmektedir. Marinalarımızda bu sene yabancı tekne sayısının artacağı ve seneye daha iyi bir potansiyele kavuşacağımıza inanıyorum” ifadelerini kaydetti. 


THE CRUISE LIFE

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya yarım milyondan fazla yabancı turist ağırladı
Antalya yarım milyondan fazla yabancı turist ağırladı
Frig Vadisi gözde turizm merkezi olma yolunda ilerliyor
Frig Vadisi gözde turizm merkezi olma yolunda ilerliyor