Türkiye’de turizm sektöründe yüzde 80 küçülme
Reklam

Türkiye'de turizm sektöründe yüzde 80 küçülme

Dünya Turizm Forumu Enstitüsü Başkanı Bulut Bağcı, Türkiye’de koronavirüs salgını sebebiyle turizm sektöründe yüzde 80 küçülmeye gidildiğini söyledi.

28 Mart 2020 - 11:00
Reklam

Koronavirüs (Covid-19) salgını halk sağlığı başta olmak üzere birçok alanı birincil dereceden etkilerken, ağırlıklı olarak yabancı turistlerden sağladığı gelirlerle gayri safi milli hasılasının yüzde 13’ünü oluşturan ve cari açığı kapamada önemli bir katkı sunan turizm sektörü bu sürecin en çok etkilediği alanların başında yer alıyor.

Dünya Turizm Forumu Enstitüsü (World Tourism Forum Institute) Başkanı Bulut Bağcı, euronews Türkçe’ye verdiği özel demeçte, Türkiye’de koronavirüs salgını sebebiyle turizm sektöründe yüzde 80 küçülmeye gidildiğini söyledi.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, son yaptığı açıklamada koronavirüs salgını sebebiyle dünya genelinde turizm sektöründe 50 milyon kişinin işsiz kalabileceğine dair tahminini paylaşmıştı.

Ancak Bağcı’ya göre, bu rakam, turizmle bağlantılı sektörler de dahil edildiğinde 75 milyona çıkabilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cuma akşamı açıkladığı yeni koronavirüs tedbirlerine göre yurtdışı uçuşlar da tamamen sonlandırıldı.

Kırmızı alarma geçildi

Türkiye’de rezervasyon iptallerinden ve uçuş kısıtlamalarından dolayı yerli turizmci, kırmızı alarm durumuna geçmiş durumda.

Türkiye’de turizm ve turizmle bağlantılı sektörlerde yaklaşık bir milyon kişi istihdam ediliyor. Ayrıca Türkiye’de işsizlik rakamlarının yaz aylarında azalmasında mevsimlik tarımın yanı sıra turizmin önemli bir katkısı bulunuyor.

THE CRUISE LIFE


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlık turizmi umutlu
Sağlık turizmi umutlu
Tamamlanan ilk cruise gemisi olacak
Tamamlanan ilk cruise gemisi olacak