’Türkiye çok büyük sayılarda turist ağırlayabilir’
Reklam

'Türkiye çok büyük sayılarda turist ağırlayabilir’

Dünya kruvaziyer devleri Akdeniz Kruvaziyer Birliği (MedCruise) 54. Genel Kurulu’nda Kuşadası’nda bir araya geldi. MedCruise Başkanı Airam Diaz Pastor, Türk limanlarında altyapı yönünden hiçbir eksik olmadığına işaret ederek, “Limanlara çok iyi yatırım yapıldı ve son nesil gemileri ağırlayabilecek kapasiteye sahipler. Türkiye çok büyük sayılarda turist ağırlayabilir” dedi.

13 Mayıs 2019 - 12:29
Reklam

Dünya kruvaziyer devleri Akdeniz Kruvaziyer Birliği (MedCruise)  54. Genel Kurulu’nda Kuşadası’nda bir araya geldi. MedCruise Başkanı Airam Diaz Pastor, Türk limanlarında altyapı yönünden hiçbir eksik olmadığına işaret ederek, “Limanlara çok iyi yatırım yapıldı ve son nesil gemileri ağırlayabilecek kapasiteye sahipler. Türkiye çok büyük sayılarda turist ağırlayabilir” dedi. 

124 gemi yapılıyor 

PasPastor, Akdeniz'de kruvaziyer turizminin gelişmesi için harika bir iş çıkardıklarını, bütün üyelerinin çok çalıştığını, tesislerini geliştirdiklerini, sadece altyapıda değil diğer bütün alanlarda da ilerlediklerini söyledi. Kruvaziyer endüstrisinde bir patlama yaşandığını vurgulayan Pastor, tersanelerde 124 yeni geminin yapıldığını, bu gemiler suya indirildiğinde Akdeniz kruvaziyer sektörüne büyük fırsatlar sunacağını ifade etti.

Pastor, "Şu an yaptığımız elimizi rıp 'Biz de buradayız, hazırız' demek. Uzun süredir hazırız, şu an Karadeniz, Türkiye, Kuzey Afrika gibi bölgelerde gördüğümüz gelişmeler beklentilerimizi yükseltiyor" dedi.

Akdeniz bölgesindeki olumsuzlukların dünyanın her yerinde ğunu anımsatan Pastor, şöyle devam etti: “Dünyanın her yerinde bir şeyler oluyor. Akdeniz, seferlerin yüzde 17,3’üne sahip olarak, dünyadaki 2. büyük bölge. Yani yıllardır Karayipler'in hemen ardındaki yerimiz sağlam, bu şekilde de kalmaya devam edecek. Tüm dünyada jeopolitik sorunlar gerçekleşmekte. Ama şuna inanıyorum ki son derece profesyonel ve düzgün çalışıyoruz. Bu sebeple kruvaziyer turizminin Doğu Akdeniz’e döneceğinden kça eminim, dönmeye de başladı bile. Limanlar ve diğer üyelerimizin iyi şekilde çalışacağına güvenim de tam."

'Türk limanları nasıl çalışacaklarını çok iyi biliyor'

Bazı firmaların İstanbul’a merkez liman operasyonlarıyla tekrar gelmeye başlayacaklarını duyurduğunun altını çizen Pastor, "Norwegian Cruise Line gibi. Şirketin CEO'su Frank Del Rio İstanbul’a seferler başlatacaklarını duyurdu. Bu gibi duyurular Türk limanlarına belli bir iş hacminin döneceğini garanti ediyor. Limanların altyapısını, pazar hakkında tecrübelerini göz önüne aldığımızda Türk limanları, turist çeken yerleri ve bu sektörde nasıl çalışacaklarını çok iyi biliyor. Eminim ki daha da gelişecekler, geçmişte de kendilerini geliştiriyorlardı ve harika iş çıkaracaklar." diye konuştu.

Türk limanlarının iyi iş çıkardığına değinen Pastor, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türk limanlarında altyapı yönünden hiçbir eksik yok. Limanlara çok iyi yatırım yapıldı ve son nesil gemileri ağırlayabilecek kapasiteye sahipler. Türkiye diğer yönlerden de kendini geliştirmeye devam ediyor, çok büyük sayılarda turisti ağırlayabilir. Eğer Türkiye hükümetinin bu ağa yeni limanlar ve noktalar ekleme gibi bir planı varsa bunun için harika bir zaman ğunu düşünüyorum. Çünkü çok fazla yeni geminin pazara girdiği bir altın çağı yaşıyoruz. Bu yolda devam ederek, belediyeler, kanun koyucular ile beraber çalışarak devam edildiğinde, tıpkı geçmişte ğu gibi, pazar Türkiye’ye dönecektir."

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Azap Gölü’nde ekoturizm faaliyetleri yaygınlaşacak
Azap Gölü’nde ekoturizm faaliyetleri yaygınlaşacak
Zonguldak'taki Barış plajına yoğun ilgi
Zonguldak'taki Barış plajına yoğun ilgi