Turizmde rekor beklenti
Reklam

Turizmde rekor beklenti

Antalya Valisi Karaloğlu, kentte turizmin yüzde 30 büyüdüğünü belirterek, 2019 yılının yeni rekorların yaşanacağını beklediklerini kaydetti.

12 Şubat 2019 - 15:33 - Güncelleme: 13 Şubat 2019 - 16:23
Reklam

“2019 yılı Turizme Değerlendirme Toplantısı”nda konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 2016 yılındaki büyük kırılmadan sonra üst üste iki yıl önemli gelişmeler sağladıklarını belirterek, 2018 yılını bütün zamanların en iyi sezonu olarak kapadık. 2019'a da büyük umutlarla ve heyecanlarla giriyoruz. 2019'un, 2018'in üzerine yeni rekorların yaşanacağı bir yıl olmasını bekliyor ve hedefliyoruz" dedi.

16 milyonun üzerinde turist bekleniyor

Geçtiğimiz yıl Antalya'da turizmin yüzde 30 büyüdüğüne işaret eden Karaloğlu, "Antalya turizminin inşallah bu yıl yüzde 20-25 bandında büyüyeceğini varsayıyoruz. Turizm sektörü temsilcileriyle yaptığımız istişarelerden çıkardığımız sonuçlar bunlar. Bunu sağlarsak, 16 milyonun üzerinde bir yabancı turisti hep beraber ağırlamış olacağız” diye konuştu. "

Antalya’da yaşayanların sezon öncesi kendisini hazırlaması gerektiğini vurgulayan Karaloğlu, kentte yaşayanların turizmin bir parçası, aktörü haline getirilememesi durumunda başarılı olunamayacağını vurguladı.

2019’da hem Antalya hem de Türkiye’nin beklentisi büyük

Karaloğlu şöyle devam etti: “Turisti sokağa, çarşıya, insanları tarih, kültür ve doğayla temasa geçiremiyoruz. Bu konuda sorunlarımız var. Bunu mutlaka Antalya olarak aşmamız lazım. Ne kadar iyi otellerimiz, ne kadar temiz plajlarımız olursa olsun, eğer turisti otelin dışında yeni maceralarla, yeni heyecanlarla, yeni ürünlerle tanıştıramazsak, insanımızla ve kültürümüzle temas ettiremezsek, bir müddet sonra yaptığımız iş sıradanlaşır. Ezberimizi bozmamız gereken bir dönemdeyiz. Önemli bir sezon öncesindeyiz. 2019'dan hem Antalya'nın hem de Türkiye'nin beklentisi büyük."

Aspendos yılı olacak

Yeni turizm hedeflerine en büyük katkıyı yapacak ilin Antalya ğuna işaret eden Karaloğlu, geçen yılın Antalya'da "Perge Yılı" ilan ettiklerini, bu yılın ise "Aspendos Yılı" olarak belirlendiğini ve tüm kurumsal hazırlıkların buna göre tamamlandığını kaydetti.

Bisiklette başarılı organizasyonlar hedefleniyor

Karaloğlu, Antalya'daki bisikletle ilgili spor organizasyonlarının her yıl arttığına değinerek, "Antalya'yı 4-5 yıl sonra dünyada bisiklet sporu denildiğinde, ilk akla gelen şehirlerden birisi yapabiliriz. Geçen sene bunu yaptık. Bu senede bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız, belediyelerimiz, sponsorlarımızın önemli destekleri var. Bu senede bisiklette başarılı organizasyonları yapmayı hedefliyoruz" dedi.

Dünyanın en fazla yolcu taşıyan 14. Havalimanı

Toplantıda konuşan Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol ise uluslararası krizlere rağmen son 20 yıl içerisinde Antalya Havalimanı'ndaki toplam yolcu sayısının yıllık ortalama yüzde 10,4 büyüme gösterdiğini söyledi.

1999 yılında 4 milyon 900 bin olan yolcu sayısının 2018 yılında 31 milyon 600 bine ulaştığını vurgulayan Vural, "Antalya Havalimanı en fazla yolcu taşıyan dünyadaki 14. havalimanı " diye konuştu.

Varol, 2019'da Rusya ve Ukrayna trafiğinin 2018'deki gibi gerçekleşmesi, Batı Avrupa trafiğinin özellikle Almanya, İngiltere, Polonya ve Hollanda'da kayda değer bir artış göstermesi, 2018 yılında düşük performans gösteren Almanya'nın 2019 yılında tüm zamanların yolcu rekorunu kırması beklendiğini vurguladı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Som Dona Hotel yalnızca kadınlara hizmet ediyor
Som Dona Hotel yalnızca kadınlara hizmet ediyor
Haluk Dursun, son yolculuğuna uğurlandı
Haluk Dursun, son yolculuğuna uğurlandı