Reklam
  • Reklam
Turizmde kış dönemi toparlanma eğilimi başladı
Reklam

Turizmde kış dönemi toparlanma eğilimi başladı

Turizm sektörü için kış döneminde can suyu olan üçüncü yaş turizminde sıkıntılı yılların ardından toparlanma eğilimi başladı.

30 Ekim 2018 - 16:18
Reklam

Ekonomist Dergisi'nden Levent Gökmen Demirciler'in haberine görre 60 yaş üstü turistleri kapsayan üçüncü yaş turizminde Türkiye’ye 2013 yılında 2,3 milyon ve 2014’te 2,5 milyon turist gelirken, turizm sektörünün kriz yılları olan 2015’te bu sayı 2,2 milyona ve 2016’da 1,5 milyona geriledi. Bu sayı 2017’de az bir toparlanmayla 1,6 milyona yükseldi. Bu yılın ocak-haziran döneminde ise üçüncü yaş turizminde 950 bin kişiye ulaşıldı. Bu sayının yıl sonunda 2 milyon sınırını aşması bekleniyor.

Son çeyrekte artış olacak

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, üçüncü yaş turizmiyle Avrupalı ileri yaş grubu emekli turistlerin ülkemize çekilmesinin özellikle kış döneminde atıl kalan tesislerin faal halde tutulup turizmin 12 aya yayılması açısından önem arz ettiğini söylüyor. Ekim ayında üçüncü yaş turizminde hareketlilik yaşandığını belirten Bağlıkaya, “Yılın son çeyreğinde Türk turizmi açısından en önemli katkı sağlayacak segmentlerden biri de üçüncü yaş turizmi olacak. Üçüncü yaş turizmi Türkiye için büyük fırsatlar sunuyor” diyor.

Geçmişte gelenler geri geliyor

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, üçüncü yaş turizmine ilişkin son dönemde çok özel bir çalışma yapılmamasına karşın bu yıl Avrupa’dan Türkiye’ye yoğun bir talep olduğunu söylüyor. 2012’de üçüncü yaş turizmi konusunda Türkiye’ye yoğun ilgi olduğunu hatırlatan Ayık, geçmişte gelen turistlerin yeniden Türkiye’ye geri geldiklerini, Türk misafirperverliğinin ve tesis kalitesinin bu dönüşte etkili olduğunu vurguluyor.

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Royal Caribbean ile Uzakdoğu rüyası şimdi 5.900 TL
Royal Caribbean ile Uzakdoğu rüyası şimdi 5.900 TL
Şanlıurfalı çocuklar ilk kez deniz gördüler
Şanlıurfalı çocuklar ilk kez deniz gördüler