Turizm iş kollarının yüzde 47’si değişecek
Reklam

Turizm iş kollarının yüzde 47’si değişecek

WTTC tarafından düzenlenen zirvede, turizm sektörünün bugünü ve geleceği tartışıldı. Zirvede üstünde durulan konulardan biri, küresel olarak teknolojik gelişmelerle birlikte sektörde 15 yılda iş dallarının yüzde 47’sini değişeceği konusu oldu.

12 Nisan 2019 - 15:19
Reklam

WTTC tarafından düzenlenen zirvede, turizm sektörünün bugünü ve geleceği tartışıldı. Zirvede üstünde durulan konulardan biri, küresel olarak teknolojik gelişmelerle birlikte sektörde 15 yılda iş dallarının yüzde 47’sini değişeceği konusu .

Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi (WTTC) İspanya’nın Seville kentinde 2 günlük turizm zirvesi düzenledi. Türkiye’den de Ayhan Bektaş ve AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı’nın katıldığı zirveye ABD’nin 44. Başkanı Barack Obama baş konuşmacı olarak katıldı. Küresel turizmin aktörleri ve kanaat önderlerinin katıldığı WTTC zirvesinde sektörün bugünü ve geleceği tartışıldı.

Obama: Milenyumun yeni turist profili yeni yerler keşfetmeye meyilli

İklim değişikliğinin çok önemli göçlere olabileceğini belirten zirvenin ana konuşmacısı ABD 44. Başkanı Barack Obama teknolojik gelişmelerin ülkeler arasındaki sınırları rdığı bir dünyada, fiziksel sınırlar örmenin dünya barışına katkı sağlamayacağını kaydetti. Seyahat etmenin insanlar arasında kültürel anlamda tanışmayı sağladığı için hem hoşgörüyü hem de ülkeler arası anlayışı geliştireceğini ifade eden Obama, milenyum çağının yeni turist profilinin yeni yerler keşfetmeye meyilli ğunu belirtti.

Turizmin dünya GSMH’sine 8 trilyon doları aşan etkisi var

Zirvede konuşan WTTC Yönetim Kurulu Başkanı Chris Nassetta, turizm sektöründe önümüzdeki 10 yıl içerisinde 100 milyon yeni iş alanı açacağını ve dünya GSMH’sine etkisinin ise 8 trilyon doları aşacağını ifade etti.

Turizm sektörü geleceğe hazırlanmalı

Sektörde ciddi büyüme gerçekleşeceğini kaydeden WTTC CEO'su Gloria Guevara ise “Sektörde ciddi büyümeyi öngörüp geleceğe hazır olmalıyız” dedi.

Dijital yetenekler arttırılmalı

Turizm sektörünün dijital turiste şimdiden hazır hale gelmesi gerektiğinin altı çizilen zirvede, bir an önce hem otellerde hem de iş süreçlerinde bunun uygulanmaya başlanarak öne geçilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Riski azalmak için ürün ve destinasyon potföyünü dengede tutmak gerektiğini ifade eden TUI CEO’su Friedrich Joussen ise “Dijital yeteneklerin arttırılması lazım” ifadelerini kullandı.

Zirveye Türkiye’den de katılım

Zirveye Türkiye'den WTTC Yönetim Kurulu Komite Üyesi Ayhan Bektaş ve WTTC üyesi Erkan Yağcı katıldı. Yağcı zirveyle ilgili olarak, ''Barack Obama ile gerçekleştirdiğimiz kısa görüşmede, Antalya'yı konuşma imkanı bulduk. Obama, Antalya'yı özellikle golf alanında çok beğendiğini ifade etti” değerlendirmesinde bulundu.

WTTC zirvesinde öne çıkan başlıklar

Havaalanlarında yüz tanıma sistemlerinin yaygınlaşması

Milenyum çağı ile ilgilenirken diğer taraftan şu an seyahat etmeye meyilli yaşlı veya yakın gelecekte yaşlanacak olanların unutulmaması

Uzay turizmi için bir japon turist rezervasyon yaptı

Çinli turist seyahat öncesi gideceği yer hakkında diğer turist profillerine göre çok daha fazla araştırma yapması

Teknolojik gelişmeler ve robotların kullanılması ile turizm sektöründe önümüzdeki 15 yılda iş dallarının yüzde 47’si değişecek.

THE CRUISE LIFE

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cruise seyahatinde erken planlayan kazanıyor
Cruise seyahatinde erken planlayan kazanıyor
Malaga Kruvaziyer Limanı’nın çoğunluk hissesine sahip oldu
Malaga Kruvaziyer Limanı’nın çoğunluk hissesine sahip oldu