Turizm Ajansı’nın kurulmasına tepki
Reklam

Turizm Ajansı'nın kurulmasına tepki

Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulmasına tepki gösteren İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, teklifin yasalaşması durumunda turizmin durma noktasına geleceğini söyledi.

08 Temmuz 2019 - 12:37 - Güncelleme: 08 Temmuz 2019 - 12:42
Reklam

Komisyondan geçerek TBMM'ye sevk edilen Türkiye Turizm ve Tanıtım Ajansı Kurulmasına İlişkin Kanun Teklifine, itirazlar ve eleştiriler gelmeye devam ediyor. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan bu yasanın turizm sektörünü durma noktasına getirireceğini savundu. Teklifin bu galiyle yasalaşması durumunda turizmcilerin Ajansa cirolarının yüzde 1'ine varan onarlarda pay ödeyeceğini hatırlatan Türkkan, ''Bu pay da karlarından değil, cirolarından kesilecek. Turizmci, kar da etse zarar da etse bu payı ödemek zorunda kalacak. Bu durum ekonomik sıkıntılar nedeniyle sırtını doğrultmaya çalışan turizmcimizin, vergiden çok tanıtım payı ödemesi anlamına gelmektedir. Kanun teklifine göre, ilk ödemeyi 26 Ekim'de yapmak zorunda bırakılan ve bu yılki gider kalemlerinin içine bu payı eklememiş olan nice turizmcimiz, böylece iflasa sürüklenecektir.” ifadelerini kullandı.

Kanun teklifine göre Turizm Ajansı'nın bütçesinin Sayıştay tarafından denetlenmeyeceğini de vurgulayan Türkkan, “Ajans kesinlikle denetime tabi olmalıdır. Yapacağı ihalelerin nasıl olacağı, hangi yandaşlara verileceği meçhul. Ajansın, Kamu İhale Kanunu'ndan muaf tutulması da hüküm altına alınıyor” dedi.

THE CRUISE LIFE


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Booking kararı emsal olacak
Booking kararı emsal olacak
TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Temsil Kurulu seçimleri yapıldı
TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Temsil Kurulu seçimleri yapıldı