Turistlerin Yeni Merakı "Mavi Yengeç" Yakalama Turları
Reklam

Turistlerin Yeni Merakı "Mavi Yengeç" Yakalama Turları

The Times" gazetesi okurları tarafından 2008 yılında "Avrupa'nın en iyi açık alanı" seçilen İztuzu Plajı'nın bulunduğu gözde turizm merkezlerinden

05 Temmuz 2017 - 11:54 - Güncelleme: 05 Temmuz 2017 - 11:59
Reklam

The Times" gazetesi okurları tarafından 2008 yılında "Avrupa'nın en iyi açık alanı" seçilen İztuzu Plajı'nın bulunduğu gözde turizm merkezlerinden Ortaca'nın Dalyan Mahallesi'ne gelen turistler, mavi yengeç avlayabildikleri turlara rağbet gösteriyor. Turlara katılarak oltalarla Dalyan Kanalı'nda mavi yengeç tutan turistler, bölgeden ayrılmadan önce yakaladıkları mavi yengeçleri tekrar suya bırakıyor. Turizmci Akdoğan: "Bölgemiz deniz, güneş, kum yanında tarihi güzellikleri, kaplıcaları, yeşili ve mavisiyle turizmin her kesimine hitap ediyor. Ukraynalı turist Liesick: Burası nefes kesici bir yer. Her yeri ayrı bir doğa harikası. Kesinlikle bir daha geleceğim ve tüm arkadaşlarıma tavsiye edeceğim. Mavi yengeçleri izlerken çok mutlu m.

Muğla'nın gözde turizm merkezlerinden Ortaca ilçesinin Dalyan Mahallesi'ne gelen turistler, mavi yengeç avlayabildikleri turlara rağbet gösteriyor.

"The Times" gazetesi okurları tarafından 2008 yılında "Avrupa'nın en iyi açık alanı" seçilen İztuzu Plajı'nın bulunduğu Dalyan'da, anavatanı Güney Amerika olan mavi yengeçler, turistlerin ilgisini çekiyor.

Turizmciler, turistlere klasik deniz seçeneğinin dışında farklı kültürel turlara katılma imkanı sunuyor. Dalyan'da turistler, teknelerle kaya mezarları ile caretta carettaları görme fırsatı buldukları ve mavi yengeç avlayabildikleri turlara son yıllarda daha çok ilgi gösteriyor. Turlara katılıp oltalarla Dalyan Kanalı'nda mavi yengeç tutan turistler, bölgeden ayrılmadan önce yakaladıkları mavi yengeçleri tekrar suya bırakıyor.

Dalyan'da 26 yıldır turizm sektöründe faaliyet gösteren Özay Akdoğan, yaptığı açıklamada, Köyceğiz ve Dalyan kanallarında yıllık ortalama yerli ve yabancı bir milyon turist ağırladıklarını söyledi.

Değişen turizm portföyü ile özellikle Rus turistlere İztuzu Plajı bölgesinde mavi yengeçlerin bol ğu yerde avcılık yaptırdıklarını belirten Akdoğan, "Turistler yakaladıkları mavi yengeçleri teknede biriktiriyor. Onlara dişi ve erkek olanları gösteriyoruz. Avcılık bittikten sonra yengeçler tekrar suya bırakılıyor. Aynı zamanda İztuzu Plajı'nda Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi tarafından erkek yengeçler yakalanıyor ve pişirilip bölgedeki turist teknelerine satış yapılıyor." dedi.

Köyceğiz Gölü, Kaunos Antik Kenti, çamur banyoları ile turizme farklı bir renk kattıklarını vurgulayan Akdoğan, en çok ilgi gören ve turistler için beğenilen turun ise eko-turizm adı altında mavi yengeç turları ğunu dile getirdi.

Dalyan'ın yalnızca Türkiye'nin değil dünyanın göz bebeği ğuna işaret eden Akdoğan, "Bölgemiz deniz, güneş, kum yanında tarihi güzellikleri, kaplıcaları, yeşili ve mavisiyle turizmin her kesimine hitap ediyor. Bu le yoğun talep görüyoruz.'' diye konuştu.

- "Burası nefes kesici bir yer"

Mavi yengeç turana katılmak için Ukrayna'dan gelen Elena Baturova ise tur boyunca Dalyan'ı keşfetme imkanı bulduklarını, doğaya hayran klarını söyledi.

Mavi yengeçleri canlı izlemenin kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren Baturova, Dalyan'ın herkesin görmesi gereken çok önemli bir yer ğunu kaydetti.

Baturova, tatilini ailesiyle Marmaris’te geçirdiğini aktararak, Dalyan’a ise mavi yengeçleri ve caretta carettaları görmek için geldiğini ifade etti.

Ukrayna’dan Türkiye'ye ilk defa geldiğini anlatan Natalia Liesick ise Dalyan'a hayran ğını belirterek, "Ailemle tatil için Antalya’ya geldim. Düzenlenen tur kapsamında mavi yengeç ve caretta carettaları görmek için Dalyan’a geldim. Burası nefes kesici bir yer. Her yeri ayrı bir doğa harikası. Kesinlikle bir daha geleceğim ve tüm arkadaşlarıma tavsiye edeceğim. Mavi yengeçleri izlerken çok mutlu m. Bundan sonra tatil için tek tercihim kesinlikle Türkiye olacak.'' diye konuştu.

- Rus ve Ukraynalı turistler çoğunlukta

Turist rehberi Mehmet Orden de bölgede 8 yıldır farklı turlara katıldığını ve Dalyan'ın güzelliklerini tatilcilere anlattığını söyledi.

Marmaris'ten büyük teknelerle Rus ve Ukraynalı turist gruplarını Dalyan’a getirdiklerini vurgulayan Orden, şöyle konuştu:

"Misafirlerimiz dünyada en iyi korunan plajlar arasında yer alan İztuzu Plajı'nda denize girmenin mutluluğunu yaşıyor. Grupları farklı bir deneyim yaşaması için mavi yengeç turuna getirdik. Tuttuğumuz yengeçleri tekrar kendi yaşam alanlarına bıraktık. Gelen misafirlerimiz caretta carettaları gördü, Kaunos Kral Mezarlarını gezdi ve çamur banyolarına girdi. Hepsi bu tura katıldığı için çok mutlu ve seneye tekrar gelmek istediklerini söyledi."

Bu yıl özellikle Rusya ve Ukrayna’da turlara yoğun bir katılım ğunu dile getiren Orden, mavi yengeç ve caretta caretta turlarını özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiğini belirtti.

Orden, turlara katılan yabancı misafirlerin hepsinin tur sonunda çok mutlu ayrıldığını ve sonraki yıllarda tekrar gelmek istediklerini söyledi.

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turizmciler tedirgin
Turizmciler tedirgin
Yenikapı Kruvaziyer Limanı Projesi'nde halka danışılacak
Yenikapı Kruvaziyer Limanı Projesi'nde halka danışılacak