Tarihi Pervane Medresesi, Sinop turizmine katkı sağlıyor
Reklam

Tarihi Pervane Medresesi, Sinop turizmine katkı sağlıyor

Tarihi Pervane Medresesi içinde dükkânları bulunan esnaflar, 2019 yaz sezonunun ziyaretçi bakımından geçmiş yıllara kıyasla önemli oranda düşüş yaşadığını belirtti.

22 Ağustos 2019 - 17:16
Reklam

1262 yılında Sinop'un ikinci defa Türklere alınışı anısına Selçuklu Veziri Muinüddin Süleyman Pervane tarafından yaptırılan Tarihi Pervane Medresesi, 2002 yılında kültür ve turizm amaçlı kullanılmak üzere Sinop Valiliği'nce Sinop'a özgü el sanatları ve mutfağı ile ilgili kişilere tahsis edilerek çarşı haline getirildi.

Tarihi Pervane Medresesi Çarşısı'nda yöresel ürün dikimiyle uğraşan Nurcihan Özay, dışarıdan gelen turistlerin esnafı tatmin etmediğini belirterek, "Bu sezonda gerek tur turizmi olsun gerek şahsi turizm olsun, genel olarak yerli turistlerle pek alışverişimizin olmadığını söyleyebilirim. Sezonda bizi yine Sinoplular kurtardı. Buradan dışarıya gidecek vatandaşlar, hediyelik takı ve giyim olarak aldıkları eşyalar bizi kurtardı. Sanıyorum ki dışarıdan gelen turistler, ülke ekonomisinin geldiği durum yüzünden fuzuli masraflarını kısmak zorunda kaldı. Geçmiş yıllara oranla büyük düşüş yaşandı" dedi.

Medrese çarşısında el ürünü gümüş işlemecisi Orçun Yılmaz ise, "Ekonominin zayıflaması herkesi etkiledi. Vatandaşlar takı ve aksesuar gibi giderlerinden kısmak zorunda kaldı. Bu da bizim işlerimizi düşürdü. Zaten turist sayısında da bu sezon azalma fark ediliyor. Sadece Medrese esnafı değil, genel olarak Sinop esnafı bu sezon ancak işletmesini kurtarabildi. Büyük kazançlar elde edebilen yok bu sezon" diye konuştu.

THE CRUISE LIFE


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turizm rekora doğru ilerliyor
Turizm rekora doğru ilerliyor