Suat Tural’ın turist rehberleri çağrısına destek

Suat Tural'ın turist rehberleri çağrısına destek

Pandeminin turizmde yarattığı düşüş nedeniyle iki yıla yakın süredir işsizlikle mücadele eden turist rehberlerinin yaşadıkları sıkıntıya her fırsatta dikkat çeken TUREB Başkanı Suat Tural'ın çağrısı, 19 Kasım'da gerçekleşen TBMM bütçe görüşmelerinde CHP Muğla Milletvekili Ramazan Girgin tarafından dile getirildi.

23 Kasım 2021 - 11:15
Reklam

Pandeminin turizmde yarattığı düşüş nedeniyle iki yıla yakın süredir işsizlikle mücadele eden turist rehberlerinin yaşadıkları sıkıntıya her fırsatta dikkat çeken Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Suat Tural'ın çağrısı, 19 Kasım'da gerçekleşen TBMM bütçe görüşmelerinde CHP Muğla Milletvekili Ramazan Girgin tarafından dile getirildi.

Konuşmasında Türkiye'nin fahri tanıtım elçileri olan turist rehberlerinin pandemi boyunca bir kuruş dahi destek alamadığını ve acil hibe desteği ihtiyacını aktaran Girgin, TUREB Başkanı Suat Tural'ın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu kurulması talebini komisyona iletti.

Girgin, “Ülkemizin fahri tanıtım elçileri olan turist rehberlerimize pandemi süresince hiçbir desteğin verilmediğini biliyoruz. Ülkemizde 10.000’i aşkın rehber var her yıl 1000’i aşkın rehber buna ekleniyor. Rehberlerimiz pandemide işsiz kaldı. Bir kuruş destek alamadılar. Rehberlerimizin pandemi dönemine yönelik zararlarını karşılayacak bir hibe desteği mutlaka yapılmalıdır” dedi.

Pandemi başından bu yana yaptığı çalışmalar, yazdığı raporlar ve yaptığı görüşmeler ile turist rehberlerinin pandemi döneminde çektikleri maddi zorluklara son vermek için çağrıda bulunan TUREB Başkanı Suat Tural'ın sözlerine destek veren CHP Muğla Milletvekili, “Rehberlerimiz Barolar Birliği bünyesinde olduğu gibi TUREB bünyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu kurulmasını talep ediyorlar. Bu konuda yasal düzenleme mutlaka yapılmalıdır. Bu vesileyle rehberler için rehberlerin sosyal güvence ile çalışmasını sağlayacak yasal düzenlemenin acil olarak hayata geçirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

THE CRUISE LIFE


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pandeminin küresel çapta turizme maliyeti 2 trilyon dolar
Pandeminin küresel çapta turizme maliyeti 2 trilyon dolar