Stockholm’e kısa bir yolculuk
Reklam

Stockholm’e kısa bir yolculuk

İskandinav bölgesinin güzel yeri Stockholm. Özellikle Gamla Stan ve çevresi... Tarafsızlık ilkesini kendine kural edinmiş, insan hayatının en önemli şey olduğunu defalarca ispatlamış olan bir ülkenin başkentinde 14 adası. İşte Stockholm’e kısa bir yolculuk

28 Mart 2018 - 14:01
Reklam

İskandinav bölgesinin güzel yeri Stockholm. Özellikle Gamla Stan ve çevresi... Tarafsızlık ilkesini kendine kural edinmiş, insan hayatının en önemli şey ğunu defalarca ispatlamış olan bir ülkenin başkentinde 14 adası. İşte Stockholm’e kısa bir yolculuk

Arlanda hava limanı

Ve Stockholm’e hoş geldin. Türkiye’den uçakla seyahat edeceksen Stockholm merkez için 4 alternatifin var. Arlanda Expres, Flygbussarna, Swedavia ve taksi. Taksi 435 Kron. Arlanda Expres 540 Kron. Flygbussarna ve Swedavia ise 190 Kron. Civarında. Arlanda Express ile 20 dakika ulaşabiliyorsunuz. Ama benim tavsiyem Flygbussarna. 45 dakikada ulaşıyorsunuz. 15 dakika da bir otobüs kalkıyor. Stockholm’de öyle çok trafik sorunu olmadığı için otobüs korkutmasın. Gitmeden önce netten alırsanız da daha uygun fiyata bilet bulabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım


Özellikle şehir merkezinde kalıyorsanız birçok seçenekten birisi ile neredeyse istediğiniz yere gidebilirsiniz. Aslında birçok müze ve gezilecek yer şehir merkezinde birbirlerinden yürüme mesafesi uzaklıkta.

Metro: Tunnelbana (T-Bana veya sadece T işareti ile de gösteriliyor) sisteminde tam 100 istasyon bulunmakta. Böylesine küçük bir şehir için kça fazla. Bu yüzden her yere metro veya yürüme alternatifi ile ilerleyebilirsiniz algısı oluşuyor. Sabah saat 5 ile gece 1 arasında çalışan metroda üç renk kodu var; yeşil, mavi ve kırmızı. Örnek verirsem 75 dakikalık bir seyahat için yaklaşık 39 SEK ödeme yapıyorsunuz.

Otobüs: Kırmızı ve mavi olmak üzere iki farklı otobüs var. Özellikle 47. hatta binerseniz şehir merkezindeki birçok önemli yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz (Skansen, Vasa Museum, Gröna Lund Tivoli). Mavi hat 7-8 dakikada bir, kırmızı hat ise 10-15 dakikada bir hareket ediyor.

Feribot: Djurgarden ile Gamla Stan arasına 20 SEK ödeyerek feribot ile ulaşabilirsiniz.

Stockholm Card

2018 fiyatları şu şekilde

24 saatlik 595 SEK
48 saatlik 795 SEK
72 saatlik 995 SEK

Avantajları ise,

Toplu taşıma ücretsiz.
1 kere faydalanabileceğiniz bot turu.
Müzelere ek ücret ödemeden giriş imkânı.
100 civarı lokasyonda %50’ye varan indirim fırsatları.

Gezilecek yerler

Gamla Stan: Stockholm’de en sevdiğim bölge işte. Tarihi sokaklarda kaybolmak gerçekten inanılmaz bir duygu. Burada yön duygunu kaybedeceksin, ama kaybetmekten de korkmayacaksın. Çünkü her kaybğun sokağın ucu seni fotoğraflık farklı bir sokağa çıkarıyor. Gamla Stan bölgenin en gezilesi yeri. Yarım günde bitirebileceğiniz kadar küçük ama bence tam gün dolaşıp keyif alınabilecek kadar da özel. Gamla Stan’da 1600’lü yıllardan kalma binalar ve Arnavut rımlar mevcut. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız sabah erken kalkıp boş sokakları fotoğraflayın derim. Bugüne kadar Nobel ödülü alan tüm mucitlerin eserleri de burada sergileniyor. İskelesinden Gamla Stan-Djurgarden vapurunu da kullanabilirsin.

City Hall:

Stockholm’ün simgelerinden ve etkileyici bir  belediye binası ğu kesin. 106 metre olan kuleye dar bir merdivenden çıkıyorsunuz. Manzaraya çıkış  ve iniş 10’ar dakika sürüyor. Kulenin tepesinden manzara için ise 15 dakika vakit veriliyor. Fotoğraf çekmek için ideal noktalardan birisi. Ayrıca meşhur Nobel ödülleri de burada veriliyor.

Djugarden


Birçok müzeyi içinde barındıran ada. Yemyeşil bir girişi  var. Gezdikçe keyif alacağın kesin. Benim favorilerim Skansen ve Nordiska Müzeleri. Stockholm’e geldiysen uğraman gereken 2. nokta burası. Ayrıca İskandinavya’nın en büyük gemilerinden biri olarak kabul edilen Vasa’nın denize ilk inişi sonrası 20.dakikada battığı, yıllar sonra tekrar çıkarılıp müzeye çıkarıldığı geminin hikâyesi de son derece etkileyici. Stokcholm’ün en çok ziyaret edilen müzelerinden birisi.

Vasa müzesi

Bu müze İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden birisi… 1628 yılından kalma kraliyet savaş gemisi Vasa bu müzede sergileniyor. Ayrıca küçüklü büyüklü gemi maketleri de bu müzede yer alıyor. Vaktiniz varsa değerlendirilebilir.

Fotografiska

Fotoğraf ile ilgilenenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir müze. Spordan siyasete sanata birçok kişinin portreleri ve fotoğrafları bulunuyor. İlginç bir deneyim olabilir. Giriş ücreti 120 Kron. Stockholm Card ile ek ücret vermeden girebilirsiniz. 

Rosendals garden

Stockholm’e yazın geldiysen Rosendals Garden’ı ziyaret etmeden dönmemelisin. Dünyanın ciğeri derler Stockholm için. Rosendals Garden’da Djurgarden için önemli bir nokta. Yeşili ve çiçeği seven gezginlere duyurulur.

Royal Palace

Toplam 600 odası olan bir saray burası. Stockholm’de aynı zamanda Avrupa’da en çok ziyaret edilen müzelerin başında geliyor. Kral ve kraliçelerin zamanında sarayda günlük yaşamına dair ipucu yakalayabileceğiniz bence ayrıcalıklı bir saray.

 Kaynak: Hürriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“İyi ki Avrupalı turistleri Türkiye'ye kaptırdık”
“İyi ki Avrupalı turistleri Türkiye'ye kaptırdık”
''Kemer'de turistler denize girecek alan bulamaz hale geldi''
''Kemer'de turistler denize girecek alan bulamaz hale geldi''