Salgından sonra özel seyahatler artacak

Salgından sonra özel seyahatler artacak

Koronavirüs salgını sonrasında seyahatlerin nasıl şekilleneceği merak konusu. Uçak yolculukları değişecek mi? İş jetlerine olan talep artacak mı?

20 Nisan 2020 - 10:06
Reklam

Koronavirüs salgını sonrasında seyahatlerin nasıl şekilleneceği merak konusu. Uçak yolculukları değişecek mi? İş jetlerine olan talep artacak mı? Biletler ucuzlayacak mı? Gemi tatillerine olan talep artacak mı? COVID-19 sonrasında seyahatin nasıl şekilleneceğini araştırdık.

Koronavirüs (COVID-19) salgınının dünyaya hızla yayılması, seyahat endüstrisi üzerinde benzeri görülmemiş bir etkiye sebep oldu. Bazı havayolları az da olsa tarifeli seferlere ve başka ülkelerde kalan insanları kendi ülkelerine geri göndermek için yapılan tahliye uçuşlarına devam ediyor. Ancak birçok hava yolu şirketi adeta kapısına kilit vurmuş durumda. Küresel anlamda 26 binden fazla yolcu uçağı yere inmiş durumda. Dünya genelindeki uçak trafiği yüzde 60’lardan fazla azalmış durumda.

 

Uluslararaı Hava Taşımacılığı (IATA), COVID-19 salgını dolayısıyla sektörde 25 milyon kişinin işinden olabileceğini açıkladı. Sektörün gelir kaybının ise 2019’a göre 314 milyar dolara ulaşabileceğine vurgu yaptı.

Peki koronavirüsün gelecekte seyahat etme şeklimizi nasıl değiştirecek? CNN Travel, havacılık, konaklama, gemi turizmi, finans ve epidemiyoloji alanlarındaki uzmanlarla konuştu. Bazıları tahminlerini açıklarken, neredeyse hepsinin ortak fikri bir süre daha belirsizliğin süreceği yönünde oldu.

Gezginler sağlık üzerine odaklanacak

Kuzey Karolina Üniversitesi’nden Epidemiyolog Dr. Nabarun Dasgupta, salgının tüketicileri sağlık endişelerini seyahat seçeneklerinde daha önce olmadığı kadar faktörlere katmaya zorlayacağını söyledi. Dr. Dasgupta, yeni bir yere gitmeden önce uygun önlemleri almak için “Yakınımdaki Salgınlar” gibi uygulamaların kontrol edilmesi gerektiğini öneriyor.

Dr. Nabarun Dasgupta, “Bağışık olsanız bile insanları aktif sıcak bölgelere gitmeye karşı uyarıyorum, çünkü birçok ülke artık ziyaretçilerin döndükten sonra 14 gün karantinada tutuyor. Bu durum seyahat planlamasına dahil edilmelidir” diyor.

Hava yolculuğu yurt içinde ve sosyal mesafeli olarak yeniden başlayacak

Atmosfer Araştırma Grubu’ndan araştırma uzmanı Henry Harteveldt, seyahat endüstrisinin de ekonomi gibi bölgelere göre farklı şekilde toparlanacağını belirtiyor. Harteveldt, “Havayollarının, en önemli merkezlerden, sağlık koşullarının en iyi olduğu bölgelerden ve talebin en güçlü olduğu şehirlerden uçuşlara başlamasını bekleyebilirsiniz” açıklamasını yapıyor.


Bazı hatlar kapanacak

İngiliz havacılık verileri analiz firması Official Aviation Guide’ın (OAG) kıdemli analisti John Grant’e göre, havayolu sayısı küçüldükçe ve işletilen frekans sayısı azaldıkça, yolcular için daha az seçenek anlamına gelebilir. Düşük sıklıkta çalıştırılan bazı rotalardaki uçuşlar, haftada birden daha aza düşebilir hatta tamamen kaldırılabilir. Ayrıca yolcular, havalimanlarında kalmamak için doğrudan rotaları tercih edebilir.

Havayollarının, Etihad’ın Abu Dabi’deki yeni deneme kioskları gibi yolcuların uçmasına izin vermeden önce iyi bir sağlık kanıtı isteyebileceğine vurgu yapan Harteveldt, uçaklara biniş sırasında insan sayısının sınırlanabilceğini belirtiyor.

Özel uçuşlarda artışlar yaşanacak

Özel havacılık şirketi JSX’in CEO’su Alex Wilcox, bu salgın sonrasında daha önce bu deneyimi yaşamayan bazı insanların iş jetleri ile özel seyahat etmeyi düşüneceklerini söylüyor. Wilcox, “Bence gezginlerin hiçbir şeye dokunmak istemeyecekleri ve yanındaki yolcu ile arasına mesafe açacakları iki yıllık bir döneme giriyoruz. Kalabalık olmayan, sorunsuz seyahat geleceğin yoludur. Özel uçak kiralama şirketlerine hem kişisel hem de kurumsal müşterilerin ilgisinde dramatik bir artış görülmesine şaşırmamak gerekir” açıklamasını yapıyor.

Scott’s Cheap Flights kurucusu Scott Keyes, “Kısa vadede havayolları bilet ücretlerinden ettikleri feragatleri uzatarak gezginlerin planlarını yapmalarını ve değiştirmelerini kolaylaştıracak. Ucuz uçuşların altın çağında yaşıyoruz, ancak salgın hava yolları üzerinde daha da aşağı yönlü baskı uyguladı” diyor.

Sadakat bloğu View From the Wing’in kurucusu Gary Leff’e göre, salgın sonrasındaki dönemde hem mil hem de nakit olarak büyük fırsatlar olacak, çünkü doldurulması gereken boş koltuklar ve odalar olacak. Ancak bu sadece normalleşene kadar sürecek. Seyahat talebi tamamen geri döndüğünde, uçaklardaki ödül koltukları azalacak ve otel odaları daha pahalı olacak.


Kruvaziyer tatiline talep 2021’de artacak

TPG Capital’in ortağıdır ve firmanın tüketici yatırım uygulamalarına liderlik eden Paul Hackwell, kruvaziyer (cruise) endüstrisinin geçmişte zorluklarla karşılaştığını, ancak sadık bir müşteri tabanı ve gemi turizminin gezginlere sağladığı değer sayesinde her zaman geri dönüşler olduğunu söylüyor. Hackwell’e göre bu durum genellikle yaklaşık bir yıl sürer. Ancak durgunluk içinde olunacak, bu yüzden salgın öncesi seviyelere gelinmesi çok yıl sürecek.

Birçok kruvaziyer tatili 2020 için iptal edilmiş olsa da, birçok müşteri 2021 ve sonrası için mevcut ücretlerde yeniden rezervasyon yapmış görünüyor. CruiseCompete.com gelecek yıl için yeni rezervasyonlarda bile bir artış kaydetmiş durumda. Ama Waterways’in kurucusu Rudi Schreiner, “2020 için yolculukları iptal eden birçok insan 2021 için yeniden rezervasyon yapıyor, bu yüzden gelecek yıl zaten çok iyi görünüyor” diyor.

Seyahat acenteleri geri dönecek

Seyahat acentaları son yıllarda daha fazla niş tatile odaklanmış durumda, çünkü tüketicilerin çoğunluğu online seyahat rezervasyonu yapıyor. Ancak krizler sırasında yaşanan sorunlar nedeniyle gezginlerin seyahat planlamalarında acentelere yöneleceği belirtiliyor.

Lüks seyahat danışmanı Virtuoso Halkla İlişkiler Müdürü Misty Belles, başlangıçta bir seyahat danışmanıyla rezervasyon yapmamış kişilerin bile koronavirüs salgını sırasında yardım etmeleri için onları aradığına vurgu yapıyor.  Acenteler, havayolu ve otel iptal politikalarını ortalama tüketiciden daha akıcı bir şekilde yönlendirebildiğini ifade eden Belles, “COVID-19 sonrası dünyada, insanlar hedefleri ve ürün uzmanlığının ötesine geçen bağlantıları ve rehberlikleri için danışmanlara değer vereceklerdir. Size yardımcı olacak gerçek bir kişiye sahip olmak, insan bağlantısının önemini ve birisinin arkanızda olduğunu bilmenin güvencesinin altını çiziyor” diyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Msc Grandiosa 24 Ocak'ta denizlere dönüyor
Msc Grandiosa 24 Ocak'ta denizlere dönüyor
Öncelik denizcilik portalı olacak
Öncelik denizcilik portalı olacak