Salda Gölü’nde yapımı biten gölet için mahkemeden iptal
Reklam

Salda Gölü’nde yapımı biten gölet için mahkemeden iptal

Türkiye’nin Maldivleri olarak ifade edilen Salda Gölü’nü besleyen su kaynakları üzerine yapılan ve yapımı tamamlanan gölet projesinin iptali için açılan davada mahkeme iptal kararı verdi.

21 Haziran 2019 - 14:04
Reklam

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Burdur’daki Salda Gölü’nü besleyen su kaynakları üzerine Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılan ve yapımı tamamlanan gölet için Isparta İdare Mahkemesi’nden iptal kararı çıktı.

Yeşilova ilçesindeki turkuaz suyu ve bembeyaz kumsalları ile Salda Gölü’nde DSİ’nin Kayadibi Göleti ve Sulamasına Ait Malzeme Ocakları Projesi’ne ilişkin ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararının iptali için 2017 yılında dava açıldı. Avukat Tuncay Koç tarafından açılan davada, Isparta İdare Mahkemesi’nce ‘ret’ kararı verildi. Mahkemenin kararı, Danıştay’a temyiz edildi. Danıştay 14’üncü Dairesi yerel mahkemenin kararını bozdu.

Danıştay’ın bozma kararının ardından yeniden görülen davada, bölgede keşif yapan bilirkişi heyeti rapor hazırladı. Raporda, birinci derece doğal sit alanı içinde kalmasına rağmen gölet için Salda Gölü çevresinden kum alındığı kaydedildi. İnşası tamamlanan göletin, Salda Gölü’nün beslenme havzasında ğuna da dikkat çekilen raporda, “Salda Gölü’nü besleyen sınırlı sayıdaki su kaynakları göz önünde bulundurulduğunda, Kayadibi Göleti’nin Salda Gölü’ndeki su seviyesinin azalmasına olacağı öngörülmektedir” denildi.

Yıkılması söz konusu değil

Mahkemenin iptal kararını değerlendiren Avukat Tuncay Koç, davayı kazandıklarını, mahkeme kararıyla iptal edilen göletin dava sürecinde tamamlandığını söyledi. Koç, “En son gittiğimizde biten göleti gördük ancak içinde su yoktu. Tam bir israf projesi. Ancak lehimize karar çıksa da gölet yapılmış, şu aşamada yıkılması söz konusu değil. ÇED’siz duruma düştü. Hiçbir planlama olmadan hassas alanlara böyle proje yapılmamalı. Projede malzeme alımı için bir taş ocağı da vardı ve orası Salda Gölü tampon bölgesiydi. Ancak taş ocağını oradan almamışlar ve başka bir yerden getirmişler. Projeyi de sonra bir miktar değiştirmişler. Dolayısıyla davayı kazansak da sonuç değişmedi. Açtığımız davanın ekolojik anlamı yüksek ama pratikte çok bir anlamı kalmadı. Projenin de gereksiz ve hatalı ğu da ortaya çıktı.”

THE CRUISE LIFE


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İki lüks yolcu gemisinde koronavirüs tespit edildi!
İki lüks yolcu gemisinde koronavirüs tespit edildi!
Turizmde gelir kaybı 320 milyar dolara ulaştı
Turizmde gelir kaybı 320 milyar dolara ulaştı