Sailcargo, sıfır emisyonlu yelkenlisini Kosta Rika’da inşa...
Reklam

Sailcargo, sıfır emisyonlu yelkenlisini Kosta Rika'da inşa ediyor

Sailcargo, karbon emisyonsuz olarak kargo taşımacılığında kullanılacak olan 148 metrelik, üç direkli yelkenlisi CEİBA’yı Kosta Rika’da inşa ediyor.

18 Temmuz 2018 - 11:55
Reklam

Sailcargo, karbon emisyonsuz olarak kargo taşımacılığında kullanılacak olan 148 metrelik, üç direkli yelkenlisi CEİBA’yı Kosta Rika’da inşa ediyor. Yelken, geleneksel gemi mimarisini ve modern teknolojiyi birleştiriyor. Sadece rüzgar ve yüzde 100’lük bir elektrik motoruyla çalışacak olan yelkenli, kendi enerjisini şarj edebilecek. Ayrıca yelkenlinin motoru modern akü ve güneş panelleriyle birleştirilecek ve yardımcı güç yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak.

            Gelişmiş değişken aralıklı pervane, geminin fonksiyonlarına güç sağlamak için kinetik enerjiyi depolanmış elektrik enerjisine dönüştürecek. Üç direkli yelkenli, hafif rüzgarlarda yelken alanı yaratırken zorlu hava koşullarında yeterli esneklik ve manevra kabiliyeti sağlıyor. 45 metre uzunluğa ve 8 metre genişliğe sahip olacak yelkenli 350 tona kadar kargo taşıyabilecek. Sailcargo, 2021 yılına kadar inşa etmeyi planladığı yelkenliyi emisyona olan bağlılığı, elverişli coğrafi konumu ve iş ortamı iyle Kosta Rika’yı seçtiğini belirtti. ‘CEIBA’nın omurgası demirhindi ağacından yapılacak. Kullanılan malzemeleri değiştirmek ve daha fazla sayıda emisyonsuz yelkenli inşa etmek için bölgede ağaç dikme projesi başlatıldı. Yelkenlinin inşa edileceği minyatür tersanenin yapım aşaması tamamlandı. 3.5 yıllık inşa döneminde yelkenlinin yapım aşamasında 250 kişinin çalışacağı tahmin ediliyor.

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“İyi ki Avrupalı turistleri Türkiye'ye kaptırdık”
“İyi ki Avrupalı turistleri Türkiye'ye kaptırdık”
''Kemer'de turistler denize girecek alan bulamaz hale geldi''
''Kemer'de turistler denize girecek alan bulamaz hale geldi''