Reklam
  • Reklam
Rusya’ya giden turist sayısı 31 kat azaldı

Rusya'ya giden turist sayısı 31 kat azaldı

ATOR, 2019’da Rusya’ya yabancı turist akışının pandemi öncesi istatistiklere göre 31 kat azaldığını açıkladı.

19 Ağustos 2021 - 09:50
Reklam

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), 2019’da Rusya’ya yabancı turist akışının pandemi öncesi istatistiklere göre 31 kat azaldığını açıkladı. Türkiye’ye pandemide milyonlarca turist gönderen Rusya’ya turizm amaçlı giden Türklerin sayısı ise 7 bin 300’de kaldı.

2021 yılının ilk yarısının sonuçlarına göre Rusya’yı yaklaşık 5 milyon yabancı vatandaş ziyaret ederken, bunların yalnızca 64,4 bini Rusya Federasyonu’na turizm amaçlı geldi.

Bu yıl Rusya’ya gelen 5 milyon yabancının 4,8 milyonu Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) vatandaşı olurken, BDT dışı ülkeler arasında Rusya’ya en çok gelen yabancı vatandaşlar arasında Türkler 80 binle lider oldu.

Rusya’ya BDT ülkeleri dışında gelen yabancı sayısında lider Türkiye’yi 63 bin 300 ile Filipinler, 63 binle Çin ve 30 bin 500 ile Almanya takip ederken, delta mutasyonunun anavatanı olarak bilinen Hindistan’dan 26 bin 900 yabancı vatandaşın Rusya’yı ziyaret ettiği kaydedildi.

Turizmde Küba lider oldu

ATOR, 2019’da Rusya’yı ziyaret eden yabancı vatandaşların sayısının 15 milyon olduğunu belirttiği açıklamasında, bu yılın ilk yarısında sadece turizm amacıyla gelen yabancı sayılarında Küba’nın 20 bin 500 kişiyle turist akışında ilk kez liderlik koltuğuna oturduğunu ifade etti.

Türkiye 3. sırada kaldı

Turistik amaçlarla Rusya’ya en çok gelen turist sayısında ikinci sırada 8 bin 800 kişiyle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yer alırken,

Türkiye 7 bin 300 kişiyle üçüncü sırada yer alıyor.

Almanya’dan turist akışı bu yıl 6 bin 700 olarak kaydedilirken,

Sırbistan ve Hindistan’dan 3 bin 200 turist geldiği gözlemlendi.

ATOR, daha önce Rusya’da tatil yapmanın maliyetinin üçte bir oranında arttığını bildirmişti. Birlik, bu yıl Rusya’da bir yaz tatili için ortalama harcama tutarı 64 bin ruble olarak açıkladı.

THE CRUISE LIFE


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Blue Sapphire, iki yıl sonra Bodrum'a ilk gelen gemi oldu
Blue Sapphire, iki yıl sonra Bodrum'a ilk gelen gemi oldu
Uzay turizminde 3 günlük ilk 'dünya turu' başladı
Uzay turizminde 3 günlük ilk 'dünya turu' başladı