Rusya turizm sezonunu açtı
Reklam

Rusya turizm sezonunu açtı

Türkiye'yle karşılıklı uçuşların ne zaman başlatılacağına yönelik belirsizliğin sürdüğü Rusya bugün ülke içinde tatil sezonunu açtı.

01 Temmuz 2020 - 13:13
Reklam

Türkiye'yle karşılıklı uçuşların ne zaman başlatılacağına yönelik belirsizliğin sürdüğü Rusya bugün ülke içinde tatil sezonunu açtı.

Bazı bölgelerde fiyatlar düştü

İç turizmin açılmasıyla birlikte tatil fiyatları da gündeme geldi. Rusya'da yerel bir tatil bölgesinde iki kişinin bir hafta tatil yapmasının bedeli ise 25-30 bin ruble (2 bin 400 - 2 bin 900 TL) arasında değişiyor. İzvestiya gazetesine konuşan Tur Operatörleri Birliği Başkan Yardımcısı Dmitri Gorin, fiyatların geçtiğimiz yıla yakın seyrettiğini, hatta bazı destinasyonlarda düştüğünü söyledi.

Gorin Kasım ayına kadar devam etmesi beklenen sezonda en çok ilgi görecek destinasyonları Krasnodar Krayı, Kırım, Baltık kıyısı, Hakasya, Altay ve Baykal şeklinde sıraladı.

Tatilcilerin yüzde 77'si Temmuz'u tercih etti

Bilet rezervasyon portalı Tutu.ru, tatilcilerin yüzde 77'sinin Temmuz ayı için yer ayırttığını, Ağustos ayında dinlenmek isteyenlerin ise sadece yüzde 23'lük oran teşkil ettiğini açıkladı.

Moskova çıkışlı yolcuların yüzde 12'sinin hedefi Simferopol. Gidiş-dönüş uçak biletinin geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 27 oranında düştüğü bu güzergahta 10 bin 800 rubleye, yani 1055 TL'ye uçmak mümkün.

İkinci sırada yüzde 7,6'lık payla Soçi var. Moskova-Soçi gidiş-dönüş uçak bileti ise 8 bin 500 ruble. Anapa istikametinde bilet fiyatlarındaki ucuzlama yüzde 40'lara kadar varıyor: 7 bin 900 ruble.

Otel ve kiralık daireler revaçta

Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesi, yerli turistlerin bu yıl otellerde ya da kiralık dairelerde kalmayı tercih ettiğini yazıyor. Geçtiğimiz yılların gözde konaklama tercihi hosteller ise bu yıl oldukça zor durumda.

Zira salgın döneminde misafir ağırlayabilmek için işletmelerin dezenfeksiyon ve temizlik şartlarını sağlamak adına ciddi masrafların altına girmesi gerekiyor. Hostellerse bu masrafları karşılayabilecek durumda değil.

Konaklama rezervasyon servisi OneTwoTrip verilerine göre, en çok rezervasyon yaptırılan şehirler St. Petersburg, Velikiy Novgorod, Soçi ve çevresi, Kazan, Yekaterinburg, Novosibirsk, Krasnodar ve Krasnoyarsk.

Booking.com verileri ise daha farklı bir sıralama sunuyor. Buna göre en popüler destinasyonlar Moskova, St. Petersburg, Soçi, Adler, Anapa, Gelencik, Kazan ve Kaliningrad.

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Egeli turizmci Alman turist umudunu koruyor
Egeli turizmci Alman turist umudunu koruyor
Kruvaziyer devi 6 ayda 2,65 milyar dolar kaybetti
Kruvaziyer devi 6 ayda 2,65 milyar dolar kaybetti