Rusları yurt dışı tatilden vazgeçirme planı

Rusları yurt dışı tatilden vazgeçirme planı

Rusya hükümeti, iç turizmi teşvik ederek 2030 yılına kadar vatandaşlarını yurt dışında tatilden vazgeçirmeyi planlıyor.

16 Eylül 2020 - 10:36 - Güncelleme: 16 Eylül 2020 - 11:31
Reklam

Rusya hükümeti, iç turizmi teşvik ederek 2030 yılına kadar vatandaşlarını yurt dışında tatilden vazgeçirmeyi planlıyor. Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bir brifing veren Başbakan Yardımcısı Dmitri Çernışenko, hazırlıkları tamamlanmak üzere olan Turizm Ulusal Projesi sayesinde önümüzdeki on yıl içerisinde iç turizmi üç kaç büyütmeyi amaçladıklarını söyledi.

Dmitri Çernışenko Turizm Ulusal Projesi'nin Kasım ayında hazır olacağını ve devlet başkanına arz edileceğini söyledi. Çernışenko'nun iddiasına göre proje "küresel turizmin çehresini değiştirecek".

Hükümetin hedefi proje sayesinde turizm istihdamını iki kat arttırarak 6 milyona çıkarmak, sektörün ekonomiye katkısını ise üç kat büyümek şeklinde açıklanıyor. Projenin esasını, altyapı yatırımlarının ve otel inşaatlarının arttırılması oluşturuyor.

Konuyu haberleştiren Moskovskiy Komsomolets gazetesi ise uçuş yasağına rağmen hükümetin vatandaşları iç turizme yönlendirmekte güçlük çektiğini yazdı.

Hükümet cash Back (Nakit iade) tabir edilen bir program çerçevesinde ülke içinde 25 bin rublenin (2 bin 477 TL) üzerinde tur satın alan vatandaşlara 5 bin ruble nakit iadesi veriyor. Gazete programdan 3 milyon insanın yararlanması hedeflenirken, sayının 60 binde kaldığına dikkat çekiyor.

Sektörel uzmanlar mevcut haliyle cash back sisteminin cazip olmadığı düşüncesinde. Hükümet ise projeyi en azından yılsonuna kadar uzatmayı istiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya yarım milyondan fazla yabancı turist ağırladı
Antalya yarım milyondan fazla yabancı turist ağırladı
Frig Vadisi gözde turizm merkezi olma yolunda ilerliyor
Frig Vadisi gözde turizm merkezi olma yolunda ilerliyor