Ruanda, goril turizmi ile turist çekiyor
Reklam

Ruanda, goril turizmi ile turist çekiyor

Doğu Afrika ülkesi Ruanda nesli tükenmekte olan dağ gorillerini izlemeye gelen turistlerle dolup taşıyor. Son 12 ay içinde doğacak gorillerin adlandırma töreni olan Kwita Izina'ya Dünya’dan ünlülerin gelmesi bekleniyor.

22 Ağustos 2019 - 10:46 - Güncelleme: 22 Ağustos 2019 - 10:50
Reklam

Ruanda’nın geçen yıl ABD’den gelen turistlerde yüzde 114’lük bir artış yaşadı ve ülkenin goril izleme izinlerinin her birinin iki katı olan 1.500 dolara çıktığı bildirildi. Doğu Afrika ülkesi, Ruanda Kalkınma Kurulu- RDB’ye göre, geçen yıl 19,2 milyon dolarlık bilet satıldı. Verilen izinlerin sayısı 2016 yılına kıyasla geçen yıl neredeyse üçte bir oranında arttı.

Dünya’da nesli tükeniyor

Ruanda’da bulunan gorillerin sayısı 329 iken 2017’de 256’ye düştüğünü belirten RDB “Dünyada 1000'den az dağ gorili kalmıştır ve bunlar yalnızca Ruanda, Uganda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırındaki Virunga Masifi'nde ve Uganda’nın Bwindi Empenetrable Milli Parkı’nda bulunabilir” dedi.


ABD’li turist goril görmek için 12.000 Dolar harcıyor

RDB’nin baş turizm yetkilisi Belise Akaliza, başkent Kigali’de yaptığı açıklamada ABD’den gelen ziyaretçilerin en kazançlı kaynak pazarı olduğunu ve kişi başına ortalama 12.000 dolar harcadığını. Çin vatandaşlarının, en büyük 10 harcama yapan sıralamada bulunduğunu ve 10.840 dolar harcadıklarını söyledi. Turizm, Ruanda’nın en büyük döviz kazananı ve devlet, 2017’de 2024 yılına kadar 800 milyon dolardan fazla gelir elde ediyor. 2017’de ise 438 milyon dolardan geliyor. 2017 yılında 1,3 milyon olan turist sayısının toplamda geçen yıl 1,71 milyona ulaştığı belirtildi.


Ruanda, Afrika’daki en önemli turizm varış noktası oldu

“Kwita Izina” olarak bilinen yıllık bebek goril-adlandırma töreninde Ruanda, son 12 ay içinde doğacak gorilleri adlandıracak 25 ünlüye para verecek. Nesli tükenmekte olan türlerin farkındalığını arttırmak ve koruma çabalarını arttırmak isteyen etkinlik, 2005 yılında tanıtıldı ve genellikle gorilleri adlandıran küresel şahsiyetlerle süslendi. Ülke, ABD'li şarkıcı Ne-Yo, süper model Naomi Campbell, eski Manchester United Yöneticisi Louis Van Gaal ve eski Arsenal FC efsanesi Tony Adams’ın 6 Eylül’deki etkinliğe bekliyor.


Dünyaca ünlü isimler gorilleri görmeye gelecek

Pazarlama çabalarının bir parçası olarak, 2018’deki RDB, İngiliz Premier Lig futbol takımı Arsenal FC ile oyuncuların sol kollarında “Visit Ruanda” logosu özelliğine sahip bir forma anlaşması imzaladı. Akaliza'ya göre anlaşmanın ilk yılının sonunda takımın taraftarlarının yüzde 50'si, anlaşmadan önceki yüzde 29 ile karşılaştırıldığında Afrika ülkesini tatil yeri olarak görüyordu.THE CRUISE LIFE


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turizm rekora doğru ilerliyor
Turizm rekora doğru ilerliyor