"Öğrenmek istiyorsan seyahat etmelisin"
Reklam

"Öğrenmek istiyorsan seyahat etmelisin"

Bu yıl tası tarağı bavulu toplar doğru Baltık Başkentlerine tatile de giderim diyorsanız! E o zaman seyahat takviminiz ve keyif kahvenizle sizi şöyle yazımıza alalım efendim.

05 Şubat 2018 - 15:45 - Güncelleme: 06 Şubat 2018 - 10:49
Reklam

İşin içine cruise seyahati girince ‘ama hangi rotaya gideceğiz ki?’ diyerek karar veremeyenleri anlıyor ve bu yazıyı kaleme alıyoruz.  Akdeniziydi, Uzakdoğusuydu, Karayipleriydi, Adriyatikti derken karar vermek zorlaşabiliyor haliyle. Ancak sizi bu dertten kurtaralım diyoruz ve doğasıyla gidenleri kendine hayran bırakacak bir rotayı önerelim istiyoruz; Baltık Başkentlerini…

Tek etken de bu değil elbet. Duyumlarımıza göre Baltık Başkentleri 2018’in rağbet gören rotası da olmaya adaymış.

Kuzey’in prensi: Baltık Başkentleri

Ülkeleri bir unvanla anmaya kalksam Baltık Başkentleri için Kuzey’in soğuk prensleri yakıştırmasını yaparım sevgili seyahat severler. Kim mi o prensler; Estonya, Letonya, Litvanya ve Finlandiya…  Eh tabi seyahat yazılarında cazibe kelimesi eksik olmayınca hemen yakıştırırız güzelliğiydi prensesiydi vs. kadına ithaf benzetmeleri. Haydi gelin bu klişeleri bir yana bırakıp yeni klişelere yelken açalım Kuzey’in soğuk prensleriyle...  Aman ha bizim Kuzey’in oğlu Volkan Konak ile karıştırmayalım konuyu J

Bu arada sevgili seyahat severler, Baltık Ülkeleri’nin Kuzey Avrupa’da bir iç deniz olan Baltık Denizi’ne kıyısı bulunan ülkeler için kullanılan bir tanım ğunu bilmeyeni gemiye almıyorlarmış, haberiniz ola!

Benzersiz bir yolculuğun habercisi!  

O ihtişamlı Orta Çağ atmosferini yaşatan zengin tarihi mirası, farklı kültürü ve eşsiz doğal güzellikleriyle Baltık coğrafyası, adeta benzersiz bir yolculuğun da habercisi gibi!


Lakin eskiden Baltık Başkentleri tanımı Estonya, Litvanya ve Letonya için geçerliyken 1990’lı yıllarda bölgedeki siyasi hareketlilik sonucu diğer ülkeler için de kullanılmaya başlanıyor. İşin siyasi kısmını bir kenara bırakıyorum, Baltıkların çok eski tarihlere uzanan hikayesinin yansımalarını sokakları dahil şehirlerin atmosferinde bile hissetmeniz mümkün. 

Öte yandan Baltık Ülkeleri adı geçince insanı bir ürperti bir üşüme almıyor değil. Ne de olsa soğukluğun epey eksileri gördüğü ve bizim gibi Akdeniz insanına bir o kadar da uzak bir iklimden bahsediyoruz. Tabi bu bildiğimiz duyduğumuz kısmı.  Ancak o soğuk sandığımız coğrafya ile tanışmaya gidenler gördükleri güzellikler karşısında bu fikirlerinden uzaklaşıp dönüyorlar ülkeye.

Neden mi?

Baltık Denizi kıyılarında uzanan kilometrelerce uzunluğundaki sahil şeridiyle Helsinki, göğe yükselen kuleler, Arnavut rımlı dar sokaklar ve surlarla çevrili bir Orta Çağ güzeli Tallin, geçmişten bugüne başarıyla korunmuş mimari yapıları ve eğlence hayatıyla cazibesini koruyan Riga, Gotik, Barok ve Rönesans döneminden kalma tarihi eserleriyle UNESCO tarafından koruma altına alınan ve mücadele dolu tarihinde farklı kültürleri ağırlayan Vilnius… İşte bu Baltık başkentlerinin her biri farklı karakterleri, güzellikleri ve misafirperverlikleri ile görülmeye değer. Kısacası yeşilin her tonunu barındıran bir doğa, tarih ve insandan bahsediyoruz.

Eh kararını verdin topladın bavulu aldın soluğu Baltık Başkentleri rotalı gemi seyahatinde… Şimdi ben yazdan, sıcaktan bunalırım terlemeye gelemem diyenlerdenseniz zaten bu rota tam sizlik baştan diyelim. Birçok gemi firmasının Baltık Başkentleri turları mevcut. Bütçenize ve takviminize uygun olanı seçmek size kalmış. Aşağıya birkaç rotanın linkini bırakıyorum, tıklamanız yeterli. Firmayı da seçtin takvimi de uydurdun gittin gitmesine de gemin o güzelim şehirlerden birine yanaşınca ne yapacağım demeyin önceden gemide turlara kaydınızı yaptırın, programınızı sağlama alın deriz. Çünkü dolu dolu bir program sizi bekliyor olacak!

Son olarak ne demiş Mark Twain, “Öğrenmek istiyorsan seyahat etmelisin”

Bizden şimdilik bu kadar. Hepinize bol seyahatler ...


Royal Caribbean

Karavan Cruises

Costa Cruise

Jolly Tur

YG Tur


Yazı: Çilem Kocamış / THE CRUISE LIFE 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alman tatilciler korona sonrası için ne düşünüyor
Alman tatilciler korona sonrası için ne düşünüyor
İspanya 1 Temmuz'dan itibaren kapılarını turistlere açacak
İspanya 1 Temmuz'dan itibaren kapılarını turistlere açacak