Maya Koyu’nu giriş yasağı iki yıl daha uzatıldı
Reklam

Maya Koyu’nu giriş yasağı iki yıl daha uzatıldı

Tayland hükümeti doğal yaşamın tam olarak iyileşebilmesi için Maya Koyu’nun iki yıl daha kapalı kalması gerektiğini duyurdu.

28 Mayıs 2019 - 13:17
Reklam

Tayland hükümeti ABD'li aktör Leonardo DiCaprio'nun oynadığı The Beach (Kumsal) adlı filmle meşhur olan Maya Koyu'nun doğal yaşamın tam anlamıyla iyileşebilmesi için iki yıl daha kapalı kalacağını duyurdu.

Ko Phi Phi Lee adasında beyaz kumsalı ve turkuaz rengi sularıyla meşhur olan Maya Koyu’ndaki doğal yaşamın ve mercan resiflerinin toparlanabilmesi için giriş yasağının iki yıl daha uzatıldığı açıklandı.

Tam iyileşme sağlanana kadar devam edecek

Tayland Ulusal Parklar Departmanı Danışmanı Thon Thamrongnawasawat, ziyaretçi yasağının 2021 yılının ortalarına kadar süreceğini belirtti. Danışman, koyda 'tam iyileşmenin sağlanabilmesi için’ bu kararı aldıklarını söyledi.


Ziyaretçi sayısı kısıtlanacak

Maya Koyu tekrar ziyarete açıldıktan sonra da ziyaretçi sayısında kısıtlama, teknelere yasak getirme gibi tedbirlerin hayata geçirileceği de bildirildi. Ancak kararı olumlu bulanlar kadar turizmi baltaladığını savunanlar da . “Maya Koyu, Tayland turizminin kalbi” diyen Krabi Bölgesi Turizm Derneği Başkanı Wattana Rerngsamut, yasağı ‘adaletsiz’ diye niteledi. İnsanların geçim kaynaklarının elinden alındığını savunan Rerngsamut, Tayland Ulusal Parklar Departmanı ‘ortak bir zemin’ bulması gerektiğini savundu.

Günde 5 bin kişi ziyaret ediyordu

DiCaprio'nun 2000 yılında gösterime giren filmiyle bir anda ilgi odağı olan kumsal, bölgeye turist akınına yol açmıştı. Ancak artan ziyaretçi sayısı ekosistemin de bozulmasına olmuştu. Kumsal erozyonu ve kirliliğin yanı sıra artan tekne trafiği de artan deniz suyu sıcaklığı ve iklim değişikliği iyle kırılganlaşan koydaki mercan resiflerini tehdit ediyordu.

En son geçen yıl haziran ayında kapanma kararı, koyun dört aylığına kapalı kalacağı açıklanmıştı ancak açılış sürekli ertelendi. Kapanmadan önce Maya Koyu’nu bir günde yaklaşık 5 bin kişi ziyaret ediyordu.  

THE CRUISE LIFE

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sıcak havada plaja akın ettiler
Sıcak havada plaja akın ettiler
Rusya'dan Antalya'ya uçuşlar başladı
Rusya'dan Antalya'ya uçuşlar başladı