"Allure of The Seas ile muhteşem balayım"


“Daha önce çok sayıda yolcumun balayını organize etmiştim, ancak bu sefer durum çok farklıydı, çünkü kendi balayımı planlamam gerekiyordu” diyen Anker Turizm Gemi Turları Satış Müdürü Alper Taşkıranlar bizim için “Tek kelimeyle muhteşem” dediği balayını kaleme aldı…

MSC Splendida gemisinde sürpriz evlilik teklifi

Kasım ayında MSC Splendida gemisi ile Barselona’dan hareket ettikten kısa bir süre sonra sürpriz bir evlilik teklifinde bulunmuştum, o gün aldığım “EVET” yanıtından sonra balayında gemiden başka bir alternatif benim için düşünülemezdi. Eşimin de cruise gemilerine olan ilgisi daha en başından ne kadar şanslı olduğumun göstergesiydi.

Balayında hem gemide olmak hem de mart ayında Türkiye’ye kıyasla daha sıcak bir destinasyona gitmek istiyorduk. Gemide; denizde geçen gün sayısının fazla olması tercihlerimiz arasındaydı. Böylece bu günlerde bol bol dinlenmek, güneşin ve geminin tadını çıkarmak mümkün olabilecekti.

Muhteşem balayı Allure of the Seas gemisinde

Royal Caribbean International Türkiye ofisinden Bülent Bey ve Sevgili Sevtap’ın katkılarıyla, Allure of The Seas gemisinin 29 Mart 2015 tarihinde Ft Lauderdale’den hareket Doğu Karayipler gezisi için rezervasyonlarımızı yapmış, muhteşem balayı tatilimizin temellerini atmıştık. Daha önce yolcularım için ne yaptıysam Sevgili Sevtap benim için aynılarını fazlasıyla yaptı; kabin seçiminden, gemi içerisindeki show rezervasyonlarına, limanlardaki gezilecek yerlere kadar tüm detayları en ince ayrıntısına kadar bizimle paylaştı.

Gemiden önce New York’ta dört gece

Gemi turu öncesinde dört gece geçirdiğimiz New York’ta biraz üşüdük ama aklımıza gemi seyahatimiz geldikçe içimiz ısınıyordu. Buradaki zamanımızın büyük bölümünü Manhattan’da geçirdik diyebiliriz, bol bol yürüdük ve üşüdük. Özgürlük Heykeli, Empire State Binası, Times Meydanı, Central Park, Metropolitan Müzesi, Wall Street,  Brooklyn Köprüsü New York’un cazibe merkezlerinden en bilindik olanları. Soho, Little Italy, China Town bölgeleri de tabiî ki  görülmeye değer. Buraya kadar gelmişken Broadway Showlarından birini izlemenizi de mutlaka tavsiye ediyoruz.

Yağmurlu ama sıcak Miami’de iki gün

Miami’de ise bizi sıcak ama yağmurlu bir hava karşıladı. Islanmamız ile kurumamız aynı anda oluyordu. Miami’de iki günümüz vardı. Hava yağmurlu olduğu için ilk günü alışverişe ayırdık. Sawgrass Mills’de zamanın nasıl geçtiğini anlamadık, mağazaların kapanma anonsu ile kendimizi dışarı attığımızda hava çoktan kararmıştı. Burada çok sayıda markanın outlet mağazalarından Türkiye’ye kıyasla uygun alışveriş yapabilirsiniz ama mekanın atmosferine kendinizi kaptırırsanız ihtiyacınız olmayan şeyleri de alabiliyorsunuz. Dönüş uçaklarınız da ödeyeceğiniz fazla bagaj ücretlerini de hesap etmenizde fayda var. Miami’de dört gün süren ve her gün 55 bin kişinin katıldığı Ultra Müzik Festivali günlerine denk geldiğimiz için inanılmaz bir kalabalık vardı, sokaklar rengarenk ve cıvıl cıvıldı. İkinci gün hava güneşli ve sıcaklık 20 derecenin üzerindeydi. Miami Beach’de otelimizin sahilinden denize girdiğimizde sanki bugüne kadar ki tüm yorgunluğumuzu üstümüzden atmıştık. Miami Beach’de görülmesi gereken yerler arasında; Lincoln Road, Espanola Way, Art Deco District ve Ocean Drive yer almaktadır. Miami merkezde ise Bayside Market Place’de keyifli zaman geçirebilirsiniz. Buradan hareket eden tekneler ile Star Islands turu yapabilirsiniz. Dünyaca ünlü sanatçıların ve spor yıldızlarının milyon dolarlık evlerinin bulunduğu adaların arasında dolaşırken eşsiz Miami manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer akşamüstü saatlerini tercih ederseniz özellikle gün batımında muhteşem manzaralar ile karşılaşabilirsiniz.

Dünyanın en büyük gemisinde muhteşem tatil başlıyor

Miami havalimanından kiraladığımız aracımızı, Ft. Lauderdale limanı girişinde teslim ederek, araç firmasının sunduğu shuttle hizmetinden de faydalanarak gemimizin olduğu terminale geldiğimizde heyecanımız tavan yapmıştı. Miami Beach ile Ft Lauderdale limanı arası yaklaşık 45 dakika sürüyor. Pazar günü olduğu için biz trafik sıkıntısı yaşamadık, sadece liman girişi kalabalıktı. Gemimize beşinci güverteden Royal Promenade’den giriş yaptığımızda tüm yolcular gibi bizim de mutluğumuz yüzümüzden okunuyordu. Dünyanın en büyük gemisinde muhteşem bir tatil  bizleri bekliyordu.

Sıra Allure of The Seas’i farklı kılan yenilikleri keşfetmeye geldi

Aralık 2010’da denize indirilen Allure of the Seas; 362 metre uzunluğunda, 47 metre genişliğinde, 220 bin gros ton ağırlığında. Her seferinde 6 bin 400 yolcusuna, 2 bin 115 personeli ile hizmet veriyor. Central Park açık alanları, verimli tropik mekanları, sessiz yürüme yolları, açık hava restoran seçenekleri, butikleri, sanat galerisi, konserler ve sokak performansları ile inanılmaz bir atmosfer. Allure of The Seas’i farklı kılan yenilikleri günden güne sırasıyla keşfetmeye çalıştık. İki adet Flowrider sörf simülatörü, üç kat arasında aşağı yukarı hareket eden Rising Tide Bar, geceleri akrobatik dalış şovlarını izleyebileceğiniz olağanüstü AquaTheater, Broadway şovlarına ev sahipliği yapan tiyatro salonları, Boardwalk’un bir ucundan diğer ucuna uçarken gemiye kuşbakışı bakabileceğiniz kalp atışlarını hızlandıran Zip Line - Studio B’de buz pateni şovları bunlardan sadece bazıları.

Balayı çiftleri için düzenlenen özel gecede romantik anlar

Allure of the Seas’de yaklaşık 10-12 Türk personel çalışıyor. Biz büyük bir kısmıyla tanıştık. Akşam yemeklerinde garsonumuzun Türk olmasının çok büyük avantajını yaşadık. Onun yönlendirmeleri ile hem yemek seçimlerinde rahat ettik hem de farklı lezzetleri denedik. Gemide balayı çiftleri için Jazz Club’da düzenlenen özel gecede, romantik bir ortamda muhteşem bir müzik ziyafeti yaşadık. Bu gecede balayı çiftlerine özel hazırlanan pasta, çikolatalı kaplamalı çilek ve şampanya ikramında bulundular. Seyahatimiz süresince hem gemide hem uğranılan limanlarda güneşli havanın, denizin, havuzun tadını doyasıya çıkardık, tam istediğimiz gibi bir yaz tatilini yaşama fırsatını bulduk.

Nassau’da yunuslarla yüzebilirsiniz

Bahama adalarının başkenti Nassau’da adanın en popüler yeri Paradise Island’da yer alan Atlantis Otel’i gezdik. Çok büyük bir alana yayılmış olan otelin farklı koylarında yer alan plajlarda denize girebilir ve oteldeki aktivitelerden yararlanabilirsiniz. Atlantis Otel’de yunuslar ile yüzebilir, yunusların gösterilerini izleyebilirsiniz. Nassau’nun merkezinde de diğer tüm Karayip Adaları’nda olduğu gibi çok sayıda pırlanta, saat ve hediyelik eşya satan mağazalar bulunuyor.

Dünyanın en iyi 10 plajından biri Magens Bay’de deniz, kum ve güneş

St Thomas’daki adresimiz dünyanın en iyi 10 plajından biri olarak belirtilen Magens Bay. Gemiden indikten sonra liman çıkışındaki taksiler ile Magens Bay’e ulaşım oldukça kolay, limana uzaklığı yaklaşık olarak yarım saat. Burada bizi harika bir tabiat karşıladı, denize kadar uzanan hindistan cevizi ve palmiye ağaçlarının yeşili Karayip denizinin mavisi ile kucaklaşıyordu. Plajdaki herkes neredeyse gemi yolcusuydu, kimin hangi gemiden geldiğini havlulardan anlayabilirsiniz. Burada deniz, kum, güneş üçlüsünün keyfini çıkardıktan sonra gemimize geri döndük.

Uçaklar inerken neredeyse plajdaki şemsiyelere değecekler

St Maarten adasının bir yarısı Fransa’ya, diğer yarısı Hollanda’ya ait. Geminden iner inmez taksi dolmuşlarla Maho Bay’e hareket ettik. Limandaki gemi sayısı fazla olunca, adadaki araç trafiği de bu durumdan etkileniyor, yaklaşık bir saat sonra St Maarten adasının ünlenmesine sebep olan plaja geldik. Princess Juliana Havalimanı’nın bitişiğindeki plajda iğne atsanız yere düşmeyecek bir kalabalık var. Hemen kendimize iki kişilik bir yer bulduk. Bir yandan denize girerken bir yandan hemen üstümüzden geçen uçakları izleyerek zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Uçaklar hemen plajın arkasında yer alan havalimanına ineceklerinden o kadar alçak geçiyorlar ki neredeyse plajdaki şemsiyelere değecekler. Plajdaki herkes bu anları fotoğraflama ile uğraşıyor. Adada kumar serbest olduğundan hemen hemen her yerde Casino’ları görmek mümkün. Vergisiz alışveriş yapabileceğiniz pırlanta, elektronik ve saat mağazaları şehir merkezinde yer almaktadır.

Dokuz saatlik Roma turu

Bu muhteşem seyahatin ardından gemiden ayrıldıktan sonra uçağa kadar olan zamanımızın bir bölümünü Miami Havalimanı yakınlarındaki Dolphin Mall’da geçirdikten sonra Miami’den Roma aktarmalı olarak İstanbul’a döndük. Roma’da yaklaşık dokuz saat bekleme süremiz vardı. Bu süreyi de Roma şehir turu yaparak değerlendirdik; Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Vatikan, Kolezyum’u gezerek balayımızı sonlandırdık diyebiliriz. Her seyahatte olduğu gibi bu seyahatimizde de edinmiş olduğumuz tecrübelerimizi arkadaşlarımız ve yolcularımız ile paylaşarak onların organizasyonlarına katkı sağlamaktan mutlu olacağımızı belirtir, seyahatimiz süresince emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.

Alper Taşkıranlar