Kuşadası’nda dalış turizmi için sahil güvenlik botu...
Reklam

Kuşadası'nda dalış turizmi için sahil güvenlik botu batırılacak

Kuşadası’nda uzun seneler görev yaptıktan sonra ekonomik ömrünü dolduran Sahil Güvenlik TCSG 67 botu, bundan böyle deniz altında görevini sürdürecek.

07 Ekim 2017 - 09:38
Reklam

Kuşadası’nda uzun seneler görev yaptıktan sonra ekonomik ömrünü dran Sahil Güvenlik TCSG 67 botu, bundan böyle deniz altında görevini sürdürecek. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl batırdığı uçaktan sonra Sahil Güvenlik TCSG 67 botu da dalış turizmine hizmet etmesi amacıyla Kuşadası Körfezi'nde batırılacak.

Turistik ilçe Kuşadası, dalış turizminde öncü rolünü sürdürmek için girişimlerini sürdürüyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin geçen yıl batırdığı uçaktan sonra, Kuşadası Kaymakamlığı ile Kuşadası Belediyesi'nin girişimleriyle TCSG 67 bordo numaralı sahil güvenlik botu da körfezde batırılacak.

Yıllarca Kuşadası'nda görev yapan botun ekonomik ömrünü drması iyle Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın envanterinden çıkarılması üzerine Kuşadası Kaymakamlığı geçtiğimiz Ağustos ayında talepte bulundu. Komutanlığın botu, Kuşadası Kaymakamlığı'na hibe etmesinden sonra batırma işlemleri için Kuşadası Belediyesi ile Kaymakamlık arasında işbirliği yapıldı. Kuşadası Belediye Meclisi’nin Salı günü yapılan Ekim ayı toplantısında, Kaymakamlık ile Belediye arasında hizmet protokolü imzalanması Başkan Özer Kayalı'ya, toplantıya katılan CHP, AK Parti ve MHP'li üyelerin oybirliğiyle yetki verildi.

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Sahil Güvenlik Komutanlığı envanterinden çıkartılan ve komutanlık tarafından Kuşadası Kaymakamlığına hibe edilen TCSG 67 botunun batırılması için kaymakamlıkla protokol imzalayacaklarını söyledi. Kuşadası Körfezi'nde deniz altı yaşamın zenginleştirilmesi ve dalış turizminin geliştirilmesi için önemli bir adım atıldığını belirten Başkan Kayalı, “Protokolü imzalamamızın ardından TCSG 67 botunu belirlenecek noktaya batıracağız. Bu batıkla ilçedeki sportif dalış alanları genişleyecek. Oluşturulacak resifle deniz canlılarına yeni yaşam alanları sağlanacak. Deniz canlılarının popülasyonunun artırılmasına katkı sağlanacak. Kısacası hem çevreye hem de ilçe ekonomisine katkı sağlanacak. Önümüzdeki yıllarda bu tür batıkların artırılmasıyla Kuşadası Körfezi'nin dünyaca ünlü bir dalış merkezi haline getirilmesine önemli bir katkı sağlanacak” dedi.

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sıcaktan bunalan vatandaşlar sahillere akın etti
Sıcaktan bunalan vatandaşlar sahillere akın etti
Caretta caretta, tatilcileri önce korkuttu sonra güldürdü
Caretta caretta, tatilcileri önce korkuttu sonra güldürdü