Kruvaziyer firmaların gözü Türkiye’de
Reklam

Kruvaziyer firmaların gözü Türkiye’de

Dünya kruvaziyer sektörünün en büyük fuarı olan 2019 Seatrade Cruise Global Fuarı’ndan dönen İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, fuara katılan kruvaziyer firması temsilcilerinin, üç yıl aradan sonra Türk limanlarına dönmekten mutluluk duyacaklarını ve 2020’den itibaren daha fazla sefer düzenleyeceklerini belirttiklerini ifade etti.

16 Nisan 2019 - 16:54
Reklam

ABD’nin Miami kentindeki 2019 Seatrade Cruise Global Fuarı’nda Türkiye’den kurumlar yerlerini aldı. 8-11 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen fuara açtıkları stantla katılan İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ve İMEAK DTO Meclis Üyesi Ahmet Subay ile Dış İlişkiler Müdürü Selin Yeleser Girgin, fuar katılımcılarına Türkiye’deki fırsatları ve limanlarını anlattılar.

20’nin üzerinde sefer düzenlenecek

Seatrade Cruise Global Fuarı’nın Washington Kültür ve Tanıtma Müşaviri Sedat Gönüllüoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’nden Soner Corut ve Öznur Atak’ın destekleriyle de kça başarılı geçti. Fuarda DTO’nun standını ziyaret eden İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin de, İstanbul için 2023 hedeflerinin 22 milyon turist ğunu, bu yıl kruvaziyer gemileri İstanbul’un Sarayburnu bölgesinde ağırlayacaklarını ve İstanbul’a 20’nin üstünde sefer düzenleneceğini açıkladı.


2019’da 56 sefer düzenlenecek

Türkiye seferlerine üç yıl önce ara veren Amerikan kruvaziyer firmaları da 2019 sezonundan itibaren Türk limanlarını yeniden programlarına aldıkları açıkladılar. Norwegian Cruise Line’ın yanı sıra bu sezon rotalarını yeniden Türkiye’ye çeviren Oceania Crusises ve Regent Seven Seas Cruise 14 sefer, Holland American Line 11 sefer, Royal Carribbean Cruises 4 sefer,  Viking Cruises 2 sefer, Windstar Cruise ise 25 sefer yapacak.

Öztürk: 350 bin yolcu bekliyoruz

Fuar boyunca kruvaziyer operatörlerinin temsilcileri ile yaptıkları görüşmelerin verimli geçtiğini aktaran İMEAK DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, kruvaziyer firmalarının rotalarını 2020 yılından itibaren kuvvetli şekilde yeniden Türkiye’ye çevireceklerini söyledi. Bu sezon Türkiye’ye yaklaşık 350 gemi ile toplam 350 bin yolcunun gelmesini beklediklerini ifade eden Öztürk, bu gemilerin yaklaşık 250’sinin Ege Ports Kuşadası Limanı’na yanaşacağını belirtti.


Küresel kruvaziyer pazarına geri dönüyoruz

Türkiye’nin kruvaziyer gemiler için vazgeçilmez bir rota ğunu bir kez daha gördüklerini vurgulayan Öztürk, “Kruvaziyer turizminde zor günleri geride bıraktık. Tanıtıma hiç ara vermedik. Ülkemize inandık. Şimdi 28 milyon yolcuya hitap eden ve 35 milyar dolarlık büyüklüğe sahip küresel kruvaziyer pazarına güçlü şekilde geri dönüyoruz. 3 milyon yolcu kapasiteli planlanan Yenikapı Kruvaziyer Limanı’nın tamamlanması bu toparlanmaya güçlü bir destek verecektir. İstanbul’un kruvaziyer gemileri için çekim merkezi olmasıyla beraber İzmir ve diğer limanlarımızın canlanacağına, 2013 yılındaki 2 milyon 240 bin yolcu rekorunu kısa sürede yakalayacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Su altına gönül verenler bir araya geldi
Su altına gönül verenler bir araya geldi
Denizin huzurlu dalgaları, çocukların neşeli seslerine karışıyor…
Denizin huzurlu dalgaları, çocukların neşeli seslerine...