Koronavirüs kış turizmini de vurdu
Reklam

Koronavirüs kış turizmini de vurdu

Kış turizminin en gözde adreslerinden Uludağ, koronavirüs nedeniyle sezonu erken kapatma tehlikesiyle karşı karşıya.

14 Mart 2020 - 12:41
Reklam

Sezona geç giren Uludağ, Corona virüsü nedeniyle sezonu erken kapatma tehlikesiyle karşı karşıya. Önceden yapılan rezervasyonların ve tur programlarının iptallerinden dolayı turizm camiasının şu anda kriz yaşamaya başladığını ifade eden TÜRSAB Güney Marmara Başkanı Murat Saraçoğlu, "Uludağ da sezonu erken kapatmaya başladı” dedi.

Sözcü'nün haberine göre Saraçoğlu, koronavirüsün turizme etkilerini değerlendirerek, "Mart ayının ilk haftalarından itibaren koronavirüsü mikrobunun dünya üzerindeki etkisinin artması ile bazı ülkelerin vatandaşlarına seyahat yapmama tavsiyesi ve bazılarının da seyahat yasağı koymasıyla birlikte sadece kış turizmi değil tüm turizm çeşitliliğinde önce daralmaya sonrasında da keskin iptallere dönüştü” diye konuştu.

'Turizm camiası şu an kriz yaşamaya başladı' 

“Önceden yapılan rezervasyonların ve tur programlarının iptallerinden dolayı turizm camiası şu anda kriz yaşamaya başladı” diyen Saraçoğlu şöyle konuştu:

* Tüm bu nedenlerden dolayı Uludağ da sezonu erken kapatmaya başladı.

Hafta sonu rezervasyonları iptal edildi

* COVID-19 virüsü yüzünden okulların tatil edilmesi ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilerin zamanlarını evde geçirmesi ve dışarıya çıkmaması tavsiyesi üzerine bu hafta sonu gerçekleşecek olan Uludağ rezervasyonlarının büyük çoğunluğunun iptaline vesile oldu.

Zirvenin iptali erken kapattırdı 

* Özellikle de Uludağ turizminde Mart ayının canlı ve hareketli geçmesini sağlayan Uludağ Ekonomi Zirvesi‘nin de Kasım 2020 tarihine ertelenmesi Uludağ Otellerini erken kapanmaya yöneltti.

Geçen senenin sayıları ile aynı seyretti 

* Genel bir değerlendirme yaptığımızda Ocak-Şubat aylarında ve hatta mart ayının ilk haftasındaki geceleme sayılarının geçen sene ki geceleme sayılarıyla yakın seyrettiğini söyleyebiliriz.

Önümüzdeki dönemin iyi geçmesini bekliyoruz

* 2012 yılından beri düzenlenen, Türkiye ve dünyadan yaklaşık 2 bine yakın katılımcı ile 100 ‘ün üzerinde konuşmacıya ev sahipliği yapması planlanan Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin kasım ayına ötelenmesiyle birlikte önümüzdeki dönemin iyi bir başlangıçla sezona merhaba demesini bekliyoruz.

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turizminde yüzde 64 ila 79 arasında düşüş öngörülüyor
Turizminde yüzde 64 ila 79 arasında düşüş öngörülüyor
İtalya’dan 13 ülkeye seyahat yasağı
İtalya’dan 13 ülkeye seyahat yasağı