Katar, aşılanmış ziyaretçilere kapılarını yeniden açıyor

Katar, aşılanmış ziyaretçilere kapılarını yeniden açıyor

Katar, ülkenin sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış COVID-19 aşılarını yaptırmış ziyaretçilere kapılarını yeniden açıyor.

16 Temmuz 2021 - 10:02
Reklam

Katar, ülkenin sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış COVID-19 aşılarını yaptırmış ziyaretçilere kapılarını yeniden açıyor. COVID-19'un yayılmasına karşı alınan önlemler çerçevesinde Katar'a seyahat etmeyi mümkün olduğunca kolaylaştırmak için tasarlanmış yeni ve güncel bir dizi önlem yürürlüğe girdi.

Yeni önlemler, aşıları tam olan kişilerin karantinaya ihtiyaç duymadan Katar'ı ziyaret etmelerini sağlayacak.

Bu düzenlemelerle birlikte, ayrıca Katar vatandaşları ve ülkede oturma izni olanların da ülkeye giriş çıkışları kolaylaşacak ve aşıları tam olan kişilerin Katar'a dönerken karantinaya girmesine gerek kalmayacak. Ayrıca, aşılı veya aşısız tüm ziyaretçilerin seyahatten 72 saat öncesinde bir PCR testi yaptırmaları gerekiyor.

Sınırların açılmasıyla birlikte dikkat edilmesi gereken konulardan biri ise yolcuların herhangi bir uçuş rezervasyonu yapmadan önce seyahat ettikleri ve Katar'dan dönecekleri ülkenin giriş koşullarını kontrol etmeleri. Ülkelere göre farklılaşan ve kısa zaman öncesinde değişen koşullar nedeniyle bu ayrıntıya özellikle dikkat çekiliyor.

Katar'a giriş yapacak olan uluslararası turistler, Katar vatandaşları ve oturma iznine sahip kişilerin aşı sertifikası, seyahatten 72 saat öncesine kadar geçerli PCR testi ve kişisel bilgilerini "Ehteraz" web sitesine (www.ehteraz. gov.qa) yüklemeleri gerekiyor.

Yola çıkmadan önce Katar'a planlanan kalkıştan en az 12 saat önce "Ehteraz" web sitesi aracılığıyla ücretsiz bir işlem olan izin başvurusunun tamamlanması gerekiyor. Katar'a gelecek tüm yolcuların, uçaklarına planlandığı gibi binebilmelerini sağlamak için gerekli tüm belgeleri alır almaz başvurularını yapmaları tavsiye ediliyor. Havayollarının, sınırların açıldığı tarihten itibaren Katar için geçerli bir seyahat iznine sahip yolcuların uçağa binmesine izin verecekleri de özellikle belirtiliyor.

Yeni prosedürler ve gelecekteki güncellemeler hakkında daha fazla bilgiyeKatar Halk Sağlığı Bakanlığı'nın web sitesinden ulaşılabiliyor (www.moph.gov.qa).


Ziyaretçilerin bir diğer yapması gereken ise yerel bir Katar SIM kartı gerektiren "Ehteraz" mobil uygulamasını indirmesi ve etkinleştirmesi. Hamad Uluslararası Havalimanı'na (HIA) varışta Ooredoo veya Vodafone'dan bir SIM kart satın alınarak etkinleştirilen uygulama ile ziyaretçiler alışveriş merkezleri, restoranlar, müzelere giriş yapabiliyor ve taksileri veya toplu taşıma araçlarını kullanabiliyorlar.

QatarTourism, Halk Sağlığı Bakanlığı ile ortaklaşa olarak, Katar'da güvenli ziyaretçi deneyimleri sağlamak, konaklama ve turizm sektörü için bir yıldan uzun bir süre önce “Temiz Katar” programını başlattı. Bakanlık, tüm ziyaretçilerin kişisel önlemler konusunda dikkatli olmalarını ve Katar'da zorunlu olan yüz maskelerini (iç ve dış mekanlarda her zaman) takmalarını, kalabalık yerlerden kaçınmalarını, elleri düzenli olarak yıkamak ve dezenfekte etmek de dahil olmak üzere tüm önleyici tedbirlere uymalarını tavsiye ediyor.

Katar, FIFA Dünya Kupası 2022TM için dünyayı misafir etmeye hazırlanırken, QatarTourism de tüm ziyaretçilere güvenli bir yolculuk diliyor. 

THE CRUISE LIFE
YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bayram tatilinde 2019 yılı rekoru kırıldı
Bayram tatilinde 2019 yılı rekoru kırıldı
Turizmde yeni trendler ve fırsatlar
Turizmde yeni trendler ve fırsatlar