İngiliz kruvaziyer firmalarından İspanya’ya vergi boykotu
Reklam

İngiliz kruvaziyer firmalarından İspanya'ya vergi boykotu

Balear Adaları yönetiminin, Mayorka ve İbiza Adaları’nı ziyaret eden her turistten günlük 2 Euro vergi alma kararı İngiliz kruvaziyer firmalarının ve İspanyol otelcilerin tepkisini çekti. Kruvaziyer firmaları bu uygulamaya son verilmemesi halinde programlarında bu adalara yer vermeyeceklerini açıkladı.

25 Kasım 2017 - 15:38
Reklam

Balear Adaları özerk yönetiminin, Mayorka ve Ibiza Adaları’nı ziyaret eden her turistten günlük 2 Euro vergi alma kararı İngiliz kruvaziyer firmalarının tepkisini çekti.

İngiliz kruvaziyer firmaları, Balear yönetiminin bu uygulamada ısrarcı olması halinde tur programlarında bu iki adaya yer vermeyeceklerini öne sürdüler.

KARAR MAHKEMEYE DE TAŞINABİLİR

Avrupa’da faaliyet gösteren cruise firmalarının kuruluşu olan The Cruise Lines International Association, yeni vergi uygulamasının demokratik olmadığını ve bu kararın birçok cruise şirketinin bu limanları rotasından çıkarmasına yol açacağını duyurdu. Yapılan açıklamada diğer yandan; bu uygulamanın devam etmesi halinde konunun mahkemeye de taşınabileceği ifade edildi.

GÜNLÜK 4 EURO VERGİ

İspanyol yöneticilerin daha önceden uygulamaya koydukları konaklama vergisini (eco tax) 2018 yılında, iki katına çıkarmasının ardından buna ek olarak yeni vergi uygulamasının da hayata geçirilmesiyle; kruvaziyer gemileriyle gelen turistler günlük 4 Euro’ya kadar çıkan vergi ücreti ödemek zorunda kalacak.

Bu vergi uygulamasından önce Mayorka ve İbiza Adaları’nda 12 saatten daha az konaklayan kruvaziyer yolcuları herhangi bir ücret ödemiyordu.

YILLIK 1.8 MİLYON EURO EK GELİR

İngiliz The Sun Gazetesi’nin haberine göre, bu adalarda konaklayan turistler 2018 yılından itibaren günlük 2 Euro vergi ödeyecek ve bu da Balear Adaları için yıllık 1.8 milyon Euro ek gelir anlamına gelecek.

BU KARAR TÜRKİYE’NİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRER

Mayorka’daki otelciler de bu uygulamaya tepki gösterdi. Mayorkalı otelciler bu vergi uygulamasının 1 milyona kadar ulaşabilecek turist kaybına yol açacağını ve bu uygulamanın yeniden yükselişe geçen Türkiye ve Mısır’a yarayacağını belirttiler.

 THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“İyi ki Avrupalı turistleri Türkiye'ye kaptırdık”
“İyi ki Avrupalı turistleri Türkiye'ye kaptırdık”
''Kemer'de turistler denize girecek alan bulamaz hale geldi''
''Kemer'de turistler denize girecek alan bulamaz hale geldi''