Y Ve Z Kuşağının Konaklama Tercihi Hosteller

Konaklama alanında sırt çantalı turistler olarak tanımlanan kesime yönelik hostel yatırımları sessiz sedasız devam ediyor. Serdar Bilgili’nin Florya, Maslak ve Büyükçekmece’de Republika markası Hostelleri bulunuyor.


Y Ve Z Kuşağının Konaklama Tercihi Hosteller

Değişen turist profiline bağlı olarak Y ve Z kuşağına yönelik konaklama yatırımları da değişiyor. Ucuz konaklama sağlayan hostel sayısı 141’e ulaştı.

Haftalık ekonomi dergisi Ekonomist Levent Gökmen Demirciler’in haberine göre, Cheers Hostel, Hush Hostels ve Puffin Hostel, Türkiye’de zincirleşen hostel markaları olmuş durumda.

2009’dan bu yana hostel hizmeti verdiklerini belirten Cheers Hostels’in sahibi Onur Alpozan, sekiz şubeli bir zincir haline geldiklerini ifade etti.

Serdar Bilgili’nin de Republika markası ile Florya, Maslak ve Büyükçekmece’de bu tür yatırımları var.

 Antalya’da 28 Hostel

İstanbul’da 90, Antalya’da 28, Fethiye’de sekiz, İzmir’de yedi, Eskişehir’de dört, Ankara’da üç, Bursa’da bir hostel hizmet veriyor. Bir hostel odasında 6-30 kişi kalabiliyor. Kişi başı konaklama ücreti kahvaltı dahil 6-20 Euro arasında değişiklik gösteriyor. Hosteller genellikle bulundukları kentlerin merkezlerinde konumlanıyor. İstanbul’da Taksim, Beyoğlu, Tarihi Yarımada, Kadıköy gibi bölgelerde 90 hostel yer alıyor.