Gezi tekneleri sigorta teminatı olmadan mavi sularda
Reklam

Gezi tekneleri sigorta teminatı olmadan mavi sularda

Türkiye'de turizm merkezlerindeki 2 bin 500 gezi teknesinin yüzde 95'i sigorta teminatı olmadan yol alıyor. 3.5 milyon turist sigortasız koşullarda seyahat ediyor. Bu sorunun çözümü için yeni bir adım atılıyor.

22 Nisan 2019 - 13:10 - Güncelleme: 22 Nisan 2019 - 17:01
Reklam

61 marina ve 25 bin yat bağlama kapasitesine sahip Türkiye’nin, turizm başkentleri sayılan Antalya, Bodrum, Marmaris gibi önemli merkezlerde faaliyet gösteren yaklaşık 2 bin 500 gezi teknesi ve guletin yüzde 95’i denizlerde sigorta teminatı olmadan yol alıyor. Yaklaşık 3.5 milyon turist sigortasız koşullarda denizlere açılıyor. Bu sorunun çözümü için yeni bir adım atılıyor.


Mevzuat yenileniyor

Hürriyet Yazarı Noyan Doğan sigortasız teknelere ilgili sorunun çözümü için adım atılacağını yazdı. Doğan, geçtiğimiz hafta Marmaris'te denizcilik sektörünün tartışıldığı toplantıda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Ahmet Selçuk Sert’e sigortasız gezi teknelerinin durumunu sordu. Sert, “Türk P&I sigorta maliyetlerini ciddi düşürdü. Turistlerin can güvenliği açısından yetkilerimize dayanarak bir mevzuat oluşturacağız. Mayıs ayı içinde Deniz Ticaret Odası, Türk P&I ile bir araya gelip, bu konuyu sonlandıracağız” dedi.


Sigortasız tekneler denize açılamayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, sezonun açılmasına az bir zaman kala düzenleme yaparak, gezi tekneleri için P&I sigortasını artık zorunlu tutacak ve sigortası olmayan teknelerin denize çıkmasına izin vermeyecek.


THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Temmuz’un ilk haftasında 27 bin yabancı turist geldi'
'Temmuz’un ilk haftasında 27 bin yabancı turist geldi'
Salda Gölü'nde sigara içmek yasaklandı
Salda Gölü'nde sigara içmek yasaklandı