Reklam
  • Reklam
Erkan Yağcı: Yerli turiste kota koymadık ama...
Reklam

Erkan Yağcı: Yerli turiste kota koymadık ama...

AKTOB Başkanı Dr Erkan Yağcı, Antalya'daki otellerin yerli misafire kota koymadığını, ancak mevcut fiyat artışından dolayı yerli turistin 2019'da Antalya'daki otellerde tatil yapma şansının azaldığını ifade etti.

04 Aralık 2018 - 10:34
Reklam

İç pazarda otel fiyatlarının yüzde 30 civarında arttığını dile getiren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, gelecek yıl yerli turistin Antalya’nın lüks otellerine gitme şansının azaldığını söyledi. Enflasyonun yüzde 20'nin üzerine çıktığını ve otel fiyatlarının yüzde 30 arttığını kaydeden Yağcı, ''Yerli turist bu sezon Antalya'ya çok gelemez. Ya Ege'ye gider ya da eylül, ekimden sonra gelebilir.'' ifadelerini kullandı.

YERLİYE FARKLI FİYAT YOK

Sözcü'de yer alan habere göre, Yağcı, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, kur ve enflasyon artışı ile yabancı turist sayısındaki artışın etkilerini değerlendirdi, turizmdeki yeni teknolojik gelişmeleri anlattı. Oteller için yerli ya da yabancı turist önceliğinin olmadığını ifade eden Yağcı, “Ancak otellerde fiyat Euro ve dolar olarak belirleniyor. Kur artışı yabancı turisti etkilemedi ancak geliri TL olan yerli turist için ciddi bir fiyat artışına yol açtı. Enflasyon nedeniyle otellerin maliyet artışı da var. Oluşan yeni fiyatı karşılayabilen yerli turist için değişen bir şey yok. Ama karşılayamayacak olanlar ya Ege'ye gidecekler ya da Akdeniz'e eylül ve ekim aylarında gelebilecekler” dedi.

ALMAN TURİST GERİ DÖNDÜ

Erkan Yağcı, geçen yıl 670 dolar olan turist başına turizm gelirinin bu yıl 750 dolara çıktığını, bin dolar olan dünya ortalamasına ulaşmak için yapılması gereken birçok şey olduğunu da söyledi. Bir süredir azalış gösteren Avrupalı turistlerin Türkiye'ye geri dönmeye başladığını anlatan Yağcı, Almanya başta olmak üzere İngiltere, Hollanda ve Belçika'dan ciddi talep geldiğini belirtti.

YAKINDA PASAPORTA GEREK KALMAYACAK

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, gelişen teknoloji ve bu teknolojiyi iyi kullanan yeni nesil sayesinde turizmde çok ciddi değişim ve dönüşümlerin yaşanacağını, yurtdışına çıkışlarda artık pasaporta dahi ihtiyaç kalmayacağını anlattı. Bazı ülkelerin yurtdışı çıkışlarda yüz tanıma sistemleri kullanmaya başladığına işaret eden Yağcı, “Bu sistem sayesinde pasaporta bile bakılmadan ülkeden çıkış ya da başka bir ülkeye giriş mümkün olacak. Yeni teknolojiler sayesinde örneğin otele giriş yapan turist, resepsiyona dahi uğramadan önceden mobil telefonuna yüklenmiş anahtar barkoduyla kapısını açıp odasına yerleşebilecek” dedi.


THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x