DTO üyesi ticari yatlara yüzde 40 indirim
Reklam

DTO üyesi ticari yatlara yüzde 40 indirim

Türkiye'nin en eski marinalarından olan G Marina Kemer, koronavirüs salgını nedeniyle yaz sezonu gelmesine rağmen denize açılamayan Deniz Ticaret Odası üyesi ticari yatlara yüzde 40 indirim yaptı.

19 Mayıs 2020 - 10:19
Reklam

Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Başkanı Ahmet Çetin, koronavirüs salgını nedeniyle en büyük zararı deniz turizminde faaliyette bulunan ticari yat ve tekneler ile su sporları faaliyetinde bulunan işletmelerin zarar gördüğünü söyledi.

Türkiye turizm gelirlerinin yüzde 25'inin deniz turizminden sağlandığını belirten Çetin, koronavirüs nedeniyle faaliyetleri durdurulan ticari yatların marinalarda bağlama ve hizmet aldığı giderlerin artmasına rağmen, gelirlerinin olmadığına dikkat çekti.

Deniz sezonun başlamasına rağmen turizmde belirsizlik olduğunu vurgulayan Çetin, şu anda ticari yatların karada olduğunu, bunun da tehlike yarattığını bildirdi.

Ticari yatlar denize açılmayı bekliyor

Ticari yatların 27 Mayıs’ta yüzde 50 kapasite ile deniz trafiğinin açılmasını ve sonraki aşamada dış turizmin açılması ile normale dönülmesini beklediklerini ifade eden Çetin, şöyle konuştu.

''Ticari yat ve tekne sahibi üyelerimizin ekonomik zorluklarını hafifletebilmek amacıyla G Marin Kemer işletmesi ile görüştük. Koronavirüs nedeniyle etkilenen DTO üyesi ticari yat sahiplerine 2020 yılı için  yıllık ödemelerde yüzde 40, dört taksitte ödeme yapacak yatçılara da yüzde 30 indirim uygulanacak. Zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte G Marina’nın yatçılara gösterdiği ilgi ve desteğe teşekkür ediyoruz. Üyelerimizi çok rahatlatacak bir indirim yaptılar. Bu tarz bir indirim Ege ve Akdeniz kıyılarındaki marinalarda dahi yok.''

Denizde 230, karada ise 140 yat bağlama kapasitesine sahip ve 4 yıldır da Mavi Yeşil Uluslararası Turizm Ltd. Şti tarafından işletilen G Marin Kemer Genel Müdürü Levent Tokaç da dünyada turizm sektörünün çok zor günler yaşadığını, bundan Türk turizminin de olumsuz etkilendiğini söyledi. Tokaç, şunları kaydetti.

''Yatçılar sahipsiz değil. Biz birlikte burada hem güzel günleri hem de zor günler gördük. Koronavirüs salgını sürecinde zor günlerden geçiyoruz. Hepimiz turizmciyiz. Pamuk ipliğine bağlı turizmde önümüzdeki dönemde sıkıntıların yaşanacağı görülüyor. Beraberliğimiz hep devam edecek. 35 yıldır bu marina görev yapıyorum.  Bugüne kadar böylesine büyük bir indirim olmamıştı. 'Ticari yatlar turizm ve denizcilik adına korunmalı.  Özel yatlar, denize açılabiliyor ancak ticari yatlar çıkamıyor. Böyle olunca ticari yatlar para kazanamıyor. Zor bir durum.  Deniz turizmini ve ticari yatları ayakta tutmalıyız. Türkiye'de marinalar içinde indirim yapan tek marina işletmecisiyiz'' dedi.

Levent Tokaç, Antalya merkezde faaliyette bulunan ticari yatların da G Marina Kemer'e gelmek istediğini ancak hem deniz hem de kara da yer olmadığını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Covid-19 Döneminde İş Seyahatlerine Bakış' raporu
'Covid-19 Döneminde İş Seyahatlerine Bakış' raporu
8 yeni otel geliyor
8 yeni otel geliyor