Deniz tutkunu 3 kadın 23 Nisan’da yelken açıyor

Deniz tutkunu 3 kadın 23 Nisan’da yelken açıyor

Deneyimli ekip, 19 Mayıs’ın 100. yılı dolayısıyla 23 Nisan’da Bodrum’dan yelken açıp, 19 Mayıs 2019 günü Samsun’a ulaşarak ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesiyle çocuk ve kadınların özgür, şiddetten uzak yaşaması gereğine dikkat çekmeyi amaçlıyor .

22 Nisan 2019 - 17:18
Reklam

Kadın kaptan ve kadın ekiple Türk bayraklı bir tekne olarak Adriyatik limanlarında bir ilke imza atan Tutkumm, dünyaya ve Türkiye’ye barış mesajları için kendilerini yine maviliklere bırakıyorlar. 2017’de 70 günlük deniz seyrinde 55 farklı nokta 2 bin 100 deniz mili yol ve 2018’de 44 günlük deniz seyrinde 23 farklı noktada 1400 deniz mili yol yapan deneyimli 3 kadın denizciden oluşan ekip, bu kez Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı dolayısıyla Bodrum’dan Samsun’a yelken açıyorlar.


Yaklaşık 2.300 deniz milini geride bırakacaklar

Neşe Hasipek, Şule Kükrer ve Ceyda Güleçyüz’den oluşan Tutkumm ekibi 23 Nisan’da Bodrum’dan yola çıkarak 19 Mayıs günü Samsun’da olmayı planlıyorlar ve sonra Hopa’ya kadar Türkiye’nin tüm Karadeniz kıyılarını geçmeye kararlılar. Tekrar Bodrum’a dönüşleriyle yaklaşık 2.300 deniz milini geride bırakacak olan denizciler bu seyahatlerinde tam 35 noktaya uğrayacaklar. Tuttkumm Ege ve Karadeniz arasındaki yolculuğu boyunca ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesiyle çocuk ve kadınların özgür, şiddetten uzak yaşaması gereğine dikkat çekiyor ve dünyada yükselen şiddet eğilimine karşı, barış diyorlar. Kabotaj Bayramı’nda Bodrum’a ulaşarak hedef tamamlanacak

Cinsiyet ayrımcılığına karşı, yüzünü aydınlığa dönen, kadınların gücünü ve üretkenliğini denizde de göstermek isteyen 3 denizci kadın, bu zorlu yelken seyriyle kadınların yaratıcı ve güçlü duruşuna da destek sağlamayı hedefliyor. Yelkenle barış çağrısı yapan Tutkumm ekibi, bu seyri Türk bayraklı, 2002 model Bavaria 44 teknesiyle gerçekleştiriyor ve rotası üzerindeki Setur Marinaları tarafından da konaklama desteği alıyor. Ekibin Bodrum’a dönüşü ise yine çok anlamlı bir günde olacak. Tutkumm ekibi bu anlamlı seferi 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda Bodrum’a ulaşarak tamamlamayı hedefliyor. 


THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Danıştay’dan turist rehberlerini sevindiren karar
Danıştay’dan turist rehberlerini sevindiren karar
Koronavirüs aşısı uygulanmaya başladı, mavi tur rezervasyonları arttı
Koronavirüs aşısı uygulanmaya başladı, mavi tur...