Dalış Tutkunlarının Cenneti: Silfra Yarığı
Reklam

Dalış Tutkunlarının Cenneti: Silfra Yarığı

Dünyanın en ilgi çekici bölgelerinden biri olan Silfra, Avrupa Kıtası ile Kuzey Amerika Kıtası’nın birbirine en yakın olduğu nokta olma özelliğini taşıyor. İki kıtayı birbirinden ayıran Atlantik Yarığı’nın bir uzantısı olan ve İzlanda’nın en büyük doğal gölü olan Thingvallavatn Gölü’nde yer alan Silfra Yarığı her yıl milyonlarca turiste iki kıtanın arasında dalış yapmanın keyfini yaşatıyor.

19 Ekim 2018 - 16:40
Reklam

Dünyanın en ilgi çekici bölgelerinden biri olan Silfra, Avrupa Kıtası ile Kuzey Amerika Kıtası’nın birbirine en yakın ğu nokta olma özelliğini taşıyor. İki kıtayı birbirinden ayıran Atlantik Yarığı’nın bir uzantısı olan ve İzlanda’nın en büyük doğal gölü olan Thingvallavatn Gölü’nde yer alan Silfra Yarığı her yıl milyonlarca turiste iki kıtanın arasında dalış yapmanın keyfini yaşatıyor.

Hayatınız boyunca unutamayacağınız bir su altı deneyimi yaşamanıza olanak tanıyan Silfra Yarığı, dalış tutkunlarını Thingvallavatn Gölü’nün inanılmaz su altı jeolojisine tanıklık etmeye çağırıyor.


Kristal Berraklığında Sulara Dalış

İlk kez dalış yapmayı deneyecekler için en güvenli ülkelerden biri olan İzlanda, korkusuzca bu tarihi anı gerçekleştirebilmeniz için en büyük yardımcınız oluyor. Dünya üzerinde dalış yapabileceğiniz en güzel noktalardan biri olan ve P5 milli park içinde yer alan Silfra, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilerek koruma altına alındı.

Doğa sevgisi ve su altı merakı olanlar için muhteşem bir seyahat noktası olan Silfra, 100 metre derinliğe kadar kıta plakalarını net bir şekilde gösterebiliyor. Her seviyeden dalgıç için fantastik bir dalış sunan Silfra’nın ziyaretçileri, Avrupa’ya ve Kuzey Amerika’ya aynı anda dokunabliyor.


Silfra Yarığı’nın bulunduğu Thingvallavatn Gölü, dünya üzerindeki en temiz ve suları en berrak göllerden biri. Bunun i ise İzlanda’nın son buzulunun 12.000 yıl içinde eriyerek, volkanik lav taşları arasından uzun yıllar boyunca süzülme yoluyla Silfra’ya karışmış olması. Silfra’da su sıcaklığı +4 dereceyi gösteriyor, dalgıçlar için ideal olan bu derecenin sabit kalması da bir başka artı.


Her Yıl İki Santim Genişleyen Silfra Yarığı

Silfra dalgıçlara, tatlı sularında yüzerken aynı anda iki kıtaya dokunabilmenin hazzını yaşatıyor. Dünyanın hala süren oluşumuna tanık olma şansı sunan Silfra Yarığı, her yıl düzenli olarak iki santim genişliyor, böylece ki kıtanın arası da her geçen yıl biraz daha açılıyor.


Silfra Yarığı’na her iki kıtadan kaya parçaları dökülüyor. Siz de böyle eşsiz bir hatırayı ömür boyu taşımak isterseniz Silfra’nın kucağına dökülen kaya parçalarına ulaşabilirsiniz. Yeşilliklerin ve suyun birleştiği mükemmel bir ambiyans sunan Silfra, huzurun ve adrenalin dolu bir atlayışın verdiği güzel enerjiyle ziyaretçilerini karşılıyor. Silfra Yarığı’nın suyun dışından görünümü de en az su altı kadar büyüleyici. İzlanda soğuk bir ülke ğu için yazın gitmeyi tercih edenler olabiliyor, ancak kış doğasını ve kış manzaralarını sevenler içinse Silfra harika bir seçenek.

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sıcaktan bunalan vatandaşlar sahillere akın etti
Sıcaktan bunalan vatandaşlar sahillere akın etti
Caretta caretta, tatilcileri önce korkuttu sonra güldürdü
Caretta caretta, tatilcileri önce korkuttu sonra güldürdü