Cruise gemisindeki Türklerin 45 günlük esareti sona erdi
Reklam

Cruise gemisindeki Türklerin 45 günlük esareti sona erdi

27 Türk vatandaşı Uluslararası yolcu gemisinde çalışırken, korona virüs salgını nedeniyle 45 gündür Yunanistan’ın Atina şehri Pire Limanı açıklarında mahsur kalmıştı. Bodrum açıklarına demir atan dev yolcu gemisinden vatandaşlar alınarak sonunda ilçeye ulaştırıldı.

01 Haziran 2020 - 18:21
Reklam

Malta bayraklı Bodrum açıklarına demir atan “Mein Schiff 5” isimli kruvaziyede Covid-19 salgını nedeniyle 45 gündür mahsur kalan 27 Türk vatandaşı sabah saatlerinde botlarla gemiden alınarak ilçeye  ulaştı. Türk işçiler Bodrum Limanı’nda yapılan işlemlerin ardından yaşadıkları şehirlere gitmek üzere yola çıktı. gönderildi.

Türk Göreviler Devrede

Malta bayraklı “Mein Schiff 5” isimli kruvaziyer gemisi yaklaşık 3 ay önce çıktığı Mısır seferi sonrasında korona virüs salgını nedeniyle hiçbir limana giremedi. Tam olarak 45 gündür limanlar giremeyen  dev yolcu gemisi, son olarak Yunanistan’ın Atina şehri açıklarına demirledi. Orada da da limanına yanaşmasına izin verilmedi. Yolcu gemisi 501 mürettebatıyla deniz açığına demir atarak beklemede kaldı. kurvaziyerde çalışan ve 45 gün önce sözleşme süreleri dolan 27 Türk vatandaşı da ülkeye dönüş sağlayamadı. bu konuda Türk görevliler hemen devreye girdi. Atina’dan yola çıkan dev yolcu gemisi sabah erken saatlerde Bodrum açıklarına geldi. Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Liman Başkanlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğü koordinesinde, Bodrum limanından çıkan 1 kurtarma botu gemiye 6 sefer düzenledi. Ve 27 Türk vatandaşı gruplar halinde gemiden alındı. Valizleri dezenfekte edilen ve ateşleri ölçülen vatandaşlara sağlık kontrolü yapıldı. Ardından Bodrum Limanı’ndaki işlemleri gerçekleştirilerek yaşadıkları şehirlere gitmek için yola çıktı.

Operasyonu Merhaba Gemicilik Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Uysal yürüttü. Uysal; 27 Türk için operasyon düzenlediklerini ifade ederek, konu hakkında şu açıklamayı yaptı.“Birçok mürettebat var. Sınırlar kapalı olduğu için çoğu kontratları bitmesine rağmen evlerine dönemediler. Bu gemi de yaklaşık 45 gündür Atina açıklarında duruyor. İçinde bulunan Türk mürettebattan 27 kişi bugün itibariyle Bodrum Limanı’nda inecekler ve evlerine transfer edilecekler. Gerekli güvenlik önlemleri alındı, Devletimiz de burada hep beraber bu 27 kişiyi sağ salim evlerine göndermek istiyoruz. Çoğunluğu Antalya bölgesine gidecek gemi adamlarının Adıyaman’dan gemide çalışmaya giden ve 82 gündür denizde mahsur kalan Hüseyin Bozkurt aylar sonra ülkeye döndüğü için sevinçli olduğunu ifade  etti.

Zorluk çekmedik

“Fazla bir zorluk çekmedik. Güzel geçti günlerimiz, kurtarılan arkadaşlarla hep beraber ülkeye döneceğimiz günü bekledik. Denizde olmak biraz bizleri yordu. Memleketimize geldik hepimiz mutluyuz” dedi.

Döndüğüm için sevinçliyim

Antalya’dan gemide çalışmaya giden Kemal Tosun ise yetkililere teşekkürlerini bildirdi. Tosun; “Deniz biraz yordu, arkadaşlarımızla beraber döneceğimiz günü bekledik. Yaklaşık 4 aydır gemideyim. İnsanın kendi vatanı bir başka oluyor. Döndüğüm için sevinçliyim” şeklinde duygularını ifade etti.

 THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turizminde yüzde 64 ila 79 arasında düşüş öngörülüyor
Turizminde yüzde 64 ila 79 arasında düşüş öngörülüyor
İtalya’dan 13 ülkeye seyahat yasağı
İtalya’dan 13 ülkeye seyahat yasağı