Covid-19 gölgesinde yaz tatili
Reklam

Covid-19 gölgesinde yaz tatili

Dünya genelinde etkili olan Covid-19 salgını başta turizm olmak üzere birçok sektörü olumsuz şekilde etkiliyor. Sezon açılışı ertelenen sektörün büyük darbe yemesinden endişe ediliyor.

22 Mayıs 2020 - 13:26
Reklam

Dünya genelinde etkili olan Covid-19 salgını başta turizm olmak üzere birçok sektörü olumsuz şekilde etkiliyor. Sezon açılışı ertelenen sektörün büyük darbe yemesinden endişe ediliyor. Türkiye'nin başta sağlık turizmi olmak üzere bu alanda yaşayacağı gelir kaybının en az yüzde 50 olacağı belirtiliyor.

On beş yıldır yurtiçi ve yurtdışı turlar düzenleyen YTM Turizm, bu sene koronavirüs salgınıyla birlikte zorlu bir süreçten geçti. Şirketin ortağı Göksel Güngör, bu seneyi sektör açısından tamamen "kayıp yıl" olarak görüyor, çünkü başlıca müşterileri şu anda uçuşların olmadığı Almanya ve Rusya'dan geliyordu.

euronews Türkçe'ye konuşan Güngör, "Artık 2021'e odaklanacağız. Otellerin 20'ye yakın sertifikasyon almaları gerekecek ve bünyemizde çalıştığımız otellerin hepsinde bunun hızlı bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilemiyoruz, zira bu sertifikasyonların da ayrı bir maliyeti var" diyor.

YTM Turizm, birkaç senedir revaçta olan apart-villa turizmini ilk başlatanlar arasında. Şu anda Ege ve Akdeniz sahil şeritlerinde 600'e yakın villalık portföyü elinde tutan şirket, ayrıca yerli turistin bu sene hijyen ve sosyal mesafe kuralları gereği yat turizmine yönelmesini bekliyor.

Güngör, "Deniz sezonu haziranda açılacak olsa da, gerek apart-villa gerekse yat turizmi için hedefimiz ağustos ayı. Burada da normal koşullar altında 12 kişiyi misafir edebilen 6 kabinli yatlarımızda kişi sayısını azaltarak 6 kişiye indireceğiz. Otel-havaalanı transferlerimizde binek araçlara sadece iki kişi alacağız. Yatları ve apart-villaları özel sistemlerle dezenfekte edip tek kullanımlık havlular temin edeceğiz. Bu da maliyetlerimizi bir buçuk kat artıracak" diyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
8 yeni otel geliyor
8 yeni otel geliyor
'Covid-19 Döneminde İş Seyahatlerine Bakış' raporu
'Covid-19 Döneminde İş Seyahatlerine Bakış' raporu