ÇATOD Çanakkale Turizmi için çalışmalara devam ediyor
Reklam

ÇATOD Çanakkale Turizmi için çalışmalara devam ediyor

Çanakkale Turistik Otelciler Derneği (ÇATOD) yönetim kurulu, son zamanlarda turizm adına yaptıkları gelişimleri, katıldıkları fuarları ve Çanakkale turizmini değerlendirmek adına basın toplantısı düzenledi.

07 Şubat 2020 - 11:16
Reklam

Çanakkale Turistik Otelciler Derneği (ÇATOD) yönetim kurulu, son zamanlarda turizm adına yaptıkları gelişimleri, katıldıkları fuarları ve Çanakkale turizmini değerlendirmek adına basın toplantısı düzenledi.   ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, düzenledikleri basın toplantısında çeşitli konulara değinerek, Çanakkale turizmini ele aldı. Aydeğer, “ÇATOD olarak 2019 yılı içerisinde yaptığımız çok sayıda faaliyet var. Öncelikle yurt içi ve yurt dışında Çanakkale’nin tanıtımı için arkadaşlarımız canla başla çalışıyorlar. Kasım ayında Selanik Fuarı hemen akabinde Bursa’da fuara katıldık. Bursa Kültür Turizm Fuarı bizim için bir dönüm noktasıydı çünkü Türkiye’nin en büyük tur operatörü olan ETS Tur ile bir protokol anlaşması yaptık. Travel Turkey İzmir Fuarında ve EMITT Fuarında yer alarak ilimizi tanıttık. Sofya, Bükreş ve Berlin fuarlarına da katılım sağlayacağız. ÇATOD olarak EMIIT Fuarında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı İşbirliği ile onların çatısı altında tüm otelci arkadaşlarımız Çanakkale’nin turistik yerlerini aktif bir şekilde tanıttılar. Bozcaada ve ÇATOD’a üye olan beş ayrı işletme kendi özel stantlarında ilimizin kültürel ve turistik değerlerini tanıttılar.  Bizim için tanıtım dediğimiz konu aslında iş, çünkü biz buralarda yaptığımız iş birlikleri neticesinde, ilin ekonomisine ve sosyo- ekonomik hayatına katkı sunduğumuzu düşünüyorum. Bunu yaparken de sadece yüzde 10’unu alıyoruz. Dolayısı ile ilimizin Turizme sahip çıkması çok çok önemli. ÇATOD ile fuarda yaptıkları işbirliği için Tarihi Alan Başkanlığına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.  

“SOSYAL MEDYA AĞLARI İLE ÇANAKKALE’NİN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRİYORLAR”

ETS Tur yaptıkları tanıtım çalışmasına dair ayrıntıları paylaşan Aydeğer, “ETS tur ile Bursa Fuarı’nda çalıştık İzmir Fuarı’nda tepe noktasına ulaştık ve birlikte stant açtık ki Türkiye’de örneği yoktur. Türkiye’nin hiçbir sivil toplum kuruluşu bugüne kadar böyle büyük bir tur operatörü ile işbirliği içerisinde olmadı. Kişisel ilişkilerimiz ve bağlantılarımız ile biz bunu gerçekleştirdik. Bugün ETS Tur Bursa Fuarında başladı, İzmir Fuarında yukarı çıktı ve EMIIT’te de devam ettirdik işbirliğimizi. Kendi ürettiği içeriklerle, yaklaşık 10 milyona yakın takipçisine gerek posta gerekse sosyal medya ağları ile Çanakkale’nin tanıtımını gerçekleştiriyorlar. Bunun haricinde ETS kendi kullandığı sosyal medya fenomenlerini Çanakkale’ye gönderiyor olacaklar ki bunlar ÇATOD olarak ağırlayacağız. İlimizin tarih, turistik noktalarını daha iyi tanıtılması için bir fırsat yaratacağız. Yine ETS tur ile balkanlarda Sofya ve Bükreş’te beraber olacağız.  Sadece bununla sınırlı değil” diye anlattı.  

“GÜCÜ GERİ KAZANMAK ADINA ÇOK CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

Ülkeye dışarıdan döviz girmesinin çok önemli olduğunun altını çizen Aydeğer, son dönemlerde azalan Yeni Zelanda ve Avusturalya vatandaşlarına yönelik bir plan yaptıklarını belirtti. “Kültür turizmi kapsamında özellikle Avrupa’da Çanakkale’nin eski günlerine geri dönmesi ile yoğun bir çalışma sergileniyor” diyen Aydeğer, “Sadece Avrupa pazarındaki kısmı kültür turizmi açısından önemli bir kısmıdır. Ama hepimizin de şahit olduğu Avusturalya ve Yeni Zelanda noktasında Çanakkale’nin geçmişinde çok önemli bir hareketi var. Ama özellikle 2026 yılında yaşanan bazı hadiseler Tüm dünyada olduğu gibi Çanakkale’de de yavaşlamasına neden oldu. Ancak 2015 yılındaki 100.yıl Anzak törenleri bir dönüm noktası oldu ve 2026, 2017 ve 2018 Çanakkale Savaşlarının 100.yılı başka coğrafyalarda kutlanmaya devam etti. Avusturalya ve Yeni Zelanda hükümetleri de bunları desteklediler. Ama aradan geçen sürede hem 2016 yılında yaşanan elim hadiseler ve ilginin dağılması ile beraber Çanakkale olarak Avusturalya ve Yeni Zelanda pazarında çok ciddi güç kaybettik. Bu gücü geri kazanmak adına çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Çok önemli bir de planımız var. Hem Tarihi Alan Başkanlığında içerisinde yer alacağı, elçiliklerimizle beraber Avusturalya’da 4 şehir, Yeni Zelanda da bir şehir olmak üzere Road Show yapmayı planlıyoruz. Bu da çok uzun soluklu bir çalışma ve önümüzdeki yıl içerisinde yapmayı planlıyoruz. Amacımız buradaki şehirlere Türkiye’yi anlatmak ve muhataplarımıza kültür ve turizm destinasyonları hakkında bilgi vermek” ifadelerini kullandı.  

“BÖLGEMİZ RUS POTANSİYELİNDE NEREDEYSE HİÇE YAKIN SEYREDİYOR”

Aydeğer, Rus turistlerin Türkiye’yi çok fazla ziyaret ettiğini de söyleyerek, “Dünyada en çok ülkemize turist olarak gelen ikinci ülke Rusya. Ama bölgemiz Rus potansiyelinde neredeyse hiçe yakın seyrediyor. Bilindiği gibi Gelibolu ilçesinde Bolşevik ihtilalinden kaçan ve Rusları barındırdığı bir dönem var. O dönem içerisinde onların da kültürlerini yansıtan önemli bir şehir arz ediyor Gelibolu İlçesi Ve Onları ithafen bir anıt var orada. Parion ve Troya yine onlar için aynı değerler. Bu çerçevede, özel bir şirketin organizasyonunda ÇARO, TÜRSAB, ÇATOD ve diğer kamu paydaşları olmak üzere Rusya’dan gelen gazetecileri ağırladık. Amacımız bir sonraki etapta tur operatörlerini getirmek. Onlar için İstanbul, Kırklareli, Çanakkale, Çanakkale’de Parion ve Troya özellikle konuşuyorlar. Daha sonra Yalova üzerinden İstanbul’a geri dönüş olmak üzere bir kültür rotası planlıyor bu da Çanakkale için bu pazarı kazanmak önemli bir şans” diye anlattı.  

BALKANLARDA ÇANAKKALE ANLATILACAK

Başkan Armağan Aydeğer, “Önümüzdeki hafta Sofya Fuarındayız. Çanakkale Valiliğimizin koordinasyonunda kendi standımız ile ÇATOD olarak çok kalabalık bir katılım sağlayacağız.  Yaklaşık olarak 25 ÇATOD Üyemiz Bulgaristan’da olacak.  Bulgaristan bizim için çok önemli. Çünkü birim için en önemli olan komşularımız.  Özellikle 2016’da yaşanan zorlukları komşularımızın desteği ile aştık.  14 Şubat tarihinde Bulgar tur operatörleri ile bir saatlik bir Çanakkale sunumu planladık. Oraya gelecek olan birçok tur operatörünü davet ettik ve orada Çanakkale’yi anlatıyor olacağız. Hatırlarsanız yılbaşında yaklaşık 2 bin 500’ün üzerinden Bulgar turist Çanakkale’de konaklamıştı. Turizmin ölü olduğu bir dönemde konaklandılar ve bu konaklama 3 gün sürdü. Bu da yaklaşık üç senedir oraya gidiş gelişlerimiz neticesinde ortaya çıkan bir şey. Yaklaşık 500 bin dolar civarında bir ekonomik değer o 3 gün içerisinde Çanakkale ekonomisine dahil oldu ki bu hepimiz için çok önemli. Sofya Fuarının hemen akabinde Romanya’ya gideceğiz. Romanya’da bizim için çok önemli.  Burada da önemli çalışmalar gerçekleştireceğiz. Son olarak 4-8 Mart tarihlerinde dünyanın en büyük turizm buluşması olan Berlin’de de Çanakkale’yi anlatacağız” diyerek fuarlar hakkında bilgi verdi.  

ÖNEMLİ KAZANIMIMIZ ŞÜPHESİZ Kİ TROYA MÜZESİYDİ

Aydeğer, Troya Yılı’nın birçok getiri olduğunu da açıklamada belirtti. “Troya Yılı Çanakkale turizmi için sonsuza giden bir vizyon açtı” diyen Aydeğer, “Bu konuda birçok çalışma neticelendirildi. Çanakkale Valiliğinin koordinasyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde en önemli kazanımımız şüphesiz ki Troya Müzesiydi. Bundan sonraki süreçte de birçok alt ve üst yapı yatırımları oldu. Bunlardan Troya’dan başlayarak Assos’a kadar giden 124 kilometrelik Troya Kültür Rotası, birçok cazibe noktası tekrardan ihya oldu. Köylerin alt ve üst yapıları tekrar değişti. Türkiye’de ilk kez olan Arkeo ve Etno köylerimiz oldu. Onun haricinde kökler ve Kumkale şehitliği yenilendi. Yani sadece oranın değerleri üzerine kurgulamamak lazım. Aynı zamanda birinci Dünya Savaşı ile ilgili çok önemli bir nokta olmaya aday. Bizim arzumuz şudur; nasıl Gelibolu Tarihi Yarımadasına yılda 2 milyonun üzerinde insan ziyaret ediyor. Aynı Şekilde Troy Milli Parkı da 18 cazibe noktası ile Türkiye’nin ve Çanakkale’nin önemli bir ziyaret noktası olacağına inanıyoruz. Karanlık Limanda yürütülen yol çalışmaları, bisiklet rotaları ve bir çok şeyle birlikte abartısız söylüyorum bölgenin 50 senelik gelecekteki Turizm vizyonuna katkı sağlayan ve meyvelerini daha ileri bir zamanda göreceğimiz bir süreci tetikledi. Bu çalışmaları gerçekleştiren Çanakkale Valiliğimize ve aynı şekilde bu sürecin özellikle yatırım noktasında çok kritik müdahalelerinden dolayı Çanakkale Milletvekili Sayın Bülent Turan’a ayrıca teşekkür ediyorum. Çanakkale Turizmi bu süreçte Türkiye’de hiçbir ilin sahip olmadığı Olağanüstü kazanımları elde etmiş oldu. Çanakkale Ticaret ve Sanayi odasının çatısı altında atılan 2018 Troya yılı, 2019 Göbeklitepe Yılı, 2020 Patara Yılının en önemli ilham kaynağı ve tek sebebidir. Çünkü biz daha önce var olmayan bir destinasyon modelini Kültür ve Turizm bakanlığına kabul ettirdik ve bunun doğru bir destinasyon pazarlama yöntemine vesile olduk. Troya müzesi, dünyanın kendi türündeki en iyi örneklerinden bir tanesi. EMYA biliyorsunuz dünyada Avrupa’da müzecilik ödülü olarak geçiyor Ama en önemlisi Avrupa Yılı Müzecilik ödülü. Bu yıl gerçekleştirilecek olan finalde kazanan belli olacak. Tabi ki bu Troya şu anda finalist ve gerçekleşmesi halinde bizim için çok önemli bir prestij olacak. Bu konuda Çanakkale Valiliğimiz Koordinasyonunda ve Müzemizin yaptığı birçok çalışmaya ÇATOD olarak destek veriyoruz.  Troya müzesi zaten EMYA’dan çok daha büyük bir değer” şeklinde konuştu.     

“BATIK TURİZMİ ÇOK ÖNEMLİ BİR VİZYON YARATACAK”

Armağan Aydeğer, Çanakkale’nin turizm anlamındaki değerleri ile ilgili de açıklamalarda bulunarak, “Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığının şehrimiz açısından açmış olduğu vizyondan dolayı tüm turizmciler olarak teşekkür ediyoruz. Batık Turizmi Çanakkale Turizmine çok önemli bir vizyon yaratacak. Bu çerçevede Batık Turizmi bir hayalden çıkıyor ve Gelibolu Sualtı Parkı Mayıs 2020’de Majestic dalışında start alacak ondan sonra da dalış turizmi artık bir ürün olarak şehrimizin haricinde bir çok uluslararası acentalar tarafından belirlenmiş olacak. Dalış için gelen biri minimum 3 gün kalmak zorunda. Çünkü bir gün dalıştan önce, bir gün dalıştan sonra kalmak sorunda. Yani bu şehre dalış için gelen bir kişi belki de bir hafta konaklayacak. Ekonomik olarak da harcaması yüksek olan bir turist potansiyeli olacak. Alan Başkanlığının Kaleleri de müzeye çevirmesi de Turizm açısından önemli çünkü artık Gelibolu yarımadasını bir günde gezmek mümkün değil.  Bu da Çanakkale Turizmi için önemli. Yine Arıburnu tematik yürüyüş parkuru tamamlandı. 6,5 kilometrelik alanda savaş alanının içerisinde yürüyorsunuz. Bu da Çanakkale turizmi artı alternatif turizm açısından çok önemli” ifadelerini kullandı.  

“İSTANBUL’A GELEN MİLYONLARCA TURİST ÇANAKKALE’YE DAHA ÇOK YAKLAŞMIŞ OLACAK”

1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışını heyecanla beklediklerini söyleyen Aydeğer, “Birçok sektör 1915 Çanakkale Köprüsünün açılışını heyecanla bekliyor. Birçok sektöre faydalı olacak ama Çanakkale Turizmine faydasını inanın biz de daha kestiremiyoruz. Ne kadar büyük olacağını. Çünkü şöyle hayal edelim; dünyanın en büyük ve en önemli kültür başkenti İstanbul. İstanbul ile Çanakkale arasındaki kara yolu mesafesi 2,5 saate düşecek.  Bu da demek oluyor ki İstanbul’a gelen milyonlarca turist, aynı kapasitede olan Çanakkale’ye daha çok yaklaşmış olacak. Bu hepimizin üzerinde durması gereken çok önemli bir potansiyel. Bu anlamda Çanakkale’nin gidebileceği yeri biz bile kestiremiyoruz. Kültür ve turizm Bakanlığının en son araştırmasında turizm açısından en hızlı yükselmeye aday birinci şehir olarak Çanakkale’yi seçti” dedi.  

“KAMU KURUMLARI İLE REKABET ETMEK İSTEMİYORUZ”

Armağan Aydeğer, son olarak “Kamu Kurumları ile rekabet etmek istemiyoruz” diyerek şu açıklamayı yaptı: “Kamu kurumlarının özel misafirhanelerinin veya özel nedenlerden dolayı konaklama hizmeti veren yerlerin, amaçlarının dışında genel misafirlere hitap ederek eşit olmayan bir rekabet koşulu oluşturması, tüm tesislerimize olumsuz yansımaktadır.  Zaten bu kurumlar ilgili misafirlerine destek vermek durumundadır, biz de bunu gönülden destekliyoruz. Ama genel bir turizm mantığı hareket etme hallinde bu iş için yatırım yapan, vergi ödeyen, istihdam yaratan ve birçok zorluğa göğüs geren çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Diğer önemli bir konu ise Turizm ile ilgili bu yıl yeni bir ajans kuruldu. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı.  Bu Ajans Bakanlığımızın himayesinde kuruldu. Bakanlığın kamu personeli, Bakanlık temsilcileri ve özel sektörden belli paydaşlar var. Buradaki seçim modülünde daha çok tabana yayılan bir seçim modelinin yapılmasını düşünüyoruz. Örneğin Akdeniz bölgesinden bir temsilci, Ege Bölgesinden bir temsilci, Anadolu’dan bir temsilcinin olduğu özellikle böyle bir yönetim çevresinin ülkemizin potansiyelini açığa çıkaracağının yeterli olacağına inanmıyorum. Evet kesinlikle böyle bir yapının var olmasını destekliyoruz, profesyonel bir varlığının olması gerektiğini düşünüyoruz. Ama turizm destinasyonlarında yerel paydaşların da katılabileceği alt komisyonlarının da oluşturulmasını çok önemli olacağını düşünüyoruz. Eğer bu olmazsa bir daha Troy Yılı gibi üretici projeleri üretmekte zorlanabiliriz. Çünkü her yerin kendine göre özellikleri ver.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turist sayısı yüzde 65 azaldı
Turist sayısı yüzde 65 azaldı
Carnaval iki yolcu gemisini daha satıyor
Carnaval iki yolcu gemisini daha satıyor