Batık kentte dalış başlıyor

Batık kentte dalış başlıyor

Antalya eski Valisi Münir Karaloğlu'nun 2017 yılında ilk dalışı gerçekleştirerek, kontrollü dalış için çalışmaları başlattığı su altındaki batık antik kentiyle ünlü Demre ilçesindeki Kekova'da, Su Altı Bilim Komisyonu tarafından dalış yapılabilecek 3 nokta belirlendi.

18 Kasım 2020 - 13:39
Reklam

Antalya eski Valisi Münir Karaloğlu'nun 2017 yılında ilk dalışı gerçekleştirerek, kontrollü dalış için çalışmaları başlattığı su altındaki batık antik kentiyle ünlü Demre ilçesindeki Kekova'da, Su Altı Bilim Komisyonu tarafından dalış yapılabilecek 3 nokta belirlendi. Bilim insanlarından oluşan komisyon, arkeoloji gemisi ile yapılan araştırma ve inceleme dalışları sonrası dalış bölgelerini tespit etti.

Doğal güzellik

Mavi yolculuk yapanların kolayca ulaşıp gezebildiği ve yatlarını emin bir şekilde demirleyebildiği Kekova, tarihle iç içe inanılmaz güzellikler sergiliyor. Kekova'ya denizden ulaşım Kale Çayağzı'ndan kiralanan kayıklarla yapılabilir. Sıcak İskelesi'nde Aperlai Antik Kenti, yarımadanın ucunda Toprakada ve Karaada yer alıyor. Bundan sonra Kekova Adası uzanıyor. Bu adadan dolayı tüm bölge Kekova adıyla anılıyor. Kekova Adası depremlerle biraz suya battığı için 'batık şehir' olarak da biliniyor Sıcak İskelesi'ndeki Aperlai, Batık Kent, Kaleköy'deki Simena, Üçağız'daki Theimussa ve Istlada birbirine çok yakın antik kentler.

Geç de olsa başlayacak

Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, 2021 yılı yaz dönemine kadar bu alanın kontrollü dalışa açılmasını umut ettiklerini belirterek, "Demre'miz ve Kekova'mız için dünyaya açılacak bir pencere olacak. Birçok noktada dalış turizmi için gemi, uçak gibi birçok şey batırılarak, oralar dalış turizmi alanı haline getirilmeye çalışılıyor ama Demre- Üçağız Batıkşehir'de böyle bir şeye ihtiyaç yok" dedi.

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bayram tatilinde 2019 yılı rekoru kırıldı
Bayram tatilinde 2019 yılı rekoru kırıldı
Turizmde yeni trendler ve fırsatlar
Turizmde yeni trendler ve fırsatlar