Batık gemiler turizme kazandırılacak
Reklam

Batık gemiler turizme kazandırılacak

Çanakkale Savaşları’nda yaşanan mücadele sırasında batan gemilerin dalış turizmine kazandırılması için çalışma başlatıldı.

15 Mart 2019 - 15:09 - Güncelleme: 15 Mart 2019 - 15:27
Reklam

Çanakkale Savaşları’nda yaşanan mücadele sırasında batan gemilerin dalış turizmine kazandırılması için çalışma başlatıldı. Dünya savaş tarihine geçen bu savaşların deniz ve kara alanlarında gerçekleştiğini belirten Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, o dönemden kalan, tabyaları, siperleri, kaleleri, gazi mekanları tekrar aslına uygun bir şekilde restore edip ziyarete açtıklarını söyledi. Kaşdemir, “Tarihi Yarımada'yı daha hızlı bir şekilde ziyarete uygun hale getirmeyi planlıyoruz” dedi.


Çanakkale Boğazı’ndaki batıklar için çalışma

Ziyaretçilerin bölgeye geldiklerinde “Çanakkale Ruhu”nu hissetmelerini amaçladıklarını kaydeden Kaşdemir, “Bu anlamda yerler açıyoruz” dedi. Ziyaretçilerin zaman geçirmelerine olanak sağlamak için de bazı çalışmalar yaptıklarının altını çizerek, “Çanakkale Boğazı'ndaki batıkların dalış turizmine açılması” bu çalışmalar arasında ğunu söyledi.


Majestik batığı büyük talep görüyor

Bu konuda hem yurtiçi hem de yurt dışından büyük bir talep ğuna işaret eden Kaşdemir, “Batık gemilerin dalış turizmine açılması yönünde bir çalışmamız var. Bu anlamda Majestik batığı çok büyük talep görüyor. Biz de Majestik batığına dalış turizminin sağlanması imkanı verilmesi doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Epey bir mesafe kat ettik. Bu süreç sona erince inşallah Majestik batığı da dalış turizmine açılmış olacak. Biz de bu anlamda buraya daha çok ziyaretçiyi çekme noktasında büyük bir aşama kaydetmiş olacağız. Majestik batığının orjiinal ismi 'HMS Majestic.' İngiliz kraliyet donanmasına bağlı bu zırhlı 1915'te, bir Alman denizaltısı tarafından torpillenerek Çanakkale açıklarında batırıldı. Şu anda dalışa uygun bir derinlik olan 20 metrede bulunuyor” diye konuştu.


‘Temennimiz bu yıl dalış merkezimizi faaliyete geçirmek’

Çanakkale'nin, deniz altından da daha iyi tanıtılması amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Kaşdemir, "Şu an için temennimiz bu yıl içerisinde bu işi sonuca bağlamak ve çalışmalarımızı, dalış merkezimizi faaliyete geçirmek” ifade etti. Raporlama çalışmaları yaptıklarını belirten Kaşdemir, "Türk Silahlı Kuvvetlerimizin oraya bakıp, değerlendirip dalışa uygundur raporunu verdikten sonra biz hem Valilik hem Tarihi Alan Başkanlığı olarak hızlı bir şekilde çalışmalarımızı tamamlayıp dalışa uygun hale getireceğiz” dedi.


THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de turizm sektöründe yüzde 80 küçülme
Türkiye'de turizm sektöründe yüzde 80 küçülme
THY, iç hatlarda sadece 14 şehre sefer düzenleyecek
THY, iç hatlarda sadece 14 şehre sefer düzenleyecek