Aycı: İkram Kalkacak, Orta Koltuk Boş Kalmayacak

Aycı: İkram Kalkacak, Orta Koltuk Boş Kalmayacak

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, uçaklarda koronavirüs salgınına karşı alınacak tedbirleri açıkladı.

08 Mayıs 2020 - 10:09 - Güncelleme: 08 Mayıs 2020 - 10:26
Reklam

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, uçaklarda koronavirüs salgınına karşı alınacak tedbirleri açıkladı. Salgın kontrol altına alınırsa 28-29 Mayıs’ta iç hat, 1-5 Haziran’da ise dış hat uçuşlarına başlamayı planladıklarını belirten Aycı, “Orta koltuk boş bırakılsa da arada 1.5 metre olmuyor. Uçakta sosyal mesafe kuralına boş koltukla uyulamaz” dedi.

İlker Aycı, THY’nin, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Ulaştırma Bakanlığı ve Havacılık Dairesi başta olmak üzere birçok bakanlık ve kurum ile koordinasyon içinde çalıştığını söyledi.

Bu duruma rağmen henüz uçuşlarla ilgili kesinleşmiş bir tarih yok.

Hangi önlemler alınacak?

İlker Aycı, ‘havalimanı girişlerinde test ve uluslararası sağlık pasaportu’, ‘havalimanlarına girişte Kovid-19 testi uygulaması’, ‘hastalığı geçirmiş olanlara bir belge verilmesi ve bu virüsü taşımadığına dair bir sağlık karnesi oluşturulmasının’,  gündemde olduğunu belirtti.

İlk olarak açılacak yerler

İlker aycı, ilk etapta açılacak dış hat rotalarının İskandinav ülkeleri, Avusturya, Almanya, Güney Kore, Japonya olacağını söyledi.

ABD ile ilgili olarak ise, ‘‘Kaliforniya, Washington DC gibi noktalara uçabiliriz ancak New York en riskli yerlerden biri, New York uçuşunu açamayız, tabii esas kazançlı olan hat New York, orada da öyle bir problem var’ dedi.

”Orta koltuğun boş bırakılmasına sıcak bakmıyoruz”

Resmi otoritelerden izin çıkarsa iç hat uçuşlarının 28-29 Mayıs tarihinde başlayabileceğini söyleyen İlker Aycı; sosyal mesafe için orta koltuğun boş bırakılması yaklaşımına sıcak bakmadıklarını söyledi. Aycı, ”Orta koltuk boş da bırakılsa arada 1.5 metre olmuyor. Uçakta sosyal mesafe kuralına boş koltukla da uyulamaz. Üstelik orta koltuğun boş kalması demek uçağın ancak yüzde 66’sının satılabilmesi demek. Bunun maliyeti ile baş etmek mümkün değil. Zaten dünyada da buna sıcak bakan hava yolu yok denecek kadar az. Böyle bir ek maliyeti yolculara yükleyemeyiz.” dedi. Aycı, ”Tüm yolcular ve uçuş görevlileri için maske ve göz siperliği zorunlu olacak, görevliler için eldiven şartı da getirilecek.” açıklamasını yaptı.

”Bilet fiyatlarında artış olacak”

İç hatlarda ve kısa mesafe dış hatlarda ikramların kaldırılacağını açıklayan Aycı, iyi ihtimalle 2019 yılındaki rakamlara ancak 3 yılda gelineceğini söyledi. Devlet THY’yi sübvanse edemez ancak kredi verebilir diyen Aycı, ”Bu süreçte hava yolları için ek temizlik ve ekipman masrafları da çıkacak. Bir de tamamen kayıp olan 2-2,5 ayı düşünün. İkram masraflarının azalması küçük bir kalem, totali etkilemez. Ancak biz fiyatları belli bir dengede tutmaya çalışacağız. Bilet fiyatlarında elbette artış olacak fakat bu maliyetlerin tümünü yolculara yükleyemeyiz, o zaman yolcu bulunmaz zaten.” dedi.

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Danıştay’dan turist rehberlerini sevindiren karar
Danıştay’dan turist rehberlerini sevindiren karar
Koronavirüs aşısı uygulanmaya başladı, mavi tur rezervasyonları arttı
Koronavirüs aşısı uygulanmaya başladı, mavi tur...